שרת החוץ של האיחוד האירופי: "צריך פתרון ארוך טווח למצב"

בכנס שרי החוץ של אירופה שנערך הבוקר בבריסל הביעה אשטון חשש מהמספר ההולך וגדל של הרוגים מקרב האזרחים בעזה, אך הדגישה גם כי על חמאס להפסיק לשגר רקטות לעבר ישראל. הנשיא פרס נפגש עם שליח הקוורטט למזה"ת בלייר והודה לו על התמיכה הבינלאומית

מבצע "עמוד ענן" נכנס ליומו השישי, ובאירופה לא נשארים אדישים למצב: שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון הביעה הבוקר דאגה מהמספר ההולך וגדל של אזרחים הרוגים ברצועת עזה, בהם גם ילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צריך פתרון ארוך טווח למצב ברצועת עזה, מה שעלינו לעשות הוא למצוא פתרון שיביא ביטחון לאזור", אמרה בפתח ישיבה של שרי החוץ והביטחון של מדינות האיחוד האירופי בבריסל. אשטון הבהירה כי על חמאס להפסיק לשגר רקטות לעבר ערי ישראל.

שר החוץ של שוודיה קרל בילדט, אמר כי הדבר החשוב ביותר הוא להשיג הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים כמה שיותר מהר. "צריך להתעסק בדברים הרחבים יותר, זו 'מלחמת עזה' השנייה בשנים האחרונות ואי אפשר שתהיה גם מלחמה שלישית ורביעית כזאת".

מחר צפוי להגיע לאזור מזכ"ל האו"ם באן קימון כדי לנסות להרגיע את הרוחות. במקביל, שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו יגיע מחר לרצועת עזה לביקור הזדהות. הביקור בא כחלק מהיוזמה של הליגה הערבית, שגם נציגיה עתידים להגיע מחר לרצועה.

פרס: "תודה על התמיכה הבינלאומית"

במקביל, נשיא המדינה שמעון פרס קיים הבוקר פגישת עבודה מדינית עם שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר. "אני מבקש להודות לך על התמיכה הבינלאומית שמוענקת לישראל בפעולה הנוכחית, שהיא מבחינתנו פעולה להגנה עצמית", אמר פרס. "התמיכה הברורה שלכם, חשובה למדינת ישראל ויש לה השפעה חיובית ומרסנת גם על הצד השני. אני מודה לקוורטט ולך על חלקך באופן אישי".

פרס הוסיף כי "הניסיון של נשיא מצרים להפחית את המתח מבורך. אנו מברכים את מצרים כמדינה משמעותית במזרח התיכון. באופן פרדוקסלי דווקא החמאס אינו מקשיב למורסי".

בלייר: "תושב עזה גם סובלים"

בלייר אמר לנשיא כי "האזור הזה אכן עמוס במשברים. אני מקווה שבימים הקרובים נוכל להשיג הפסקת אש שתעצור את האיום של הטילים המגיעים מעזה ומכוונים לאזרחי ישראל ותשחרר את תושבי עזה שגם הם סובלים". הוא הבהיר כי "אני יודע שמצרים, ארה"ב הקוורטט והאו"ם פועלים להשגת הפסקת אש. אני גם מקווה שנוכל לקדם את התמונה הכוללת בצורה קונסטרוקטיבית ולהגיע לשלום".

בהמשך השבוע יקיים פרס סבב פגישות מדיניות עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ועם שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה המגיעים לאזור.

"עמוד ענן" - היום השישי:

דיווח: "מצרים מקימה מחנות פליטים בסיני" 

"יש עוצמה להתמודד עם כל אתגר בעזה"

גראד פגע ישירות בבית ספר באשקלון; חיסול בעזה

אחמדינג'אד למורסי: "שים סוף לטבח בעזה"

צפו: השקרים של חמאס - החלק ה-3

האצטדיון בעזה הותקף: "ירו מכר הדשא טילים"