אשתו של בן לאדן זיהתה אותו בזירת החיסול

בארה"ב מספקים עוד ועוד פרטים על חיסולו של מי שהיה המבוקש מספר 1 בעולם. גורמי מודיעין מדווחים כי אחת מנשותיו של בן לאדן היא שזיהתה אותו בזירת ההתנקשות ומבקשים להסיר ספק באמצעות ממצאי בדיקות DNA. הנשיא אובמה: העולם בטוח יותר ומקום טוב יותר בעקבות מותו

גורם רשמי במודיעין האמריקני אומר הערב כי אישה, שעל פי ההערכות הייתה אחת מנשותיו של אוסמה בן לאדן, היא שזיהתה אותו בזירת החיסול וקראה בשמו - מה שהוביל לזיהויו הוודאי של רב המרצחים בידי הכוחות המיוחדים שביצעו את החיסול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על חיסול בן לאדן? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמי ביון אמריקנים הוסיפו כי נמצאה התאמה של "קרוב ל-100%" בין דגימות DNA של המבוקש מספר 1 לשעבר ובין קרובי משפחתו. קרב היריות במתחם ארך כ-40 דקות, במהלכו נהרגו גם בנו של בן לאדן ואישה נוספת.

גופתו של בן לאדן הועברה בתוך שקית לבסיס באפגניסטן, שם זוהתה, ולאחר מכן הועברה לספינת חיל הים האמריקני המשייטת בצפון האוקיינוס ההודי - ושם הושלכה לים כשעליה משקולות, משום שלא נמצאה אף מדינה שהסכימה שהוא ייקבר בשטחה.

אובמה: העולם בטוח יותר

מנגד נשמעים קולות זועמים בקרב גורמים בעולם המוסלמי, המוחים על האופן בו טופלה גופתו של בן לאדן וטוענים כי הדבר מנוגד לחלוקי ההלכה האיסלאמית.

הערב התייחס הנשיא ברק אובמה פעם נוספת להתנקשות והדגיש את החשיבות האירוע. "ארצנו מילאה את התחייבותה שהצדק ייעשה", הבהיר אובמה, "העולם בטוח ומקום טוב יותר בעקבות מותו של אוסמה".  

אמריקה סגרה חשבון

לפנות בוקר (שעון ישראל) נקמה ארה"ב את מותם של הרוגי מתקפת הטרור של אחד עשר בספטמבר- וחיסלה את אוסמה בן לאדן בקרב יריות באתר המאובטח שבו שהה בפקיסטן.

החיסול התבצע על ידי יחידת עילית של צבא ארה"ב, והתבסס על מידע מודיעיני. הגופה נלקחה לאפגניסטן לצורך זיהוי ואחר כך הושלכה לים.

אלפי אמריקנים חגגו את החיסול במשך כל הלילה סמוך לבית הלבן ובגראונד זירו בניו יורק - שם עמדו מגדלי התאומים עד לפני עשור.

רשת ABC פירסמה תיעוד נדיר מתוך האחוזה בה חוסל מנהיג אל-קאעידה, שעות ספורות לאחר הקרב שהתחולל שם. בתמונות ניתן לראות את מיטתו של בן לאדן מגואלת בדם, וחדרים שונים בבית הרוסים כליל מהלחימה העזה שהתנהלה בו. על פי סוכנויות הידיעות, הכוחות המיוחדים האמריקניים קיבלו "הוראה חד משמעית להרוג את בן לאדן", ובשום אופן לא לקחת אותו בשבי. על פי חלק מהדיווחים, בן לאדן נהרג יחד עם בנו ועם אשה נוספת ששימשה עבורו "מגן אנושי". לכוחות האמריקניים לא היו נפגעים.

תמונת "אוסאמה המת" - זויפה

ספורות לאחר החיסול של רב הטרוריסטים פרסמה רשת "אל-ג'זירה" תמונה שאינה קלה לצפייה בה נראה בן לאדן המת, אולם לאחר מכן יצאה הודעה כי התמונה זויפה ואינה אותנטית.

