היענות נמוכה במגזר הערבי למחאה נגד המבצע

ביומו השישי של מבצע "עמוד ענן" בעזה יש מי שטוען היום שערביי ישראל מקבלים את פעולות צה"ל באדישות מסוימת, בהשוואה למבצעים דומים בעבר. חברי הכנסת הערבים דוחים את הטענות על חוסר אכפתיות, ומפנים את הדיון ל"עיתוי הפוליטי". באוניברסיטת חיפה נערכות הפגנות בעד ונגד

סטודנים בחיפה עומדים דקת דומייה יום אחרי (חדשות 2)

בניגוד לפעולות ומבצעים קודמים של צה"ל - עד עכשיו עובר מבצע "עמוד ענן" ברצועה, ללא גילויי מחאה מיוחדים במגזר הערבי. מספר הפגנות של ערביי ישראל התקיימו נגד התקיפות ברצועה, אך יש מי שמצביע על ירידה ברמת האכפתיות של האזרחים הערבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההפגנות שהתקיימו עד כה מתחילת המבצע זכו להיענות נמוכה, ורק מאות בני אדם לקחו בהן חלק. "האזרח הערבי מתעניין היום יותר במה שקורה בכפר שלו, בעיר שלו, ופחות במה שקורה מעבר לגבול", טוענים גורמים שונים במגזר.

חבר הכנסת מוחמד ברכה, יושב ראש חד"ש, הגיב היום לדברים וטען כי ההשתתפות הדלה לא מעידים על דעתו של האזרח הערבי. "האזרח הערבי הוא נגד המלחמה, הוא נגד הרג אזרחים משני הצדדים", אמר ברכה. "הבעיה היא שראש הממשלה ושר הביטחון שלו מנצלים את הדמים של שני הצדדים כדי לזכות בעוד כמה מנדטים".

"תעמולת בחירות על גבם של הערבים"

עיקר המחאה והמאבק נגד המבצע התנקז לאוניברסיטת חיפה המעורבת. אתמול הפגינו כאלף סטודנטים יהודים בהפגנת תמיכה בעד תושבי הדרום וחיילי צה"ל ונגד מה שהם הגדירו כדקת הדומייה שעמדו כמה סטודנטים ערבים ביום חמישי האחרון - יממה לאחר חיסולו של מפקד חמאס מוחמד ג'עברי.

הסטודנטים הערבים שלקחו חלק בדקת הדומייה טענו היום כי היא נערכה למען הילדים והמשפחות שנהרגו במבצע "עמוד ענן", ולא לזכרו של ג'עברי.

סטודנטים שונים סיפרו היום לחדשות 2 על תחושותיהם, אגב חילוקי הדעות בתוך המגזר ומחוצה לו. וויאם, אחד התלמידים במוסד, אמר: "לא נעבור על זה בשתיקה. אנחנו לא רוצים לסלק או לגרש אף אחד. אנחנו רוצים להשיג שוויון מול האזרחים היהודים. זו מלחמה אכזרית. אחת הסיבות שהמבצע קורה היום זו תעמולת בחירות על גבם של הערבים".

"המלחמה הנפשעת קשורה לבחירות"

פאדי אבו יונס, תושב סכנין, שלמד בעבר באוניברסיטת חיפה אמר היום לחדשות 2 באינטרנט כי "כבנאדם שחי בעולם הזה, אני נגד המלחמה הנפשעת שקשורה לבחירות. כנראה שאותם סקרים שלא החמיאו לנתניהו ליברמן וברק, הם הסיבה שהם מנסים לעלות על הגל של המלחמה הזו. אנחנו קוראים לממשלה - לכו לדיאלוג, למשא ומתן ותסיימו את הכיבוש". כשנשאל על ידי חדשות 2 כיצד הוא מסביר את המשך הירי למרות העובדה שצה"ל וישראל יצאו מעזה, הוא השיב: "מדינת ישראל לא יצאה מעזה. עזה נתונה תחת מצור".

תוך כדי הפגנת התמיכה בצה"ל ובתושבי הדרום, הופיעו גם כמה סטודנטים יהודים שבאו להביע את תמיכתם דווקא במפגינים הערבים. תוך כדי שאחד הסטודנטים הצהיר שחייבים להפסיק את המלחמה משני הצדדים, הוא הופסק על ידי אחד הסטודנטים שמשתייך לתנועה האיסלמית שקרא לעברו: "ההצהרה שלך לא טועמת את מה שאנחנו אומרים פה. אנחנו לא רואים את חמאס כמו שאנחנו רואים את מדינת ישראל. ישראל היא פושעת מלחמה".

ח"כ זועבי: להפסיק את המלחמה מיד

שתי סטודנטיות מהכפרים ראמה וג'את הבהירו היום כי הן רוצות שהלחימה תפסק משני הצדדים. הן הביעו התנגדות לירי חמאס לעבר ערי הדרום ולאיומים על "מחיקת מדינת ישראל". עם זאת הסבירה אחת מהן, פאתימה אבו-אסבה, שלומדת משפטים באוניברסיטה, כי הבעיה היא ש"הישראלים לא מבינים שישנה מדיניות של כיבוש, יש מצור על עזה. אנשים חיים בלי חשמל, בלי אוכל ובלי חופש תנועה".

בין הנוכחים בהפגנה הזו הייתה גם חנין זועבי, חברת הכנסת מבל"ד שהגיבה לנוכחותם של אנשי ימין אתמול באוניברסיטה. "הם פאשיסטים", אמרה. "אנחנו נאבק בימין הקיצוני הפשיסטי. צריך לסיים את המלחמה והדרך הכי קצרה לעשות זאת היא להפסיק את הכיבוש".

כשנשאלה מדוע היא לא קוראת לחמאס להפסיק את הירי היא ענתה: "אני קוראת לממשלת ישראל להפסיק את המבצע ואת המלחמה על עזה".