חאלד משעל מאיים: "מי שתוקף את פלסטין - ייקבר בה"

אחרי ימים של שיחות נמרצות בקהיר עם נשיא מצרים, עם ארדואן וראשי מדינות ערביות נוספות כינס ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל מסיבת עיתונאים והסביר לאן פני החמאס: "תושבי עזה לא רוצים הפסקת אש"

חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, כינס מסיבת עיתונאים בקהיר בה הזהיר את ישראל מפני פעולה קרקעית ברצועת עזה ולא הסכים להכיר בניסיונות להשגת הפסקת אש. "המוטיבציה בשטח גבוהה, הן של תושבי עזה והן של אנשי ההתנגדות. האויב הוא זה שהופתע - ולא אנחנו", הצהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו, פעילי השטח ברצועת עזה והתושבים במקום הם שמפצירים בו לא להיכנע ללחץ הבינלאומי ולהגיע להבנות עם המתווכים הרבים שמנסים להגיע להסכם רגיעה. "תושבי עזה לא רוצים הפסקת אש, הם רוצים שדרישותיהם ימומשו, ושהמצור יוסר. הם לא רוצים להפסיק את המלחמה", הדגיש ראש הלשכה המדינית הגולה.

"איננו רוצים הסלמה - אך גם לא חוששים ממנה. אם כופים זאת עלינו, הם יגלו שהם עשו טעות קשה", איים משעל. "אין לנו הרבה נשק - אבל יש לנו מוכנות גבוהה. אם ישראל רוצה הפסקת אש - צריך להפסיק אותה. המלחמה המשוגעת הזאת תיפסק על ידי מי שהתחיל אותה".

משעל שיבח את ההנהגה המצרית ואת שרי החוץ הזרים שביקרו ברצועת עזה בימי מבצע "עמוד ענן", אך הסביר כי המטרה של ממשלת בישראל היא לבחון את ההנהגה במצרים. "העם המצרי אינו כפי שהיה. האביב הערבי זורם בדמיהם", טען משעל. "ישראל פורסת את כיפת הברזל שלה - אבל היא לא מצליחה להתמודד עם הנשק מעזה".

משעל טען כי הצבא הישראלי מבצע פשעי מלחמה בעזה וקרא למוסדות הבינלאומיים להכיר בהם. "אני פונה לממשל האמריקני ולאירופים", קרא משעל לעיני המצלמות, "איננו מבינים את התעקשותכם לתמוך בישראל ולומר שרק להם יש את הזכות להגן על עצמם".

אופטימיות זהירה במצרים באשר למגעים להשגת הפסקת אש

ראש ממשלת מצרים הישאם קנדיל, שביקר ברצועה בסוף השבוע וצפוי לעשות זאת שוב מחר, אמר כי הוא מקווה שיגובש בקרוב הסכם הפסקת אש בין ישראל לעזה. "אני מקווה שאנחנו קרובים להסכם שיביא להפסקת האלימות הזאת", אמר קנדיל לעיתונאים בבירת מצרים. "אני מרגיש שאנחנו קרובים, אך קשה לחזות מראש את תוצאות השיחות".

בינתיים, בחמאס ממשיכים לאיים. "המשיך הפגיעה של הכיבוש באזרחים יציב אותנו בפני אופציות ללא הגבלה", אמר היום אחד מדוברי הארגון פאווזי ברהום. "ההתנגדות נערכת להסב נזקים כבדים יותר לאויב".

באירופה מודאגים מההסלמה בדרום

מוקדם היום נפגש ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל עם ראש המודיעין המצרי ודן עמו בהמשך המבצע בעזה. במקביל, הגיע לדיונים בקהיר גם נביל שעת', נציגו הרשמי של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וכן משלחת רשמית מטעם ארגון הוועידה האיסלאמית.

גם באירופה לא נשארים אדישים למצב. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון הביעה הבוקר דאגה מהמספר ההולך וגדל של אזרחים הרוגים ברצועת עזה, בהם גם ילדים.

"צריך פתרון ארוך טווח למצב ברצועת עזה, מה שעלינו לעשות הוא למצוא פתרון שיביא ביטחון לאזור", אמרה בפתח ישיבה של שרי החוץ והביטחון של מדינות האיחוד האירופי בבריסל. אשטון הבהירה כי על חמאס להפסיק לשגר רקטות לעבר ערי ישראל.

שר החוץ של שבדיה קרל בילדט, אמר כי הדבר החשוב ביותר הוא להשיג הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים כמה שיותר מהר. "צריך להתעסק בדברים הרחבים יותר, זו 'מלחמת עזה' השנייה בשנים האחרונות ואי אפשר שתהיה גם מלחמה שלישית ורביעית כזאת".

פרס: "תודה על התמיכה הבינלאומית"

מחר צפוי להגיע לאזור מזכ"ל האו"ם באן קימון כדי לנסות להרגיע את הרוחות. במקביל, שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו יגיע מחר לרצועת עזה לביקור הזדהות. הביקור בא כחלק מהיוזמה של הליגה הערבית, שגם נציגיה עתידים להגיע מחר לרצועה.

במקביל, נשיא המדינה שמעון פרס קיים הבוקר פגישת עבודה מדינית עם שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר. "אני מבקש להודות לך על התמיכה הבינלאומית שמוענקת לישראל בפעולה הנוכחית, שהיא מבחינתנו פעולה להגנה עצמית", אמר פרס. "התמיכה הברורה שלכם, חשובה למדינת ישראל ויש לה השפעה חיובית ומרסנת גם על הצד השני. אני מודה לקוורטט ולך על חלקך באופן אישי".

פרס הוסיף כי "הניסיון של נשיא מצרים להפחית את המתח מבורך. אנו מברכים את מצרים כמדינה משמעותית במזרח התיכון. באופן פרדוקסלי דווקא החמאס אינו מקשיב למורסי".

בלייר אמר לנשיא כי "האזור הזה אכן עמוס במשברים. אני מקווה שבימים הקרובים נוכל להשיג הפסקת אש שתעצור את האיום של הטילים המגיעים מעזה ומכוונים לאזרחי ישראל ותשחרר את תושבי עזה שגם הם סובלים". הוא הבהיר כי "אני יודע שמצרים, ארה"ב הקוורטט והאו"ם פועלים להשגת הפסקת אש. אני גם מקווה שנוכל לקדם את התמונה הכוללת בצורה קונסטרוקטיבית ולהגיע לשלום".

מבצע עמוד ענן - הסיקור המלא:

רקטה נוספת נורתה לעבר תל אביב

מבצע "עמוד ענן": היום החמישי - בתמונות

חוסל ראש מערך הרקטות של חמאס

ברק: "ייתכנו פעילויות קיצוניות יותר"

אופקים: 5 נפגעים מפגיעת רקטה ברכב

אובמה נגד מבצע קרקעי: "עדיף בלי" 

חמאס: "הירי הבוקר כוון להרצליה"

מצרים מגבירה את המאמצים להביא להפסקת אש

צה"ל לתושבי עזה: "עוברים לשלב הבא"