על פי חלק מהפרסומים, גורם אמריקני מסר כי גופתו של בן לאדן כבר הושלכה לים אחרי שנערכה בה בדיקת DNA שאישרה כי אכן מדובר בגופתו של הטרוריסט. על פי הפרסום, ארצות הברית פנתה לכמה מדינות כדי שיקברו את בן לאדן בשטחן, אך המדינות הללו סירבו לכך.

אנשי הטליבאן שמתחבאים בדרום אפגניסטן פרסמו הודעה על מותו של בן לאדן: "אוסמה בן לאדן הוא השהיד מספר אחת", כתבו. אנשי המשטר המוסלמי הקיצוני טוענים ש"אוסמה חזק יותר במותו מבחייו". כמה ממקורביו טוענים שהוא עצמו חיכה ליום הזה: "הוא ידע שיום יבוא והוא יחוסל על ידי כוחות אמריקנים".

"אחרי עשור של מרדף בלתי פוסק, אין לנו ספק כי הגופה שנמצאת בידינו היא גופתו של בן לאדן", אמרו גורמים רשמיים בארה"ב. גם בפקיסטן אישרו את מותו של בן לאדן, ובכירים בממשל הפקיסטני מעריכים כי גורמי מודיעין במדינה לקחו חלק במבצע.

נאום אובמה: "הצדק ניצח"

נשיא ארה"ב ברק אובמה יצא לתקשורת הבוקר (שעון ישראל), ובנאום דרמטי ומרגש פנה אובמה ישירות לעם האמריקני ובייחוד למשפחות השכולות מאסון התאומים.

"המלחמה שלנו בטרור היא בלתי מתפשרת, וברגע שהייתה לנו אפשרות לשים את ידנו על בן-לאדן, לא חשבנו פעמיים וביצענו את זה", כך אמר הנשיא האמריקני. אובמה סיפר כי כבר בחודש אוגוסט האחרון היה לאמריקנים קצה חוט בנוגע למקום הימצאו של הטרוריסט, והלילה הוא נתן את האישור לביצוע הפעולה.

"בשבוע שעבר, קבעתי שיש בידינו די מודיעין כדי לפעול ואישרתי מבצע לתפיסת אוסמה בן לאדן והבאתו לצדק", הוסיף נשיא ארה"ב. "היום, לפי הנחייתי, ארצות הברית השיקה מבצע ממוקד נגד המבנה בעאבד עאבד, פקיסטן. צוות קטן של אמריקנים הוציאו את המבצע לפועל עם אומץ בלתי רגיל ויכולת. אף אמריקני לא נפגע. הם נזהרו מפגיעה באזרחים. לאחר חילופי אש, הם הרגו את אוסמה בן לאדן ולקחו את גופתו". בסיום דבריו, אמר הנשיא למשפחות "לעולם לא שכחנו אתכם ואת יקיריכם שנהרגו בפיגועי ה-11.9. עכשיו אפשר להגיד בצורה חד משמעית כי הצדק נעשה".

אחר הצהריים נשאה גם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון נאום שבו התייחסה לחיסולו של בן לאדן. "אני מבקשת, ביום הזה, לשלוח את תנחומיי לבני משפחותיהם של כ-3,000 קורבנות הפיגוע ב-11 בספטמבר. מדובר היה במתקפה לא רק נגד ארצות הברית, אלא נגד העולם כולו", אמרה קלינטון, והדגישה כי "מטרותיהם של בן לאדן ואנשיו היו אנשים חפים מפשע, רובם מוסלמים, שנפגעו בעודם נמצאים בשווקים, בתחנות הרכבת ובשדות התעופה".

היא ביקשה להעביר מסר לקרובי קורבנות הפיגועים שהוצאו לפועל על ידי ראש אל-קאעידה ואנשיו, ואמרה כי "יותר מעשור רדפנו אחרי בן לאדן. אני יודעת ששום דבר לא יוכל להשיב את מי שאיבדתם, אבל מקווה שהחיסול שלו יצליח בכל זאת לספק נחמה כלשהי".