מצרים: "קרובים להפסקת אש בעזה"

סימנים ראשונים לקראת רגיעה? ראש ממשלת מצרים אומר היום כי הוא מקווה שהצדדים הדנים בקהיר קרובים להסכם שיביא לסיום הלחימה. בינתיים חמאס מאיים: "נכאיב יותר לישראל". גם אירופה נרתמת למאמץ לגבש הסכם רגיעה

אופטימיות זהירה במצרים באשר להתקדמות המגעים להשגת הפסקת אש בעזה: ראש ממשלת מצרים הישאם קנדיל, שביקר ברצועה בסוף השבוע וצפוי לעשות זאת שוב מחר, אמר כי הוא מקווה שיגובש בקרוב הסכם הפסקת אש בין ישראל לעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מקווה שאנחנו קרובים להסכם שיביא להפסקת האלימות הזאת", אמר קנדיל לעיתונאים בבירת מצרים. "אני מרגיש שאנחנו קרובים, אך קשה לחזות מראש את תוצאות השיחות".

בינתיים, בחמאס ממשיכים לאיים. "המשיך הפגיעה של הכיבוש באזרחים יציב אותנו בפני אופציות ללא הגבלה", אמר היום אחד מדוברי הארגון פאווזי ברהום. "ההתנגדות נערכת להסב נזקים כבדים יותר לאויב".

באירופה מודאגים

מוקדם היום נפגש ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל עם ראש המודיעין המצרי ודן עמו בהמשך המבצע בעזה. במקביל, הגיע לדיונים בקהיר גם נביל שעת', נציגו הרשמי של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וכן משלחת רשמית מטעם ארגון הוועידה האיסלאמית.

גם באירופה לא נשארים אדישים למצב. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון הביעה הבוקר דאגה מהמספר ההולך וגדל של אזרחים הרוגים ברצועת עזה, בהם גם ילדים.

"צריך פתרון ארוך טווח למצב ברצועת עזה, מה שעלינו לעשות הוא למצוא פתרון שיביא ביטחון לאזור", אמרה בפתח ישיבה של שרי החוץ והביטחון של מדינות האיחוד האירופי בבריסל. אשטון הבהירה כי על חמאס להפסיק לשגר רקטות לעבר ערי ישראל.

שר החוץ של שבדיה קרל בילדט, אמר כי הדבר החשוב ביותר הוא להשיג הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים כמה שיותר מהר. "צריך להתעסק בדברים הרחבים יותר, זו 'מלחמת עזה' השנייה בשנים האחרונות ואי אפשר שתהיה גם מלחמה שלישית ורביעית כזאת".

פרס: "תודה על התמיכה הבינלאומית"

מחר צפוי להגיע לאזור מזכ"ל האו"ם באן קימון כדי לנסות להרגיע את הרוחות. במקביל, שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו יגיע מחר לרצועת עזה לביקור הזדהות. הביקור בא כחלק מהיוזמה של הליגה הערבית, שגם נציגיה עתידים להגיע מחר לרצועה.

במקביל, נשיא המדינה שמעון פרס קיים הבוקר פגישת עבודה מדינית עם שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר. "אני מבקש להודות לך על התמיכה הבינלאומית שמוענקת לישראל בפעולה הנוכחית, שהיא מבחינתנו פעולה להגנה עצמית", אמר פרס. "התמיכה הברורה שלכם, חשובה למדינת ישראל ויש לה השפעה חיובית ומרסנת גם על הצד השני. אני מודה לקוורטט ולך על חלקך באופן אישי".

פרס הוסיף כי "הניסיון של נשיא מצרים להפחית את המתח מבורך. אנו מברכים את מצרים כמדינה משמעותית במזרח התיכון. באופן פרדוקסלי דווקא החמאס אינו מקשיב למורסי".

בלייר אמר לנשיא כי "האזור הזה אכן עמוס במשברים. אני מקווה שבימים הקרובים נוכל להשיג הפסקת אש שתעצור את האיום של הטילים המגיעים מעזה ומכוונים לאזרחי ישראל ותשחרר את תושבי עזה שגם הם סובלים". הוא הבהיר כי "אני יודע שמצרים, ארה"ב הקוורטט והאו"ם פועלים להשגת הפסקת אש. אני גם מקווה שנוכל לקדם את התמונה הכוללת בצורה קונסטרוקטיבית ולהגיע לשלום".

מבצע עמוד ענן - הסיקור המלא:

רקטה נוספת נורתה לעבר תל אביב

מבצע "עמוד ענן": היום החמישי - בתמונות

חוסל ראש מערך הרקטות של חמאס

ברק: "ייתכנו פעילויות קיצוניות יותר"

אופקים: 5 נפגעים מפגיעת רקטה ברכב

אובמה נגד מבצע קרקעי: "עדיף בלי" 

חמאס: "הירי הבוקר כוון להרצליה"

מצרים מגבירה את המאמצים להביא להפסקת אש

צה"ל לתושבי עזה: "עוברים לשלב הבא"