עזה: 24 הרוגים, 250 פצועים במבצע

גורמים רפואיים ברצועת עזה אומרים אחר הצהריים כי מאז פתיחת מבצע "עמוד ענן" נהרגו 24 בני אדם ונפצעו 250 נוספים. מורסי וארדואן ייפגשו מחר בקהיר. נשיא מצרים: "לא רוצה להילחם באף אחד, אך ישראל צריכה ללמוד מההיסטוריה". ארדואן: "טורקיה עם העם הפלסטיני". הפגנות באירן ובמצרים נגד מבצע צה"ל

מבצע "עמוד ענן" של צה"ל ממשיך לגבות קורבנות: בתקיפת צה"ל אחר הצהריים בשכונת א-זייתון במזרח רצועת עזה נהרג אדם אחד וארבעה נוספים נפצעו. גורמים רפואיים רשמיים ברצועת עזה אומרים כי בכך עלה מניין ההרוגים מאז פתיחת המבצע שלשום ל-24 בני אדם, ויותר מ-250 נפצעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיווחים הפלסטיניים האחרונים מדברים על פגיעה בביתו של בכיר חמאס מוחמד אבו שמאלה ברפיח, שגרמה לפציעתם של שלושה בני אדם. בנוסף, נפגע רוכב אופנוע סמוך לאוניברסיטת "אל-קודס". חמישה בני אדם נפצעו בסדרת תקיפות נוספת ברחבי הרצועה.

בתום תפילות יום השישי נאם נשיא מצרים מוחמד מורסי וזעם על המשך המבצע - וזאת שעות בודדות לאחר תום ביקור המשלחת המצרית בראשות יאסר קנדיל, ראש הממשלה. "יהיה מחיר יקר לתוקפנות", אמר מורסי בנאום לקול תשואות ההמונים במסגד. "אם שפיכות הדמים תימשך - היא לא תוכל לעצור את כעסנו".

"למדו לקח מההיסטוריה", המשיך מורסי. "המשטר המצרי היום - הוא לא המשטר המצרי של אתמול. העולם הערבי היום - הוא לא העולם הערבי של אתמול, וגם העולם האסלאמי של היום הוא לא כאתמול. אנחנו יודעים שישראל רוצה להרוויח זמן במתקפה - אבל היא לא תשיג שום ויציבות באמצעות תוקפנות". עם זאת, לצד המסרים התוקפניים הבהיר מורסי: "מצרים אינה רוצה להילחם באף אחד. מצרים רוצה שלום - אך לא כזה שטוב רק לצד אחד".

בצהריים אמר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ברקע הצהרת סגנו כי יש לקיים שיחות ישירות עם ישראל כדי להביא לסיום המבצע בעזה. "אשוחח מחר עם מורסי, במהלך ביקורי במצרים, בתקיפה הברברית הישראלית על עזה. טורקיה ניצבת לצדו של העם הפלסטיני ברצועה".

ארדואן ומורסי צפויים לכנס מסיבת עיתונאים משותפת בתום הפגישה של השניים בקהיר - פגישה שתוכננה כבר לפני חודש, ואינה קשורה להתפתחויות האחרונות בעזה. "אשוחח הערב עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה על מנת לדון עמו בהתפתחויות באזור, וכדי לשים סוף לתקיפות הישראליות על עזה", אמר ארדואן לעיתונאים. הוא הוסיף כי ישוחח גם עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון.

"התוקפנות על עזה קשורה לבחירות הקרובות", המשיך ארדואן. "כך היא גם עשתה כשהופסקו שיחות השלום עם סוריה ב-2008, ושהיא החלה במתקפה על עזה. אני קורא למועצת הביטחון ולגורמים הרלוונטיים באו"ם לגנות את ישראל ולדרוש ממנה להפסיק את תקיפותיה מיד". 

בינתיים, נמשכות המחאות באזור נגד המבצע הישראלי. אלפי בני אדם הפגינו בכיכר "תחריר" בקהיר, תוך שהם משמיעים קריאות נגד ישראל ובעד מצרים וחמאס. בתום ההפגנה נשא דברים פוסק ההלכה העליון של האסלאם הסוני, יוסוף אל-קרדאווי והצהיר לקול תשואות ההמונים כי "ישראל אינה מסוגלת להכניע את האומה האסלאמית - למרות כל אמצעי הלחימה שלה".

גם באירן נערכו היום הפגנות נגד מבצע "עמוד ענן". סוכנות הידיעות האירנית דיווחה כי ההפגנה המרכזית, שאורגנה על ידי ראשי המשטר בטהרן, נערכה לאות הזדהות עם העם הפלסטיני ובה השמיעו המפגינים סיסמאות "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל".