"בן לאדן נתפס חי בבית - ורק אז הוצא להורג"

בתו של אוסאמה בן לאדן, שנעצרה ע"י כוחות הביטחון הפקיסטניים, מתארת הוצאה להורג של ממש של אביה - כך מסר מקור ביטחוני בפקיסטן לרשת "אל-ערביה". הבת סיפרה לחוקרים, כך על פי הדיווח, כי בן לאדן נתפס ונעצר בחיים, הוצא החוצה - ואז נורה בראשו

האם הסברי האמריקניים על מה שהתרחש במהלך פשיטת הקומנדו על ביתו של אוסאמה בן לאדן אינם עולים בקנה אחד עם המציאות? אחרי שבוושינגטון טענו תחילה כי מנהיג אל-קעידה נהרג בקרב יריות עם הלוחמים, ואחר כך שינו את גרסתם והודו כי הוא כלל לא היה חמוש, היום מתאר בכיר בכוחות הביטחון של פקיסטן תמונת מצב שונה לחלוטין.

אותו מקור, ששוחח עם רשת החדשות "אל-ערביה", טען כי בתו של בן לאדן, ששהתה בבית בזמן המבצע והייתה עדה להריגת אביה, סיפרה בחקירתה כי בניגוד לתיאורי האמריקנים, לא נורה מנהיג אל-קעידה בביתו אלא נעצר בעודו בחיים, נלקח אל מחוץ למבנה – ואז הוצא להורג. "הוא לא נורה בבית, אלא רק אחרי שנעצר", ציטט הגורם את הבת.

דיווחים אמריקנים סותרים על נסיבות המוות

כמה שעות לאחר הודעת הנשיא אובמה על החיסול, סוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטה מקור ביטחוני אמריקני, אחד מיועצי הממשל לבטחון לאומי שלא הזדהה בשמו, שטען כי משימת "אריות הים" הייתה לחסל את אוסאמה בן לאדן ולא לתפוס אותו. "זו הייתה משימת חיסול", הוא אמר, "איש לא התכוון לתפוס אותו בחיים בפקיסטן".

שעות לאחר מכן - שוב דיווח סותר מפי הממשל האמריקני על נסיבות מותו של בן לאדן. ג'ון ברנאן, יועצו של אובמה למלחמה בטרור, אמר במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי "בן לאדן היה נלקח בחיים אם הייתה הזדמנות מבצעית לכך", אולם משום שהוא השתתף בקרב - הוא נורה וחוסל.

והלילה - שוב שינוי גירסה בבית הלבן. בתדרוך שערך דובר הבית הלבן ג'יי קרני, עידכן הדובר כי מנהיג אל-קעידה לא היה חמוש כשהכוחות האמריקניים פרצו לביתו, אך ציין כי "בן לאדן גילה התנגדות לפני שנורה".

גם "היורש" של בן לאדן חוסל בפעולה

בפשיטה נהרג גם בנו של המבוקש מספר אחת בעולם – חמזה בן לאדן – שכונה "היורש" והתעתד לקחת בבוא היום לידיו את מושכות הנהגת ארגון הטרור אל-קעידה. הערכות אנשי המודיעין על כך שחמזה, בן 18 במותו, צפוי להנהיג בעתיד את ארגון הטרור של אביו, התחזקו אחרי שבן לאדן הבן היה מעורב ברצח ראש ממשלת פקיסטן לשעבר, בנזיר בהוטו, ב-2007.

חמזה בן לאדן תועד לצד אביו כשהיה ילד בן 8 בלבד, כשרובה קלצ'ניקוב בידיו, באחת הקלטות שפרסם הטרוריסט ב-2001. "היינו מאושרים גם אם היינו לוכדים רק את אותו", אמר אמש גורם ביטחוני בכיר בבריטניה. "העובדה שבן לאדן ובנו חוסלו יחד היא בונוס אמיתי". 
 
רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת