אירן: "בן לאדן היה בובה של הישות הציונית"

בטהרן מספקים היום תגובה מפתיעה למדי לחיסולו של מנהיג אל-קעידה, ומאשימים כי הוא היה למעשה סוכן של ישראל וארצות הברית: "האיש בז לכל מדינות האסלאם והציג באור אלים את האסלאם", כך דובר משרד החוץ האירני

בן לאדן. בובה של ישראל? (AP)

בעוד בארצות הברית ובמערב בירכו על חיסולו של אוסאמה בן לאדן, גורמים אסלאמיים שונים ובהם חמאס וארגונים אחרים גינו בחריפות את הריגתו. מי שבאופן מפתיע לא הצטרף אליהם הם אנשי ההנהגה האירנית, שהציגו זווית לא שגרתית על הפרשה – והאשימו כי מנהיג אל-קעידה לא היה אלא שליח של ישראל.

ראש הוועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ בטהרן, אסמעיל קווסרי, אמר כי "תאריך התפוגה של בן לאדן פג ולכן האמריקנים נאלצו להרוג אותו". הוא הסביר את דבריו בכך ש"האיש בז לכל מדינות האסלאם והיה בובה בידי הישות הציונית, שנועדה להציג באור אלים את האסלאם אחרי המתקפה ב-11 בספטמבר".

קווסרי גם הביע חשש כי "מותו של בין לאדן הוא למעשה סופו של עידן ותחילתו של אחר בכל הקשור למדיניות האמריקנית באזור, שתהיה מעתה חתרנית יותר".

מוקדם יותר אמר דובר משרד החוץ האירני, רמין מהמפרסט, כי אחרי חיסולו של בן לאדן אין עוד לארצות הברית ובעלות בריתה "שום תירוץ מתקבל על הדעת להמשיך לפעול באפגניסטן". בהתייחסו לכוח המצומצם יחסית שנדרש לחיסולו של מנהיג אל-קעידה, אמר מהמפרסט כי "זו הייתה הוכחה ברורה לכך שאין כל צורך במבצע צבאי בהיקף כל כך עצום כדי לפעול נגד אדם אחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת