שלב אחר שלב: כך בוצע חיסול בן לאדן בלב פקיסטן

חודשים של אימונים במתחם המדמה את הבניין בו שהה בן לאדן, הכינו את חיילי הקומנדו האמריקנים לפעולה שהתקיימה הלילה. 4 מסוקים נחתו בפקיסטן ובמהלך קרב יריות בינם לבין אנשי אל קעידה נהרג אוסאמה בן לאדן ואנשים נוספים שהיו בקרבתו, ככל הנראה גם אחד מילדיו. מאיסוף המודיעין דרך האימונים ועד למבצע: כך זה בוצע

בימים האחרונים, בזמן שהעולם המערבי נשא עיניו לארמון בקינהאם בבריטניה, ניהל נשיא ארה"ב ברק אובמה חמש פגישות חשאיות בהולות, בהן סוכמו הפרטים האחרונים לקראת מבצע חיסולו של אוסאמה בן לאדן.

רוצים לקבל עוד עדכונים על חיסול בן לאדן? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודשים שחלפו מאז אוגוסט, אז לראשונה נודע לממשל האמריקני על מיקומו המשוער של בן לאדן במבנה מפואר בפרבר של בירת פקיסטן איסלמבאד, אבוטבאד, הפעולה עברה לשני מישורים: מודיעינית - לוודא שראש ארגון אל קעידה אכן שם, וצבאית - להכין את הכוחות למבצע החיסול.

המודיעין האמריקני עקב אחר מתחם גדול באבוטבאד, במשך חודשים. אנשי המודיעין הבחינו ששליחים יוצאים ונכנסים למקום, ובעוד שבשאר הבתים בפרבר מוציאים את הזבל החוצה - במתחם הזה שורפים אותו. אך למרות זאת, אנשי מודיעין הצליחו למצוא מעט מידע בפח זבל שלא נשרף.

4 מסוקים עם צוות מצומצם של "נייבי סילס"

המתחם, שאכלס כמה עשרות אנשים בבניינים בני שלוש קומות, היה מנותק מקווי טלפון ואינטרנט. המתחם נבנה לפני כשנה, והוא גדול פי 8 משאר המבנים בסביבתו. מאבטחים שמרו על גדר הבטון המבוצרת של המתחם, 24 שעות ביממה.

כשהתברר שזה אכן מקום מחבואו של בן לאדן, לפני כחודש, ניתנה הוראה רשמית להתחיל לתכנן את המבצע. כוח צבאי של ה"נייבי סילס", המקבילה האמריקנית לשייטת 13 של צה"ל, התאמן על דגם של המתחם, בארה"ב.

הלילה (שעון ישראל) הגיעו למתחם הפקיסטני 4 מסוקים עם כוח צבאי קטן, שנכנס למבנה. במקום התפתח קרב יריות שנמשך כ-40 דקות ובסופו נהרג אוסמה בן לאדן. עמו נהרגו עוד כ-3 אנשים, ביניהם אחד מבניו, שליח וגם אישה, בה כנראה השתמשו אנשי אל קעידה כמגן אנושי.

הכוח האמריקני יצא ללא פגע, למרות שתקלה טכנית השביתה את אחד המסוקים במהלך המבצע. הכוח הצית את המסוק כדי למנוע הסגרה של סודות צבאיים.

הדיווח הרשמי לעולם על חיסולו של בין לאדן יצא רק אחרי שהמסוקים חזרו לבסיסם.

המערב בחרדה מפני גל פיגועי נקמה

נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמרו כי הם מרגישים הקלה עצומה, אבל כעת עולה גל החרדות מפני פיגועי נקמה של אל קעידה. ארצות הברית פרסמה אזהרת נסיעה כלל עולמית בה היא קוראת לאזרחיה לא לצאת למסעדות, לא להתקהל ולא להסתובב במקומות בהם יהיה ניתן לזהותם כאמריקנים. למעשה, נאמר לאמריקנים להסתגר בבתיהם ולחכות עד להוראה אחרת כי קיים חשש כבד מפיגוע תגובה רחב מימדים.

כדי להרגיע את העולם המוסלמי הדגיש הנשיא אובמה שהוא אינו מבצע פעולה נגד האסלאם והודיע שארצות הברית תטפל בגופת בן לאדן על פי כל כללי הטקס והמסורת הנהוגים בדת האסלאם.