החיסול והקונספירציה: איפה הגופה של בן לאדן?

לא הרבה ידוע על נסיבות חיסולו של מנהיג אל-קעידה. העובדה שבניגוד לסדאם חוסיין, לא פורסמו תמונות של גופתו וגם סוגיית קבורתו המסתורית בים הגבירו את חרושת השמועות. בעוד שיש מי שטוען שהוא עודו בחיים, יש כאלו שמתעקשים כי הוא נהרג כבר לפני זמן רב

רב הנסתר על הגלוי. בן לאדן (חדשות 2)

אחרי כמעט עשור של משחקי חתול ועכבר בין ארצות הברית לאוסאמה בן לאדן, הצליחו לפנות בוקר הכוחות האמריקניים לשים עליו את ידם והרגו אותו. מי שהיה במשך שנים ארוכות נחשב לטרוריסט מספר אחת הוסר ברגע היסטורי מראשית רשימת המבוקשים - אבל המסתורין שמלווה את הפרשייה, החל מהעובדה שתמונותיו של רב-המחבלים בלא רוח חיים לא פורסמו ועד להסבר המשונה על קבורת גופתו בלב ים, עוררו, אולי בצדק, לא מעט תיאוריות קונספירציה.
 
אחרי הודעתו הדרמטית של אובמה על חיסולו של בן לאדן, נפוצה תחילה הידיעה על השלכת גופתו לים כשמועה. אחר כך קיבל המידע אישור רשמי, שהתלווה להסבר בוושינגטון שלפיו לא רצתה אף מדינה לקבל את גופת הטרוריסט לקבורה בשטחה ומתוך רצון לפעול לפי מצוות האסלאם, הוחלט לטמון את בן לאדן בהקדם האפשרי – במי הים.

ההסבר שסיפקו האמריקנים על מה שעלה בגורל גופתו של בן לאדן הצליח להרים לא מעט גבות, ונראה שהסוגיה לא צפויה לרדת במהרה מסדר היום הציבורי.

כבר בחלוף שעות ספורות געשה הרשת בחרושת שמועות, שהגיעה היום לשיאה עם פרסום תמונת פניו המרוטשים של אדם בעל זקן בעל חזות דומה לזו של בן לאדן. אלא שזמן קצר אחרי קבעו מומחים כי מדובר בזיוף ותו לא, מה שלא הצליח להרגיע את המסתורין הרב סביב הנושא – במיוחד בהתחשב בעובדת הצגת גופותיהם של סדר חוסיין ובניו באופן גלוי לכל דורש.

האם בן לאדן מת מזמן?

סקרנים וספקנים רבים טענו, בצל ההתרחשויות, כי מנהיג אל-קעידה – שלא נראה בפנים חשופות כבר זמן רב, מת למעשה כבר לפני שנים רבות בקרב בטורה-בורה, שהסתיים מבלי שמגופתו של בן לאדן נותר זכר.

לפי שמועות אחרות, הוא מת בן לאדן בשל מחלת כליות חמורה. יש מבין מטילי הספק גם כאלה שגורסים כי עיתוי הפרסום נובע לא אלא מאשר רצונו של אובמה לזכות בפופולאריות רבה יותר בקרב קהל בוחריו, בניסיון לשנות את תמונת המצב העולה מהסקרים המדשדשים.

סרטוני הווידאו שהפיץ בן לאדן במהלך השנים שבהן ירד למחתרת היוו גם כן סוגיה לוויכוחים ערים. היו שאמרו כי הסרטון שפורסם ב-2004, לפני הבחירות בארצות הברית, רק סייע לבחירתו של בוש לקנדציה נוספת.

אבל הקלטת שזוכה להטלת הספק הרבה ביותר היא זו שבה נראה בן לאדן מקבל על עצמו את האחריות לביצוע פיגוע 11 בספטמבר. בן לאדן, לראייתם של מצדדי גישה זו, טען בהזדמנויות שונות כי אין לו כל קשר להפלת מגדלי התאומים, ונראה שם שונה מכפי שתועד קודם לכן.

יש שציינו כי באחד הסרטונים הוא נראה כותב ביד ימין, בעוד שאוסאמה בן לאדן ידוע כשמאלי.  כחלק מחגיגות האופוריה בארצות הברית, שאל שחקן הכדוסל סטיב נאש מקבוצת פיניקס האם כעת, אחרי שאוסאמה בין לאדן כבר איננו, הוא יוכל לעבור את הבידוק הביטחוני בשדות התעופה מבלי הטרחה הרבה שכרוכה בבדיקת המחשב האישי שלו. אם מסתכלים על הדברים מזווית זו, אולי עדיין מוקדם לשמוח – וייתכן שבין החיים נמצאים עוד "בין לאדנים" נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת