הרופא מעזה קורא לישראלים ולפלסטינים: "די להרג ולסבל"

במבצע "עופרת יצוקה" איבד ד"ר אבו אל-עייש את שלוש בנותיו כשביתו נפגע מפגז צה"לי. כארבע שנים אחרי, ממקום מושבו בטורונטו, הוא סיפר על הכאב שלא מרפה ועל התקווה לשלום במזרח התיכון

הטרגדיה שפקדה את הד"ר עז א-דין אבו אל-עייש, שאיבד את שלוש בנותיו כשפגזים שירה טנק של צה"ל פגעו בביתו שבעזה, הפכה אותו לאחד הסמלים הבולטים של מבצע "עופרת יצוקה" ב-2009. הערב הוא העניק ריאיון לעודד בן-עמי שבו חלק עם הצופים את תחושותיו לנוכח הנעשה ברצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחת וידאו ממקום מושבו בטורונטו שבקנדה הוא סיפר על הכאב שמסרב להרפות - ומחריף מאז פתח צה"ל במבצע "עמוד ענן". "הפצע עדיין פתוח", הוא תיאר. "מה שקרה רק העמיק אותו וזרה עליו מלח".

אבו אל-עייש, שעבד במשך שנים בבית החולים "שיבא" שבתל השומר, סיפר כי "כרופא, כאדם וכפלסטיני אני מגלה הזדהות עם כל סבל ורואה צורך לטפל בכל מי שמדמם. אני מזדהה עם העם שלי שנשחט וגם עם העם בישראל. צריך לשים קץ להרג ובמקום זאת לבנות חיים ולהציל".

"הלב של כולנו נמצא בעזה"

למרות שבימים אלה הוא מתגורר בקנדה, במרחק ניכר מזירת הקרב ברצועה, הוא חרד לגורל קרוביו שנותרו שם. "הילדים הקטנים שלי והמשפחה הקטנה שלי בטורונטו, אבל הלב של כולנו נמצא בעזה", הוא הבהיר. "בני המשפחה הרחבה שלי נמצאים שם. אני לא יודע מה שלומם, וזה מלחיץ כשבחדשות שומעים כל הזמן על עוד אדם שנהרג, נפצע או סובל".

בסיכום דבריו, הוא פנה לשני הצדדים בבקשה להשיב את השקט ולחדול משפיכות הדמים. "יש כאן שני עמים - ישראלי ופלסטיני, לא מפלגות וארגונים", הוא הסביר. "צריך להגיד די לכל מה שקורה, להכיר בזכויות אחד של השני ולחיות בשוויון. אם אנחנו לא נעשה את זה, אף אחד לא יעשה את זה בשבילנו".

מבצע עמוד ענן - הסיקור המלא:

לקראת כניסה? גנץ תדרך את החיילים

רקטה נוספת נורתה לעבר תל אביב

מבצע "עמוד ענן": היום החמישי - בתמונות

חוסל ראש מערך הרקטות של חמאס

ברק: "ייתכנו פעילויות קיצוניות יותר"

אופקים: 5 נפגעים מפגיעת רקטה ברכב

אובמה נגד מבצע קרקעי: "עדיף בלי" 

חמאס: "הירי הבוקר כוון להרצליה"

מצרים מגבירה את המאמצים להביא להפסקת אש

צה"ל לתושבי עזה: "עוברים לשלב הבא"