פשיטות על בתי אזרחים בדמשק

אחרי עוד יום עקוב מדם בסוריה, המשטרה החשאית של הנשיא אסד פשטה הלילה על בתי אזרחים בעיר דמשק. במהומות סוף השבו נהרגו לפחות 112 בני אדם ומאות נפצעו במהלך סוף השבוע. רוסיה וגרמניה מצטרפות לארה"ב בגינוי החריף לפעולותיו של אסד

המשטרה החשאית של נשיא סוריה בשאר אסד פשטה הלילה על בתים בדמשק. פעילי זכויות אדם סיפרו כי הפשיטות התרחשו באישון ליל. ההתנגדות בסוריה נמשכת ובמדינה מתכוננים לעוד יום של עימותים קשים בין תומכי המשטר למתנגדיו. ביומיים האחרונים נהרגו 112 בני אדם.

במהלך סוף השבוע ירו אנשיו של בשאר אסד במפגינים, ולפחות 112 בני אדם נהרגו, ואתמול ירו בבאי ההלוויות של ההרוגים. את רוב רובם של סרטוני הזוועה משם לא ראוי לשדר, כולל תמונות תקריב של ההרוגים, רובם נורו בראשיהם וחזותיהם.

אלמלא הפייסבוק, יוטיוב וטוויטר, לא היינו רואים מה מתחולל בסוריה. אין שם כתבים זרים, אין דיווחים מהשטח, כמובן שאין שידורים חיים. והתמונות שעולות ברשת – קשות מנשוא. חבר הפרלמנט הסורי מהעיר דרעא כבר התפטר הערב, סנונית ראשונה לפרוש מקרב הממסד. בעיר איזרא תקפו החיילים באש המון של קרוב ל-100 אלף איש שנהרו לתהלוכות האבל.

ירי ברחובות נרשם גם בתוך פרברי דמשק, אתמול והיום. אנשי שירותי הביטחון בלבוש אזרחי יורים במפגינים מטווח קרוב, ומנגד אנשי האחים המוסלמים יוצאים מן המחתרת ולוקחים את המיקרופון: "חוקיות המשטר הזה בטלה לחלוטין", הם זועקים לעבר המפגינים : "אתם הלגיטימיות של המשטר".

ערימות של גופות וריח חזק של נקמת דם עומד באוויר. אסד אובד עצות ולוחץ על ההדק, אבל לאט לאט גם העיר חלב, השנייה בגודלה בסוריה, מתחילה להידלק. במקומות אחרים, הקריאות הן דווקא נגד מקורביו של אסד, ולא שוכחים גם את בשאר עצמו: "הסתלק, הסתלק, עוף, עוף, יא נבזה", הם זועקים בלי בושה. "איננו רוצים לראות גנבים, צא החוצה".

וגם לנסראללה אין מה לשמוח. לראשונה נראות גם קריאות ברורות נגד ההשפעה האירנית השיעית על סוריה. "די לאירן, די לחיזבאללה", קראו המפגינים. האם בשאר אסד יחזיק מעמד? נראה שבימים הקרובים ייפול הפור בסוריה.

העולם מתאחד בגינוי משטר אסד

בינתיים גובר הלחץ העולמי נגד הפעולות האלימות של משטר אסד. אחרי הודעת הגינוי החריפה של הנשיא אובמה, מצטרפות לארה"ב גם רוסיה וגרמניה ומגנות את המשטר הסורי. בהודעת הקרמלין נמסר כי רוסיה קוראת לרפורמות פוליטיות בסוריה, וכי רוסיה "מודאגת מעליית המתחים וסימני האלימות המובילים לסבל של חפים מפשע".

דובר מטעם משרד החוץ הרוסי מסר כי סוריה היא "ידידה" של רוסיה, אבל "אנחנו משוכנעים כי רק דיאלוג בונה ורפורמות מקיפות פוליטיות, כלכליות וחברתיות יוכלו להשיג יציבות והתפתחות דמוקרטית בסוריה".

גם משרד החוץ הגרמני גינה את פעולות המשטר הסורי. "האלימות החדשה נגד מפגינים שלווים אינה מקובלת עלינו", אמר שר החוץ גידו וסטרוולה. "ממשלת גרמניה מגנה זאת בתוקף". גם צרפת, איטליה, יוון ואוסטריה גינו את האלימות מצד המשטר הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק