עדי ראייה: "10 מפגינים נהרגו במהלך הלוויה"

"אל ג'זירה" מדווחת כי לאחר בוקר שקט יחסית, המהומות שבו לסוריה: בעיר דומא, לפי דיווחים, נהרגו 10 משתתפים בהלוויות המפגינים שנהרגו אתמול - מאש חיה של כוחות הביטחון. אלפי מפגינים יצאו לרחובות הערים. במקביל, שני חברי פרלמנט הודיעו על התפטרותם בעקבות צעדים אלו של כוחות הביטחון

החששות מתממשים - אחרי "יום הטבח" אתמול, גם היום עוד יום של מהומות דמים בסוריה. רשת הטלוויזיה "אל ג'זירה" מדווחת כי כוחות הביטחון הסוריים ירו אש חיה לעבר רגליהם של משתתפים בהלוויות המפגינים שנהרגו אתמול ברחבי המדינה.

בעוד הרוגי ההפגנות שנערכו אמש מובאים לקבורה, נהרגו היום לפחות 10 בני אדם נוספים מירי צלפים של כוחות הביטחון לעבר מסעות ההלוייה שהתקיימו בערים שונות ברחבי המדינה. בסך הכל נהרגו רק ביממה האחרונה למעלה מ-100 בני אדם. באינטרנט מופצים עשרות סרטונים המראים את הזוועות שמתחוללות במדינה. רובם ככולם אינם ראויים לשידור.

במקביל, בעקבות הדיווחים על הרג המפגינים, הודיעו שני חברי פרלמנט בסוריה על התפטרותם. נאסר חרירי, חבר פרלמנט סורי מהעיר דרעא, שהגיש הבוקר את התפטרותו אמר לרשת אל ג 'זירה כי הוא "מרחם על האזרחים שנהרגו אתמול והיום מאש כוחות הביטחון, על אף הבטחותיו של הנשיא אסד שלא ייעשה שימוש בנשק כלפי המפגינים".

"כחבר פרלמנט, אני מרגיש חובה להתפטר בעיקר בשל העובדה שאין ביכולתי להגן על האזרחים שבחרו בי מפני כוחות הביטחון המפעילים תחמושת חיה נגדם", אמר חרירי בכאב והוסיף: "העובדה שהתפטרתי ממועצת העם הסורי גורמת לי הרגשה טובה הרבה יותר".

סוריה מכחישה את ההרג אתמול: "נהרגו רק 10 - ולא מאש כוחות הביטחון" 

רוב תושבי דמשק לא יצאו הבוקר מבתיהם, כך דיווח לסוכנות הידיעות רויטרס אחד האזרחים. "היום נערוך את ההלוויות, אנחנו מודאגים שבמהלכן יישפך עוד דם, מה שיעורר עוד מהומות ועוד מוות", אמר. "זה כמו כדור שלג, זה נהיה גדול יותר ויותר, הזעם גובר והרחוב רותח".

פעילי זכויות האדם בסוריה מדווחים היום כי 103 בני אדם נהרגו אתמול, כשכוחות הביטחון של נשיא סוריה בשאר אסד ירו קליעים וגז מדמיע לעבר אלפי מפגינים בכל רחבי המדינה. מדובר ביום הקטלני ביותר מאז תחילת המחאה נגד אסד, לפני כחודש. לעומת זאת, סוכנות הידיעות הסורית, מטעם הממשל, דיווחה כי נהרגו רק עשרה מפגינים וגם זה - רק מעימותים של מפגינים עם קבוצה "שלישית", כך בדיווח, ולא מאש כוחות הביטחון.

פעיל סורי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "כשיש לך כוחות ביטחון שהם בריונים, זה קשה לחשוב שהם לא יירו לתוך הקהל. זה מעגל של הלוויות והפגנות".

אובמה גינה בחריפות: "אסד משתמש באירן"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה גינה הלילה (שעון ישראל) בחריפות את הרג המפגינים נגד המשטר בסוריה ואמר כי השימוש "השערורייתי" של הממשל באלימות צריך להסתיים "ועכשיו". אובמה גם האשים את אסד כי הוא משתמש באירן כדי לדכא את המהומות.

אובמה הוסיף בהצהרה מיוחדת, כי ביטול חוקי החירום המיוחדים בסוריה ומתן אפשרות להפגין בחלק מהמקומות, הם "אינם רציניים" לאור אירועי יום שישי. הוא קרא לאסד לשנות את מסלולו ו"לציית לרצון העם ולתת להם מה שהם מחפשים - חופש ביטוי, התאגדות, אסיפה והיכולת לבחור במנהיגיהם". "במקום להקשיב לעם, הנשיא אסד מאשים גורמים חיצוניים בזמן שהוא מחפש סיוע אירני בדיכוי האזרחים", הוסיף אובמה בהצהרה החריפה. גם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג קרא מוקדם יותר לבטל את תקנות החירום במדינה ולא רק באמצעות דיבורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק