סוריה: עשרות הרוגים בפעילות הצבא בדרעא; הגבול עם ירדן נסגר

בוקר דמים בדרום סוריה: הצבא פלש לדרעא, ובחילופי אש המתנהלים בעיר נהרגו כבר יותר מ-20 בני אדם ועשרות נפצעו. קטעי וידאו שעולים לרשת מתעדים את ירי כוחות הצבא לעבר האזרחים: "יורים על כל מי שנע ברחוב. במקום להילחם בגולן - החיילים נלחמים בעם שלהם". בכיר ירדני: ירדן הודיעה: מעברי הגבול מהצד הסורי נסגרו

מפגינים בדרעא, בשבוע שעבר (חדשות 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

זירת קרב בדרעא: טנקים, משוריינים וכוחות צבא גדולים פלשו לפנות בוקר לעיר בחבל החוראן, שכבר זכתה לכינוי "בירת המהומות" בסוריה. זאת, לאחר שהשלימו את הפריסה מחוצה לה כבר אמש. כלי תקשורת המזוהים עם המפגינים מדווחים כי מאז שעות הבוקר המוקדמות מתנהלים בעיר חילופי אש קשים, בהם נהרגו לפי שעה לפחות 20 בני אדם. המפגינים מדווחים כי האזור כולו נותק מחשמל, וכך גם אמצעי התקשורת.

בעקבות כניסת כוחות הצבא לעיר, הודיע בשעות הצהריים בכיר ממשל ירדני כי מעברי הגבול עם סוריה נסגרו. "המעברים בדרעא ובנסיב נסגרו לתנועה מהצד הסורי", הודיע הבכיר הירדני. "ההחלטה קשורה למבצע הצבאי הנרחב המתנהל באזור".

המפגינים מעלים בשעות האחרונות לרשת קטעי וידאו הרבים המתעדים את הנוכחות הצבאית הערה בעיר, וכן את האש שנפתחת מצדם של החיילים הסורים. באחד מקטעי הווידאו שעלה הבוקר לרשת, נראים מספר חיילים מתמקמים בסמוך לטנק החונה בלב שכונת מגורים. לאחר מכן מתועד התותחן על הטנק יורה באוויר. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צפו: חילופי האש, הבוקר בעיר דרעא 

תיעוד וידאו אחר, מלפנות בוקר, מראה עשן המיתמר מאחד המבנים בעיר, עם כניסת הכוחות הסוריים - כשברקע נשמעים קולות ירי עזים. על פי הדיווחים, פרצו הכוחות הסוריים גם לבניין בו ממוקמת תחנת הרדיו בעיר. "עשרות גופות מוטלות ברחובות", סיפר תושב דרעא הבוקר. "האמבולנסים מנסים להעניק טיפול לפצועים בשטח, אך כוחות הצבא מונעים זאת מהם. הצלפים יורים על כל אדם שנע ברחוב, אפילו על הפצועים".

"החיילים הסורים הללו...במקום להילחם בגולן - הם נלחמים בעם שלהם", נשמע תושב דרעא אחר באחד מקטעי הווידאו. "תמות נפשי עם דרעא".

סרטון וידאו נוסף שהועלה בשעות הבוקר המאוחרות, מציג את אחד הטנקים הסורים נוסע ברחובות דרעא. "כך הצבא הסורי משחרר את העיר",  נשמע אחד האזרחים במקום. "אלו הן הרפורמות של בשאר אסד. הוא מבצע רפורמות באמצעות טנקים".

במקביל דיווחו הבוקר פעילי זכויות אדם בעיירה דומא, פרבר של הבירה דמשק, כי כוחות הביטחון הסוריים פתחו הבוקר באש לעבר אזרחים. "מספר אזרחים נפצעו", דיווחו הפעילים, שאף העידו כי רשתות התקשורת בעיירה ובעיירות סמוכות הופלו במכוון על ידי המשטר.

 

 

 

 

 

 

 

טנק סורי ברחובות דרעא. "זו הרפורמה של אסד"

בתוך כך, גוברת הביקורת על התנהלות המשטר הסורי. ארגון זכויות אדם בינלאומי בשם "מועצת המשפטנים הבינלאומית", ובו נוטלים חלק משפטנים ועורכי דין מכל העולם, קורא להעמיד לדין את בשאר אסד לדין על ההוראה לפתוח באש לעבר מפגינים - כפי שמדווח הבוקר העיתון הבריטי ה"טלגרף". על פי הדיווח, הארגון טוען כי מאז פרוץ המהומות בחודש מרס, נהרגו כ-350 בני אדם, ובשל כך קרא הארגון למועצת הביטחון לכנס דיון דחוף במתנהל בסוריה בשל העובדה שמתרחש במדינה "רצח המוני", על פי העיתון.

במקביל, קראה גם טורקיה בסוף השבוע לשים סוף למרחץ הדמים בסוריה. בכלי התקשורת הטורקיים דווח כי הממשל באנקרה הצטרף בימים האחרונים לקריאה של מדינות אירופה להפסקת השימוש באלימות כלפי המפגינים, וזאת לאחר שפניותיו של ראש הממשלה ארדואן לנשיא אסד בדרישה לערוך רפורמות - עלו בתוהו.