מי אתה בכלל, רג'פ טאיפ ארדואן?

ראש ממשלת טורקיה נולד בשנת 1954 באיסטנבול כבן למשפחה שמוצאה מגיאורגיה. הוא טיפס בפוליטיקה הטורקית עד שמונה לראש עיריית איסטנבול. למרות שהורשע בהסתה, הוביל ארדואן את המפלגה האיסלאמית למהפך ענק בבחירות של 2002, ומאז מוביל קו תקיף ביותר נגד ישראל. הכירו את רג'פ טאיפ ארדואן: הווידאופדיה של חדשות ערוץ 2

רג'פ טאיפ ארדואן, ראש ממשלת טורקיה, נולד באיסטנבול ב- 26 בפברואר 1954 כבן למשפחה גיאורגית מוסלמית.

בגיל 24 התחתן ארדואן עם אמינה, שמוצאה ערבי. בשנת 1994, והוא בן 40, נבחר ארדואן לראשות עיריית איסטנבול. בהיותו בתפקיד זה, הורשע ארדואן בהסתה לאחר שנשא דברים בגנות מדיניות הממסד החילוני.

כעבור שמונה שנים, בשנת 2002, הוביל ארדואן את מפלגתו, מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), לניצחון בבחירות הכלליות בטורקיה. היה זה מהפך שלטוני אחרי עשרות שנים שבהן שלטו המפלגות החילוניות בטורקיה.

אלא שארדואן לא הורשה לעמוד בראשות הממשלה כיוון שנשא עונש בגין הרשעה בהסתה, ולכן מונה סגנו עבדאללה גול לתפקיד – אותו עבדאללה גול המכהן כיום כנשיא טורקיה. מאוחר יותר, עם תפוגת העונש על הסתה – החל ארדואן לכהן כראש ממשלת טורקיה בפועל.

תוך זמן קצר הפך ארדואן לשליט הכל יכול בטורקיה, והחל לקדם חקיקה דתית, דוגמת קידום תקנות הקובעות כי ניאוף היא עבירה פלילית.

במקביל לניסיונות להיות גורם מתווך בין ישראל לסוריה, החל ארדואן להדק את היחסים עם אירן ועם סוריה תוך מתיחת ביקורת חריפה על פעילות ישראל במבצע עופרת יצוקה, אותה כינה: פשע נגד האנושות.

לשיא זמני הגיעו הדברים בוועידת דאבוס, שם תקף ארדואן מעל הבמה את נשיא המדינה שמעון פרס, ונטש את אולם הוועידה בהפגנתיות. בהמשך התברר כי ועידת דאבוס הייתה רק דוגמה קטנה לכיוון שאליו הלך ארדואן.

במאי 2010 תמך ארדואן בפומבי במשט שניסה לשבור את הסגר הימי על עזה, משט שהוביל עליו גם פעילי טרור. בפעולת ההשתלטות של לוחמי שייטת 13 על המשט נהרגו 9 אזרחים טורקים, עשרות נפצעו, ובעקבותיה התפתח משבר מדיני בינלאומי.

רוצים לצפות בקטעי וידאו מפתיעים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צפו בכל הווידאופדיות של חדשות 2