אסונות העשור: מהפיגוע במגדלי התאומים ועד ההתחממות הגלובלית

ה-11 בספטמבר הפך לתאריך שמזוהה עם הטרור, הצונאמי הפך לדבר הכי מפחיד בים ואין אדם שלא מכיר את התמונה של הילדה מדלן בת ה-4 שנעלמה בחופי פורטוגל. חדשות 2 באינטרנט מסכמים את האסונות של העשור בתקווה שהעשור הבא יהיה פחות קטלני

העשור האחרון היה רווי אירועים: הסכמי שלום לצד מלחמות נוראיות, חידושים והמצאות לצד תאונות קטלניות, וגילויים חדשים לצד נגיפים ואסונות אקלים. חדשות 2 מסכמים את האסונות של העשור האחרון בתקווה שהעשור הבא יהיה שקט יותר.

ארה"ב - אסון התאומים: ב-11 לספטמבר 2001 סדרה של פיגועי טרור זעזעה את ארצות הברית ואת העולם כולו. 19 טרוריסטים משורות אל קעידה חטפו ארבעה מטוסי נוסעים, שניים מהם התרסקו כמה שעות לתוך מגדלי התאומים במרכז לסחר הבינלאומי בניו יורק. כל נוסעי המטוס נהרגו יחד עם עובדים רבים ששהו בבניינים.

המטוס השלישי התרסק לבניין הפנטגון סמוך לבירה וושינגטון ומטוס רביעי שכנראה יועד לבית הלבן, התרסק בשדה פתוח בפנסילבניה. בסך הכל נהרגו 2,976 אנשים בסדרת הפיגועים, אך התמונה שזכורה אולי יותר מכל היא הרגע שבו קרסו מגדלי התאומים וכיסו את העיר בענן עצום של אבק.

2003 - גל חום באירופה: הקיץ של שנת 2003 היה אחד החמים בהיסטוריה של אירופה, במיוחד בצרפת. גל החום הוביל למשבר בריאות בכמה ארצות, ויצר בצורת ומחסור במזון בדרום אירופה. יותר מ-37,451 אירופאים מתו מגל החום הקטלני.

2003 - אסון מעבורת החלל "קולומביה": חודש פברואר 2003 נפתח עם התרסקות מעבורת החלל קולומביה בשעה שניסתה לשוב לכדור הארץ מהמשימה ה-28 של סוכנות החלל האמריקנית. פיסת קצף בידוד שניתקה מגוף המעבורת בזמן ההמראה, גרמה להתרסקות שבה נהרגו כל שבעת חברי הצוות, ובהם האסטרונאוט הישראלי הראשון - אילן רמון.

2004 - גל צונאמי גובה את חייהם של מאות אלפים: ב-26 לחודש דצמבר 2004 רעידת האדמה מתחת לפני האוקיאנוס ההודי ויצרה גל צונאמי ענק ששטף את החופים. גלים בגובה של יותר מ-30 מטרים גבו את חייהם של 230 אלף בני אדם ב-11 מדינות שונות, אשר הפכו את האירוע לאסון הטבע החמור ביותר בדורנו.

2005 - רצח עם בדארפור: הכאוס האלים באפריקה החלו בתחילת העשור עם התארגנות הכוחות הסודנים שנאמנים לשבטים השחורים ביבשת, שמרדו בשלטון הנאמן לשבטים הערבים מצפון מזרח. הקהילה הבינלאומית התעוררה באיחור בינואר 2005 והכריזה שתנקוט צעדים לסיום הזוועות שאירעו בחבל. איש לא יודע בוודאות כמה אנשים נרצחו, מתו ברעב, נאנסו או נותרו ללא בית או רכוש. על פי ערי הפליטים ברחבי אפריקה שניצבות כאנדרטה עד היום - מדובר במאות אלפים, אם לא יותר.

2005 - הוריקן 'קתרינה': סופת ההוריקן הקטלנית חדרה למפרץ מקסיקו בחודש אוגוסט 2005, והתעצמה תוך כדי תנועה. ב-29 לחודש הסופה הכתה בחופי לואיזיאנה, שבארה"ב והציפה 80 אחוזים משטחה של העיר ניו אורלינס. 1,836 בני אדם נהרגו לאחר שטבעו בשיטפונות. נזקי הסופה העזה ליוו את העיר חודשים רבים אחר כך והפכו את קתרינה לסופה הקטלנית ביותר מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת.

