לפני המבצע: מצרים הזהירה, חמאס התעלם

גורמים במצרים העבירו לאיסמעיל הניה ולאחמד ג'עברי אזהרה שהם לא רוצים להסלים את המצב לפני תחילת המבצע ברצועה. במקביל, קהיר מנסה להרגיע רוחות ולערוך פסגה של תומכי חמאס. מלך ירדן עבדאללה הורה היום לשלוח סיוע לעזה. דובר חמאס: ישראל לא משיגה מטרותיה

עוד לפני שהחל מבצע "עמוד ענן" של צה"ל בעזה, גורמים במצרים העבירו מספר אזהרות לראש ממשלת חמאס איסמעיל הניה ולמפקד חמאס שחוסל אחמד ג'עברי שלא להסלים את המצב, והבהירו בפניהם כי מצרים אינה מעוניינת בהסלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, במצרים מנסים לערוך פסגה של תומכי חמאס, בראשות נשיא מצרים מוחמד מורסי, חאלד משעל שהגיע לקהיר, ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ואמיר קטאר. הם מנסים לארגן הכינוס כמבוא ללחץ שהם רוצים להפעיל כדי להשיג הפוגה בתנאים נסבלים מבחינתם ומבחינת חמאס.

בקהיר רוצים להכתיב לחמאס תנאים לרגיעה והם רוצים לנסות את המצב הזה כדי לאכוף על חמאס ללכת לסוג של פיוס עם אבו-מאזן, שכבר הציע ששר החוץ שלו יצטרף למספר שרי חוץ אחרים במשלחת מטעם הליגה הערבית לעזה. ביום שני או שלישי ישראל תצטרך לקבל החלטה איך היא ממשיכה קדימה והאם להיענות ליוזמות להפסקת אש. במקביל, גם חמאס צריך לגבש את עמדתו: להמשיך לירות או לחפש דרכים אחרות.

עבדאללה הורה לשלוח סיוע לעזה

במקביל, עבדאללה מלך ירדן הורה היום לשלוח סיוע הומניטארי דחוף לרצועת עזה בעקבות המבצע. בהודעה מטעם בית המלוכה ההאשמי נמסר: "נשלח סיוע הומניטרי בעקבות התקיפות הישראליות והמשך המצור". לשכת בית המלוכה הביעה דאגה מהשלכות המבצע הישראלי וקראה להפסקתו באופן מיידי.

בצהריים הגיע למצרים ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן, על מנת להיפגש עם הנשיא מורסי ולדון עמו בהשלכות פעולות צה"ל. מדובר בביקור שתוכנן כבר לפני כחודש, אך לאור ההתפתחויות הוחלט להקדיש את הביקור למתרחש ברצועה.

חמאס: ישראל לא משיגה מטרותיה

דובר ממשלת חמאס, טאהר א-נונו כינס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים ברצועת עזה, בה שב וגינה את המבצע של ישראל ברצועה. "אם ישראל הרסה את בניין הממשלה - נמשיך לפעול מעל ההריסות ולא נוותר על אחריותנו וההתנגדות", אמר א-נונו. "ממשלת נתניהו תוקפת בתים - מה שמהווה הוכחה לכך שהיא אינה מצליחה להשיג את מטרותיה במבצע".

"אנו מדגישים כי הממשלה ממשיכה בכל משימותיה ופועלת בכל יכולותיה ואנשיה", המשיך א-נונו. "האומה הערבית כולה עומדת לצדו של העם הפלסטיני. איננו עומדים לבד אל מול הכיבוש הציוני, נמשיך לקבל את האורחים מכל קצוות העולם הערבי". הוא סיכם ואמר כי "מבניין הממשלה שנחרב - עוד נבשר ונכריז על הניצחון במערכה הזאת!".

"אנו מדגישים כי הממשלה ממשיכה בכל משימותיה ופועלת בכל יכולותיה ואנשיה", המשיך א-נונו. "האומה הערבית כולה עומדת לצדו של העם הפלסטיני. איננו עומדים לבד אל מול הכיבוש הציוני, נמשיך לקבל את האורחים מכל קצוות העולם הערבי".

מבצע "עמוד ענן" - הסיקור המלא:

גנץ: "להגביר את הפעילות בעזה"

חמאס: החלו מגעים להפסקת אש

חיל האוויר הפציץ את מטה ממשלת חמאס

אובמה שוחח עם רה"מ נתניהו: "ישראל זכאית להגנה"

צה"ל חיסל 2 מפקדי שטח בזרוע הצבאית של החמאס

סגן ראש השב"כ לשעבר: "ג'עברי תמיד היה על הכוונת"