מבצע "עמוד ענן": חיילים חשפו מידע מסווג בפייסבוק

בצה"ל זיהו מספר חיילים שפרסמו מיקומים של כוחות ברשתות החברתיות ופועלים כדי לחדד את הנהלים בנושא. "זה פוגע לנו במודיעין ויכול לתרום לצד השני", סיפר גורם צבאי. בעקבות האירועים פתחו בצה"ל בתחקיר והורו לחיילים להסיר מיידית את הפרסומים ברשת החברתית

פוסטים בעייתיים בפייסבוק (חדשות 2)

מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" זיהו בצה"ל פרסומים של חיילים ברשתות חברתיות בו חשפו מידע מסווג על פעילות הצבא - כך נודע לחדשות 2 באינטרנט. בין היתר, היו מספר חיילים שתייגו את עצמם ליד הגבול עם עזה בפייסבוק וחיילי מילואים שתייגו את עצמם יחד עם חבריהם בבסיס אימונים בדרום הארץ. בנוסף, חיילים פירסמו סרטונים שלהם ברשתות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות האירועים פנו אנשי ביטחון המידע לאותם חיילים וביקשו מהם להסיר את הפרסומים. לאחר מכן, נפתחו מספר תחקירים בנושא ולאחר המבצע יימשך הטיפול בעניינם. "חשוב להדגיש לחיילים לא לפרט על מיקומם או על הפעילות שלהם כי זה פוגע לנו במודיעין ויכול לתרום לצד השני", סיפר לחדשות 2 באינטרנט גורם צבאי. "אנו מחדדים כל העת את הפקודות ומבהירים לחיילים שאסור להם לפרסם מידע כזה ברשתות החברתיות - בטוויטר, בפייסבוק, ביו-טיוב ועוד".

במהלך המבצע, החיילים עוברים תדריכים של ביטחון מידע על ידי צוותים בשטח וכן מקבלים אגרות מידע מיוחדות בנושא. "אנו מזהים ברשת החברתית ניסיון של הצד השני לגלות עלינט דברים ומשקיעים בזה מאמץ מול החיילים".

מסרונים לקצינים: "למנוע דלף מידע מסווג"

בתחילת המבצע הופצו מסרונים למכשירים הסלולריים של כלל קציני צה"ל, תוך חידוד נושא ביטחון המידע בזמן המבצע. "לכולנו חשוב להצליח! הצלחתנו תלויה ביכולת לשמור על עליונות המידע, למנוע דלף מידע מסווג ולסכל את יכולת האויב לחשוף את כוונות ויכולות צה"ל", נכתב.

באגף המודיעין החלו להפעיל לאחרונה מערכת טכנולוגית ייעודית שמאתרת מידע צבאי חשוף ורגיש בחשבונות הפייסבוק של החיילים והקצינים. בצבא הבהירו כי במידה והמערכת מוצאת נושא צבאי רגיש שהתפרסם ופוגע בביטחון צה"ל - מתקיימת פנייה אל החייל על ידי קצין ביטחון המידע של היחידה.

"עמוד ענן" - סיקור מלא:

אזעקה ושני יירוטים מעל גוש דן

חמאס: "פגענו בסטי"ל ישראלי מול חופי עזה"

השר יעלון: יש מגעים להפסקת אש

צפו: תקיפת משגר סמוך למסגד

עלות המבצע: רבע מיליארד שקלים

יומן מבצע: היום החמישי של "עמוד ענן"

בן 72 במיל': "תוך חצי שעה בבסיס"

נתניהו: המבצע נמשך, ערוכים להרחיבו