פרויקט מיוחד: סיכום שנת 2002

שנת 2002 סיפקה לעולם מספר אירועים קשים, אך גם כמה נקודות אור שהעלו חיוך על פניהם של רבים. פיגוע הטרור הקשה בבאלי והשתלטות החמושים על תיאטרון מוסקבה הפכו לרגעים בלתי נשכחים, ומנגד - גם שובר הקופות ספיידרמן שיצא לבתי הקולנוע ומטבע האירו שכבש את אירופה בסערה. צפו בסיכום שנת 2002

במסגרת פרויקט "סיכום העשור" של חדשות 2 באינטרנט, בכל יום בחודש דצמבר נציג לכם את האירועים המרכזיים שעיצבו את עשר השנים האחרונות. כתבי חברת החדשות יספרו לנו מה היה אירוע העשור שלהם, נזכיר לכם את האירועים המרכזיים בכל שנה, ונפנק במצעדים שונים המשקפים בזווית ראיה מיוחדת את עשר השנים האחרונות. והפעם: סיכום שנת 2002.

ב-1 בינואר 2002 אירופה אימצה את מטבע האירו, מה ששינה את פני כלכלת היבשת. האירו הפך למטבע האחיד של 16 מתוך 27 המדינות החברות באיחוד האירופי, והחליף את המטבעות שהיו נהוגים במדינות השונות 2002. למרות החששות כבדים בעקבות כניסת המטבע החדש ניתן להגיד כי כמעט שמונה שנים לאחר שהושק, המטבע הפך לכוכב הכלכלי האירופאי של העשור.

חודש לאחר מכן, ב-6 בפברואר, בריטניה חגגה עם המלכה אליזבת השנייה יובל להכתרה. הוד רוממותה, שקיבלה את הכתר בשנת 1952, מלכה לאורך ב-32 מדינות, רובן היו שייכות לבריטניה הקולוניאלית, ובמשך הזמן קיבלו עצמאות ונפרדו מהממלכה.

שנת שוברי הקופות

כחודש וחצי לאחר חגיגות היובל, ב-30 במארס, נפטרה אימה של אליזבת, המלכה האם בגיל 101. ההידרדרות המהירה במצבה חלה לאחר מותה הפתאומי של בתה הצעירה, הנסיכה מרגרט. עוד במהלך השנה, ידעה גרמניה את אחת מתקרית הירי החמורות במדינה. ב-26 באפריל תלמיד בשם רוברט שטיינהאוזר, נכנס להתקף זעם בעקבות השעייתו מבית הספר. הוא הגיע חמוש לבית ספרו בעיר ארפורט, וירה למוות ב-17 בני אדם, ואחר כך התאבד.

שנת 2002 הייתה מוצלחת ביותר בכל הקשור לשוברי קופות הוליוודים. בתחילת מאי יצא הסרט "ספיידרמן", שהפך בן רגע לאחד הסרטים המכניסים ביותר בכל הזמנים. בחודש יולי הצליחו קבוצת הולנדים לשבור את השיא העולמי בהפלת מספר אבני דומינו, שיצרו שרשרת של יותר משלוש מיליון אבנים.

עוד באותו החודש, נרשם נס בפנסילבניה ארצות הברית. תשעה בני אדם נלכדו במשך ארבעה ימים במכרה שפתחו קרס. צוותי חילוץ והצלה עבדו מסביב לשעון בכדי להציל את הכורים התשושים, שיצאו בסוף ללא פגע.

השתלטות על תיאטרון מוסקבה

ב-13 באוקטובר ארגון טרור בשם ג'מאעה אל-אסלאמיה, פוצץ מכונית תופת באי הנופש באלי שבאינדונזיה, מה שהביא למותם של 202 בני אדם, רובם תיירים. עוד באותו החודש השתלטו מורדים צ'צ'נים על תיאטרון מוסקבה, בו שהו באותו הזמן כ-700 בני אדם. במשך יותר מארבעה ימים התנהל משא ומתן בין המורדים לשלטון, אך לבסוף פרצו הכוחות הרוסים והשתלטו על המבנה במבצע חילוץ בו נהרגו 101 בני אדם.

אירועים נוספים שפקדו אותנו בשנת 2002 היו התפרצות הר געש ניראגונגו בקונגו, הצפות ענק במרכז ומזרח אירופה במהלך הקיץ, סדרת פיגועי טרור בהלסינקי בירת פינלנד, כתם נפט שגרם לאסון סביבתי בספרד ושריפות ענק ביבשת אוסטרליה.

אבל לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.