פרויקט מיוחד: סיכום שנת 2001

אין ספק שפיגועי ה-11 בספטמבר ייזכרו לדורי דורות כפיגוע הקשה ביותר שחוותה האנושות. אולם שנת 2001 הייתה מלאה באירועים נוספים ששווה להיזכר גם בהם. ג'ורג' בוש הבן הושבע לנשיא ארה"ב, באיטליה הפגינו נגד הגלובליזציה, אוסטרליה ניצחה 31:0 את סמואה האמריקנית, ועוד. צפו בסיכום שנת 2001

במסגרת פרויקט "סיכום העשור" של חדשות 2 באינטרנט, בכל יום בחודש דצמבר נציג לכם את האירועים המרכזיים שעיצבו את עשר השנים האחרונות. כתבי חברת החדשות יספרו לנו מה היה אירוע העשור שלהם, נזכיר לכם את האירועים המרכזיים בכל שנה, ונפנק במצעדים שונים המשקפים בזווית ראיה מיוחדת את עשר השנים האחרונות. והפעם: סיכום שנת 2001.

כשבועיים לאחר שהשנה נפתחה, צולמה בברזיל שריפת ענק בשידור חי. ב-20 בינואר ג'ורג' בוש הבן הושבע לנשיאות ארה"ב לאחר מערכת בחירות צמודה ושנויה במחלוקת, בה ניצח את המועמד הדמוקרטי וסגן הנשיא לשעבר, אל גור. גורל הבחירות לא היה ידוע במשך חודש עד שהוחלט על ספירה חוזרת של הקולות, מהלך שלווה באינספור מאבקים משפטיים, כשבסופו נבחר בוש, וגור השלים עם כך.

באחד באפריל, הידוע גם כיום השקר, אירוע משמעותי נרשם בספרי ההיסטוריה לאחר שנשיא סרביה לשעבר, שעמד בראש המפלגה הקומוניסטית סוציאליסטית במדינה, סלובודאן מילושוביץ, נעצר בחשד לשחיתות וכשלושה חודשים לאחר מכן הוסגר לבית המשפט הבינלאומי בהאג, שם עמד למשפט בגין מעורבות בפשעי מלחמה בקרואטיה ורצח עם בבוסניה. ב-11 במרץ 2006, כחמש שנים מאז התחיל משפטו, נמצא מילושביץ' ללא רוח חיים בתאו כשהוא בן 65.

ב-11 באפריל, עשרה ימים לאחר מעצרו של מילושביץ', שיחקה נבחרת סמואה האמריקנית מול נבחרת אוסטרליה במסגרת מוקדמות מונדיאל 2002 והפסידה בתוצאה מביכה, 31-0, שרשומה בספר השיאים של גינס כתוצאה הגבוהה ביותר במשחק בינלאומי, והמביכה יש לומר.

בנפאל לעולם לא ישכחו את הטבח בארמון שבוצע בידי יורש העצר ב-3 ביוני. אף אחד לא יכול להסביר מדוע ביום אחד החליט הנסיך דיפנדרה לרצוח את הוריו, המלך בירנדרה והמלכה אישוואריה, שמונה בני משפחה נוספים ולאחר מכן התאבד. שבע שנים לאחר מכן, אחרי 239 שנות מלוכה, הסתיים עידן בנפאל כשהממשלה הצביעה ברוב מוחץ על ביטולה.

באמצע יולי בשורה משמחת הציפה את לבבותים של מליארד סינים. הוועד האולימפי הבינלאומי בישר שבשנת 2008 בייג'ין תארח את המשחקים האולימפיים שיותירו מורשת ייחודית לסין ולספורט לאחר שגברה על יתר המועמדות: טורונטו, פריז ואיסטנבול, ולא ניתן להתווכח עם העובדה כי האולימפיאדה אכן הייתה אחת מהמרשימות שידע עולם הספורט.

כשבועיים לאחר מכן נצפתה התפרצות מרהיבה של הר הגעש אטנה שבאיטליה. האטנה הוא הפעיל והגבוה ביותר באירופה, ובשלושים השנה האחרונות התפרץ ההר חמש פעמים. כשפרצה הלבה ב-25 ביולי 2001, היא הגיעה לגובה של יותר מ-100 מטרים וזרמה בצד הדרומי של ההר. חום הלבה הגיע למאות מעלות צלזיוס והעשן והאפר שנפלטו מן ההר כיסו את כפרי האזור, מה שגרם לתושבים להתהלך עם מטריות באמצע הקיץ על מנת להתוגנן מפני ה"גשם" האפור.

בבוקר ה-11 בספטמבר 2001 התעוררה ארה"ב למציאות שכבר לא תהיה כפי שהייתה לפניה. 19 טרוריסטים מארגון אל קעידה חטפו ארבעה מטוסי נוסעים גדולים. שניים מהם רוסקו אל תוך מגדלי התאומים במרכז הסחר העולמי בניו יורק ומוטטו אותם. מטוס שלישי רוסק לתוך הפנטגון והחריב אחד מאגפיו. מטוס רביעי שיועד להתרסק על הבית הלבן או על בניין הקונגרס של ארצות הברית, התרסק באזור חקלאי בפנסילבניה, לאחר שנוסעיו נאבקו בחוטפיהם. בהתקפות הטרור נרצחו קרוב ל-3,000 בני אדם, בעקבותיה פתחה ארה"ב במלחמה באפגניסטן במטרה להפיל את ראשי ארגון הטרור, שבראשו אוסאמה בן לאדן.

חמישה ימים לאחר פתיחת המלחמה באפגניסטן, בהלת האנתרקס תקפה את העולם אחרי ש-22 אמריקנים חלו במחלה לאחר שנחשפו לאבקה שהופצה במעטפות דואר אטומות. חמישה מהם מתו. כשבע שנים ארכה חקירת ה-FBI עד שהתהדקה הטבעת סביב מדען שנחשד בהפצת המעטפות. המדען התאבד, והמניע לשליחת אותן מעטפות ובהן האבקה הנושאת את הנגיף, נותר בגדר תעלומה. חודש לאחר מכן, ב-14 בנובמבר, חודשיים אחרי המתקפה וחודש אחרי כניסת כוחות המערב לאפגניסטן הוכרז על עידן חדש במדינה: משטר הטאליבן נפל, וקאבול הבירה שוחררה.

אבל לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.