בגלל מבצע "עמוד ענן": קריאות לדחות את הפריימריז

עוד 66 ימים אמורים אזרחי ישראל ללכת להצביע, אבל לוח הזמנים הביטחוני החדש מתנגש עם זה הפוליטי. בעקבות המבצע הצבאי עולות שאלות לגבי קיום הפריימריז וקריאות לדחות את הבחירות המוקדמות. האם זה אפשרי?

במערכת הפוליטית אומנם נמנעים מהתבטאויות, לפחות פומביות, על הבחירות הקרובות כל עוד מבצע "עמוד ענן" בעיצומו, אך לוח הזמנים הביטחוני מתנגש עם לוח הזמנים הפוליטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת השבוע הבא מתוכננות הבחירות המקדימות בליכוד וימים ספורים לאחר מכן בעבודה. לאור המערכה בדרום עולה השאלה: האם אפשר יהיה לקיים את הפריימריז מבחינה ביטחונית, זאת לאור העובדה שמחצית מהקלפיות נמצאות במקומות מטווחים. 

מבחינה טכנית יש להגיש את הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית עוד שבועיים וחצי. אם לא יתקיימו הפריימריז אי אפשר יהיה להגיש את הרשימות. האופציות לאור זאת הן: או שהכנסת תחליט על מנגון לדחיית הפריימריז או אפשרות, שכרגע כולם פוסלים ולא נראית שעומדת עלה הפרק, קביעת הרשימות בוועדה מסדרת.

"אם מבצע עמוד ענן יימשך לא ניתן יהיה לקיים את ההליכים הדמוקרטים במפלגות הגדולות לבחירת מועמדיהן, לכן לדעתי נצטרך לדחות את הבחירות כדי לא לסכן את ציבור המצביעים ביציאתם לקלפיות", כתב השר להגנת הסביבה גלעד ארדן בעמוד הפייסבוק שלו. "צו השעה הוא שמירה על לכידות ואחדות העם סביב המערכה להשבת הביטחון. אחר כך יוכל כל אחד לבחור מי ראוי שינהיג".