סיכום עשור: הסיפורים שנגעו לליבנו

לא מעט דרמה סיפק לנו העשור שאוטוטו בא על סיומו. מסיפורים טראגיים סוחטי דמעות כמו הטבח הנוראי בבית הספר ברוסיה בו נרצחו מאות ילדים ועד לאירועים מרגשים כמו שחרורן מהשבי של אינגריד בטנקור וג'ייסי לי דוגארד. הכינו את הממחטות - הרבה דמעות יזלגו בדקות הקרובות

במסגרת פרויקט "סיכום העשור" של חדשות 2 באינטרנט, בכל יום בחודש דצמבר נציג לכם את האירועים המרכזיים שעיצבו את עשר השנים האחרונות. כתבי חברת החדשות יספרו לנו מה היה אירוע העשור שלהם, נזכיר לכם את האירועים המרכזיים בכל שנה, ונפנק במצעדים שונים המשקפים בזווית ראיה מיוחדת את עשר השנים האחרונות. אייטם ראשון בסדרה: הסיפורים שנגעו לליבנו.

כבר מספר רב של שנים שבסודאן מתחוללת מלחמת אזרחים, אולם בשנת 2003 החל מרד נוסף במחוז דארפור שבמערב. לפי הערכות שונות, כ־400 אלף מתושבי חבל דארפור נהרגו וכשישה מיליון וחצי בני אדם איבדו את בתיהם מתחילת הסכסוך. הפליטים נדדו למדינות השכנות ואף הגיעו עד ישראל, שם ביקשו מקלט. למרות הסכם השלום שנחתם בדצמבר 2004 בין המורדים לממשלה, הסכסוך לא תם ונכון לשנת 2009, בישראל שוהים כ-18,000 פליטים ומבקשי מקלט, כאשר רובם הגיעו מדרום סודן, מדרפור ומאריתריאה.

טרגדיה בחלל: אסון הקולומביה

עיניי העולם היו נשואות לשמיים כאשר ב-16 בינואר המריאה מעבורת החלל האמריקנית קולומביה כשעל סיפונה שבעה אסטרונאוטים, ביניהם השליח הישראלי הראשון לחלל, אל"מ אילן רמון. המעבורת נשלחה למשימה בת 16 ימים כשבסיומן צפויים היו לחזור לכדור הארץ ולהתקבל בשלל תשואות, אולם במקום זאת הסוף היה טראגי. רשתות הטלויזיה התכוננו לשידור חי של החזרה לכדור הארץ, אולם בסופו של דבר היינו עדים להתרסקות החיה של המעבורת.

ב-1 בספטמבר 2004 החל משבר בני הערובה בבסלאן שברוסיה כשקבוצת מורדים צ'צ'נים השתלטו על בית הספר המקומי, "בית הספר מספר אחת". לאחר יומיים של חילופי אש קשים קשים בין הטרוריסטים לבין כוחות הביטחון, התבררו מימדי האסון: מאות אזרחים חפים מפשע נהרגו, וביניהם ילדים רבים.

בקיץ 2007 העולם עצר את נשימתו כשדווח לראשונה על היעלמותה המסתורית של הילדה הבריטית מדלן מקאן במהלך חופשה משפחתית בפורטוגל. ההורים נחשדו כאחראים למעשה, אולם עד עצם היום הזה, הספוקלציות ממשיכות לרחף באוויר, וזכר למדלן עדיין אין. עם זאת, בשנת 2008 שוחררה מהשבי המועמדת לנשיאות קולומביה מטעם המפלגה הליברלית, אינגריד בטנקור לאחר שש שנים וחצי. ורק לפני חודשיים הגיעה לסיומה אחת הפרשיות המזעזעות ביותר, כאשר ג'ייסי לי דוגארד, שנחטפה מחצר ביתה כשהייתה בת 11, שוחררה לאחר 18 שנים בהן שהתה במחיצת חוטפיה ושימשה כמטרת מין.

ארמסטרונג פורש - וחוזר

רגעים של שמחה צרופה גם כן סיפק לנו העשור, כמו איחודם של להקת פינק פלויד ב-2 ביולי 2005 במסגרת Live 8, קונצרט רוק בינלאומי גדול בהשתתפות אמנים רבים בשמונה במות ברחבי העולם למען צמצום העוני באפריקה. פינק פלויד הופיעו בהייד פארק בלונדון, לקול תרועותיהם של 200,000 אנשים. גם לד זפלין ערכו לנו מחווה דומה כששלושת חברי הלהקה הנותרים התאחדו והופיעו ב-10 בדצמבר 2007 בלונדון. מופע הצדקה התקיים לזכרו של אהמט ארטגון, מנהל חברת התקליטים "אטלנטיק רקורדס", לעיני 18,000 צופים מאושרים ביניהם פול מקטרני, נואל וליאם גלאגר, דייב גרוהל, דיוויד גילמור ועוד.

סיפורי ספורט מרגשים היו לנו גם כן, כשב-2005 לאנס ארמסטרונג האגדי הודיע על פרישה מיד לאחר שזכה בפעם השביעית ברציפות בטור דה פראנס, וכמובן הרגע המרגש ב-2002 בו אחד הטניסאים הגדולים של כל הזמנים, פיט סמפראס, הודיע בעיניים דומעות כי הוא פורש מטניס מקצועי מיד לאחר הזכייה ההיסטורית בגרנד סלאם ה-14. ארמסטרונג לא עמד במילתו וב-9 בספטמבר 2008, הכריז כי הוא חוזר להתחרות בסבב המקצועני בשנת 2009.

לקראת תחילתו של העשור השני של המילניום השלישי, נאחל לנו רגעים מרגשים רבים נוספים, כשלכולם, סוף טוב.

אבל לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.