בן לאדן: חייו וחיסולו של טרוריסט

אוסאמה בן לאדן, בן לאיש עסקים סעודי מצליח, אח ל-50 ילדים, התרחק במהלך השנים מהמשפחה והתקרב לטרור. הוא החל בלחימה נגד הצבא הסובייטי, הקים את ארגון אל קאעידה והפיל אימה על העולם כולו. אתמול הוא חוסל

המצוד אחרי אוסאמה בין לאדן, מנהיג אל קעידה, התפרש על פני שני עשורים. הנה כמה פרטים על מנהיג ארגון הטרור שהיה מוכר כטרוריסט מספר אחת:

1957: אוסאמה בן מוחמד בן עוואד בי לאדן נולד בעיר ריאד, אחד מ-50 ילדיו של איש עסקים, מיליונר סעודי.

1976: בן לאדן למד הנהלה וכלכלה באוניברסיטה של ג'דה.

דצמבר 1979: ברית המועצות פולשת לאפגניסטן. מ-1984 בן לאדן מעורב בקרבות מול הסובייטים מבסיס בפאשוואר ומנהיג את הלוחמים הערביים שמגיעים לסייע בקרבות מול הכוחות הסובייטים.

1986: בן לאדן מתחיל ליצור יחידות קטנות של לוחמים באיזור פאשוואר על גבול אפגניסטן-פקיסטן.

1988: הקמת ארגון אל קאעידה שחרת על דגלו שנאה לארצות הברית, ישראל ובני בריתה הערבים של ארצות הברית.

1991: בן לאדן עוזב רשמית את ערב הסעודית ומגורש לגלות אחרי שהתבטא נגד היחסים של הממלכה הסעודית עם ארה"ב, במיוחד לאור המתקפה האמריקנית בעירק.

יוני 1993: משפחתו של בן לאדן מתכחשת לאוסאמה ומוציאה אותו מרשימת היורשים של ההון שהצטבר, בעיקר בענף הבנייה במזרח בתיכון כולו. בן לאדן משתקע בסודן.

מאי 1996: בן לאדן נאלץ לעזוב את סודן לאפגניסטן בלחץ אמריקני.

אוגוסט 1996: אוסאמה בן לאדן מוציא פסק הלכה איסלאמי, על-פיו צריך להרוג אנשי צבא אמריקנים.

אוקטובר 1996: ארה"ב מגדירה את אוסאמה בן לאדן כחשוד המרכזי בשני פיגועים בערב הסעודית, פיגועים שהרגו יותר מ-24 אנשי צבא אמריקני ושני הודים.

7 באוגוסט 1998: משאית מתפוצצת סמוך לשגרירות ארה"ב בניירובי - קניה 224 אנשים נהרגים בהם 12 אמריקנים, ארה"ב מאשימה את בן לאדן כמתכנן של הפיגוע הזה, הנשיא ביל קלינטון מורה על מתקפה צבאית.

12 אוקוטבר 2000: אל קאעידה מכה במשחטת הצבא האמריקנית USS קול שעוגנת בנמל התימני עדן, 17 אנשי צי אמריקנים נהרגים במתקפה הזו.

11 ספטמבר 2001: אל קאעידה מכה בליבה של ארצות הברית. שלושה מטוסים חטופים מתרסקים לכמה מהבניינים שהם סמלים של ארצות הברית - מרכז הסחר העולמי המוכר כמגדלים התאומים והפנטגון. מטוס רביעי התרסק בשדה פתוח בפנסילבניה, קרוב ל-3000 בני אדם נהרגו. בסרטון וידאו שפורסם אחרי המתקפה בן לאדן בירך ואמר שהמעשה ענה על ציפיות אל קאעידה.

17 ספטמבר 2001: נשיא ארצות הברית דאז ג'ורג' בוש אומר שבן לאדן מבוקש "חי או מת".

7 אוקטובר 2001: ארצות הברית תוקפת את אפגניסטן שבשליטת הטליבאן - ארגון מוסלמי -סוני קיצוני, הארגון שנותן חסות לכנופיית הטרור של בן לאדן.

6 דצמבר 2001: כוחות הברית הבינלאומית הצליחו לתפוס את המתחם של בן לאדן בטורה בורה, איזור הררי במזרח אפגניסטן , אבל בן לאדן - נמלט.

דצמבר 2001: אוסאמה בן לאדן מפרסם קלטת וידאו בה הוא אומר שהמתקפה בארצות הברית הייתה תגובה לתמיכה של ארצות הברית, בישראל.

ספטמבר 2002: אל ג'זירה משדרת את קולו של בן לאדן שמהלל את חוטפי המטוסים ב-11 בספטמבר ש"שינו את מהלכה של ההיסטוריה".

נובמבר 2002: ארגון אל קאעידה לוקח אחריות על שלושה פיגועים שעירבו מכוניות תופת במומבסה שבקניה, פיגועים שהרגו עשרות, רובם ישראלים.

אוקטובר 2004: אוסאמה בן לאדן שולח מסר לבחירות בארה"ב בו הוא מקלל את הנשיא בוש. בקלטת נוספת הוא הודיע שהוא עדיין שולט בארגון אל קאעידה. הנשיא בוש עונה לו "אנחנו עוד נמצא אותך".

מאי 2008: אוסאמה בן לאדן מעודד מוסלמים בכל העולם לשבור את המצור הישראלי על רצועת עזה ולהילחם במדינות המוסלמיות שמקיימות קשרים עם ישראל.

ינואר 2010: בן לאדן מודה בקלטת שפעולות ארה"ב החלישה את הארגון.

מרץ 2010: בן לאדן מאיים שאל קאעידה תהרוג כל אמריקני שייקח בשבי אסיר שמואשם בפעילות ה-11 בספטמבר.

מאי 2011: כוחות אמריקנים מחסלים את אוסאמה בן לאדן על אדמת פקיסטן, סמוך לבירה איסלמבאד.