אייל, נפתלי וגיל-עד נעדרים: "מתפללים לשלומם"

כמעט יומיים לאחר שנעלמו עקבותיהם, הותרו לפרסום שמות 3 הנערים הנעדרים: אייל יפרח בן 19 מאלעד, גיל-עד שאער בן 16 מהיישוב טלמון ונפתלי פרנקל, אף הוא בן 16, מנוף איילון. המשפחות מכונסות בבתיהן ומחכות למידע על גורל בניהן. "המשפחה עם הרבה מאוד אמונה", סיפר אחד מקרוביהם

הותרו לפרסום שמותיהם של שלושת הנערים, שנעדרים מאז ליל חמישי וקיים חשש ממשי כי נחטפו אחרי שעלו לטרמפ סמוך לישיבה "מקור חיים" בגוש עציון. הנערים הם: נפתלי פרנקל, בן 16 מהישוב נוף איילון, גיל-עד שאער, בן 16 מהיישוב טלמון ואייל יפרח, בן 19 מאלעד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 Online

נפתלי וגיל-עד למדו ביחד בישיבת "מקור חיים". שלשום הם עוד היו שם עד שעה מאוחרת. נפתלי הוא השני מבין 7 אחים. הוא לא גר בבית, ולכן המשפחה לא ידעה על דבר עד שהגיעה השיחה מכוחות הביטחון. אייל יפרח הוא הבן הבכור בין 6 אחים, תלמיד הישיבה הגבוהה "שבי חברון".

כבר בשעות הבוקר אתמול, הופץ מסרון לכל התושבים בטלמון בניסיון להבין האם גיל-עד שער ישן אצל אחת המשפחות. לגיל-עד מחכות בבית עוד 5 אחיות. לכל אורך היום התקיימו שם תפילות, וההורים הסתגרו בביתם. מחוץ לבית המשפחה התקבצו אתמול עשרות תומכים. כל אחד ביקש להציע נחמה ולהתפלל עבורם.

דודתו של גיל-עד, המתגוררת בחו"ל, פרסמה סטטוס בפייסבוק שבו כתבה: "גיל-עדוש, אנחנו רוצים אותך ואת חבריך בבית בריאים בקרוב, השם ישמור עליכם".

הערכת מצב אצל שר הביטחון יעלון (אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

תכננו להגיע הביתה - ולא הגיעו

במערכת הביטחון ממשיכים לתדרך את המשפחות גם במהלך השבת. אחד האבות הגיש תלונה במשטרה לפנות בוקר, לאחר שבנו לא חזר הביתה. "שמענו על זה לפנות בוקר מהמשטרה, ומאז עוקבים אחרי כוחות הביטחון שפועלים בנושא ואנחנו במצב הקשבה", סיפר דודו של אחד משלושת הנעדרים. 

"לא היה שום דבר מיוחד - הבחור נעלם ולא הגיע הביתה, ומשם והלאה זה בידיים של כוחות הביטחון", הוסיף הדוד. "הוא בחור מאוד שקול ורציני, והוא תכנן להגיע הביתה בתקופת הבגרויות ולא הגיע". באתרי האינטרנט של הישיבות שבהם למדו הנערים התפרסמו בקשות להתפלל עבורם.

גל מעצרים בשטחים, שלושת הנעדרים

"יש למשפחה המון אמונה"

בישיבת "מקור חיים" בגוש עציון שבה למדו נפתלי וגיל-עד, כבר נערכו כיצד להסביר את המצב לשאר התלמידים ובמוצאי השבת צפויים להגיע למקום תלמידים רבים. "יצרנו קשר עם כולם, וידאנו שהם נמצאים במקום בטוח ורגוע. נתנו הנחיות להורים לגבי דיבור איתם במשך השבת. העיקר להיות איתם ולעודד אותם במצב הזה", סיפר רב הישיבה. "במוצאי שבת בעזרת השם נתכנס בישיבה - יכול להיות שיהיו התפרצויות או בכי".

מחוץ לבית אחת המשפחות התקבצו עשרות תומכים, וכל אחד ביקש להציע נחמה ולהתפלל עבור הנערים. "הייתי בבית המשפחה, הם חזקים, יש לנו כוחות ביטחון חזקים מאוד שיודעים לעשות את העבודה בצורה הכי טובה. המשפחה עם הרבה מאוד אמונה, הרבנים והרווחה פה, הכל נמצא בשליטה", סיפר אחד המבקרים.

גם בשעות אלה נמשכים מאמצי איתור הנערים על ידי כוחות הביטחון באזור חברון ומחוצה לו וגל מעצרים נערך במהלך הלילה - אך בשלב זה טרם אותרו השלושה.

כוחות צה"ל מבצעים סריקות נרחבות (רויטרס)

גל מעצרים בחברון

המבצע לאיתור שלושת בני הישיבה הנעדרים נמשך בשעות הלילה והבוקר, במסגרתו לכדו כוחות הביטחון 16 פעילים בחברון ובכפרים שסביב לה - בעיקר בכפר דורה, בחשד למעורבות באירוע.

בין העצורים גם שני אסירים ביטחוניים ששוחררו באחת העסקאות האחרונות, ושבודקים קשר אפשרי שלהם לאירוע. כוחות צה"ל באזור פועלים ללקט נתוני מודיעין, פורצים לבתים של פלסטינים בחברון ובכפרים באזור ומתשאלים תושבים.

בנוסף, נעשה הניסיון להשיג תיעוד של מצלמות האבטחה בעיר, על מנת לדלות מידע על המכונית שנמצאה שרופה, בה על פי אחד התסריטים, ייתכן והובלו הנערים שנחטפו. כוחות צבא ומשטרה פרושים בצירים המרכזיים בחברון וסביב לה וממשיכים במאמצי החיפושים, שמתרחבים גם אל מעבר לנפת חברון, לאזורים נוספים ביהודה ושומרון.

הרכב השרוף שעל פי החשד שימש את החוטפים (רויטרס)

בחמישי בלילה, סמוך ל-22:00, יצאו השלושה ברגל מהישיבה בכפר עציון לצומת אלון שבות ושלחו למשפחותיהם הודעות טקסט שבהן הודיעו להם כי הם בדרך. על פי הערכות, הם התפתו לעלות על רכב, או אולי הוכנסו בכוח למכונית שנמלטה מהמקום.

נער נוסף, חברם לישיבה של הנעדרים, התעכב בדרכו לביתו בליל חמישי ולכן לא עלה על הטרמפ שבו לכאורה ישבו חוטפיהם של חבריו. עם היוודע על היעלמותם של שלושת הנערים, סיפר הנער שניצל כי נפרד מהם זמן קצר לפני שיצאו מישיבתם וכך הצליח להגיע לביתו בשלום.

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

שר הביטחון: "הנחת העבודה היא שהנערים בחיים"

גורם ביטחוני בכיר: התפתחות בחקירת הנערים הנעדרים

החיפושים אחר הנערים הנעדרים: 16 נעצרו במצוד באזור חברון

מנחשון וקסמן ועד גלעד שליט: החטיפות שנחרטו בזיכרון הלאומי

אביו של הנער שניצל: "שלומו טוב"

הרשות הפלסטינית: "נסייע לישראל בחיפושים אחר הנערים"

חשש כבד: שלושה נערים נחטפו

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

חמאס: להקשות על חיפושי הנעדרים

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"

גורם ביטחוני מעריך: "מדובר בפיגוע מיקוח, מחכים למסר מהחוטפים"