נאבק עד המוות: כך חוסל המחבל המסוכן בעולם

כבר תקופה ארוכה שבמודיעין האמריקני תהו מי היא אישיות הטרור הבכירה שמתגוררת באחוזת הפאר בפאתי איסלמבאד. מידע שהגיע ככל הנראה מחקירת עציר ביטחוני אישש סופית כי מדובר במבוקש מספר 1 בעולם, שהתעקש להיאבק עד הרגע שבו נורה בראשו. כך נלכד וחוסל המחבל המסוכן בעולם

משעות הבוקר ממוקדת תשומת הלב כמעט בכל העולם במבצע החיסול הנועז של אוסאמה בן לאדן. במשך כמעט עשור רדפה ארה"ב אחרי בן לאדן, אבל רק לאחרונה הגיע המידע המודיעיני היקר מפז, שהוביל לפנות בוקר את לוחמי הקומנדו האמריקניים היישר אל בית הפאר בפאתי בירת פקיסטן - בו התגורר כמעט באין מפריע הטרוריסט המבוקש מספר אחת בעולם.

רוצים לקבל את כל העדכונים לפני כולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרטים שסללו עבור האמריקנים את הדרך אל רב-המחבלים הגיעו דווקא לא ממקום מחבואו בפקיסטן, אלא הרחק מאוד משם – במחנה העצורים גוונטנאמו הידוע לשמצה. במקום, בו מחזיקים האמריקנים עצירים ביטחוניים רבים בתנאים שכבר זכו לא אחת לגינויים חריפים מאוד בקהילה הבינלאומית, הצליחו החוקרים לשבור אחדים ממקורביו של בן לאדן, שאחרי מסע לחצים נאלצו לחשוף באוזניהם את זהות האדם הקרוב ביותר למנהיג אל-קעידה.

"חשוד רם דרג" מסתתר בבית הפאר בפקיסטן

בעקבות מידע שזרם ממקורות אחרים, הבינו האמריקנים כבר לפני כשנה כי באותו בית מסתורי בפרבר היוקרתי של אסלמאבד מסתתר חשוד רם-דרג, אך זהותו הוודאית לא הייתה ברורה. חקירת אותו חשוד בגוונטנאמו היא שהצליחה להביא לקביעה מעל לכל ספק כי במקום מתגורר לא אחר מאשר האיש שהאמריקנים מחפשים כבר כמעט 10 שנים.

בנאום הדרמטי שבו הודיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה על חיסולו של בן לאדן, הוא ציין כי ההחלטה להוציא לפועל את המבצע ללכידתו התקבלה בשבוע שעבר. הלילה ניתן האות, ושני מסוקים אמריקניים המריאו לכיוון אותו בית, כשהם נושאים 25 לוחמי קומנדו מיומנים.

אחרי שנחתו, עמדו הלוחמים מול מבנה מוקף חומה בגובה שלושה מטרים, שאותה מחשקת גדר תיל. הם פרצו למתחם שמאחורי הגדרות ומצאו עצמם בשטח המנותק מרשת האינטרנט והסלולר, שהאשפה ממנו נשרפה במקום ולא הוצאה למזבלה.

כשהלוחמים פרצו למקום, הם מצאו בו את בן לאדן יחד עם שלוש נשים ששהו עמו. רב-המחבלים פתח באש מנשקו האישי, בקרב שנמשך כ-40 דקות – עד שספג שתי יריות קטלניות בראשו ומת. הנשים שהיו עמו נפצעו, ואחרי שגופתו זוהתה באופן ודאי – השליכו אותה האמריקנים ללב ים.

האם המודיעין הפקיסטני סייע לבן לאדן להסתתר - ובגד בו?

פרשננו לענייני ערבים אהוד יערי מוסיף כי חשיפת מקום מחבואו של בן לאדן התקבלה באופן מפתיע דווקא מהסביבה שבה התגורר בתקופה האחרונה.

לדבריו, נמסר המידע לוושינגטון על-ידי אנשי שירות המודיעין הפקיסטני - ISI - משיקולים פנימיים שלהם. סימן לכך הוא אורח החיים שניהל בן לאדן מתחת לאף של המשטר בבירת פקיסטן, שיכולה להצביע על כך שקיבל חסות וייתכן שאף תמיכה מגורמים ממשל וצבא שונים במדינה.