2005, 2002  - מתקפת טרור באתרי נופש בבאלי, אינדוזיה: 202 תיירים ועובדים נהרגו בחודש אוקטובר 2002 באי באלי של אינדונזיה. שלוש שנים מאוחר, נהרגו עשרים בני אדם באי התיירות כאשר מספר מכוניות תופת התפוצצו במקביל. בשני המקרים, ארגונים הקשורים לארגון הטרור אל-קעידה נטלו אחריות לפיגוע.

2007 - הילדה מדלן מקאן נעלמת באופן מסתורי בפורטוגל: ב-3 לחודש מאי יצאו קייט וגארי מקאן למסעדה באתר נופש פורטוגלי והשאירו בבקתה את בתם מדלן, שהייתה אמורה לחגוג יום הולדת ארבע כמה ימים מאוחר יותר. כשחזרו לבקתה, מדלן הפעוטה כבר לא הייתה שם. למרות החיפושים הנרחבים שנערכו אחריה וההשערות לגבי גורלה - מדלן הקטנה נעלמה כאילו בלעה אותה האדמה.

2008 - מתקפת הטרור במומבאי, הודו: ב-26 לנובמבר 2008 קבוצת טרוריסטים מוסלמים הגיעה לחופי הודו מפקיסטאן, ויצאה למסע רצח בעשרה אתרים שונים, בהם בתי מלון, מסעדות ובית החב"ד בעיר. שלושה ימים נמשכה המתקפה עד שהתבררו תוצאותיה: 173 הרוגים ו-308 פצועים.

2009 - התפרצות שפעת החזירים: בחודש יוני 2009, הכריז ארגון הבריאות העולמי על שפעת חדשה שנגרמת על ידי נגיף ה-H1N1. המחלה, שמוכרת יותר בשם שפעת החזירים, מאיימת להפוך למגיפה עולמית לאחר שעשרות בני אדם ברחבי הגלובוס מתו מסיבוכיה. לקראת סוף 2009 מדינות ברחבי העולם החלו במבצעי חיסון מיוחדים לבלימת התפשטות הנגיף.

2009 - משבר כלכלי מזעזע את שווקי העולם: אחרי עשור בו תושבי העולם המערבי בכלל וארצות הברית בפרט צרכו ללא הפסקה עם אשראי ללא הגבלה, העולם החל לשלם את המחיר כשהמוסדות הפיננסים לא הצליחו לעמוד בתשלום החובות. חברות ענק ובנקים גדולים החלו לפשוט את הרגל וגררו עמם בתי עסק רבים. ערכן של אגרות החוב ושל המניות בשווקים הפיננסים צנחו וגרמו להפסדים רבים. באמצע 2009 נראו סימני התאוששות ראשונים.

המלחמות בעיראק ובאפגניסטן גבו מאות אלפי הרוגים לאורך העשור: מתקפת הטרור נגד ארצות הברית ב-2009, גרמה למדינות נאט"ו לצאת למלחמה נגד כיני המחבלים באפגניסטן בהנהגת הנשיא ג'ורג' בוש. מוקד המלחמה היה מפקדות ארגון הטליבאן המוסלמי הקיצוני. מאות אלפי חיילים מהעולם נשלחו למדינה כדי לנסות לנקות את המדינה מהשפעת האסלם הקיצוני.

ממשלו של סדאם חוסיין בעירק הצטרף גם הוא למשוואת המדינות המוסלמיות שמהלכות טרור, תחת טענה מוטעית שסדאם מחזיק בנשק להשמדה המונית. ארצות הברית ובנות בריתה פלשו לעיראק, הפילו את הממשל של סדאם חוסיין, אך הותירו את המדינה בכאוס מסוכן וסכסוכי דמים בלתי פוסקים.

עשור קטלני בשמים: ככל שחולפות השנים נבנים יותר מטוסים משוכללים ונמלי התעופה הופכים לצפופים. מרבית שדות התעופה שפועלים היום לא נועדו למספר המטוסים שעוברים דרכם, אבל החברות ממשיכות לבנות מטוסים גדולים, תוך ניסיון לחסוך כסף באחזקה השוטפת. כתוצאה מכך היינו עדים לעשור הקטלני ביותר שידעה תעשיית התעופה. אם לא יעשה דבר - העשור הבא עלול להיות אף יותר קטלני.

התחממות הגלובלית מאיימת על החיים בכדור הארץ: במהלך המאה האחרונה הטמפרטורה העולמית עלתה ב-0.71 מעלות. ארגונים בינלאומיים הכפופים לאו"ם, קבעו שפליטת גזי חממה על ידי בני האדם גורמת להתחממות הולכת ומחמירה של כדור הארץ. תופעה שעשויה, על פי מומחים מסוימים, להביא לתוצאות קטלניות עבור כל מערכות החיים על פני כדור הארץ.

 

רגע לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.