אסד: חוקי החירום יבוטלו תוך שבוע

המחאה נגד משטרו של הנשיא אסד לא פוסקת והערב הנשיא בשאר אסד נאם בפני הממשלה החדשה ואמר: "קיים פער בין רצון העם לעמדות הממשלה". לדבריו, ניתן להשיג אחדות בעם ולהפסיק את שפיכות הדמים במדינה, זאת באמצעות ביטול חוקי החירום שהיו בתוקף 48 שנה - כבר בשבוע הבא

המחאה בסוריה נמשכת: אלפי בני אדם יצאו אתמול והיום לרחובות הערים דמשק, בניאס, דרעא ודיר א-זור, בקריאה להפיל את משטרו של הנשיא בשאר אסד. הנשיא לא נותר בשקט ובנאום לאומה שנשא בפני הממשלה החדשה הערב והוקלט מראש אמר: "אפשר להגיע לאחדות בסוריה".

לדבריו של אסד, ישנו פער בין רצון העם לעמדות הממשלה, והממשלה החדשה תזרים דם חדש למדינה. עוד אמר אסד, כי ניתן למנוע את שפיכות הדמים במדינה בעזרת הממשלה החדשה.לדבריו, חוקי החירום במדינה יבוטלו "בשבוע הבא לכל המאוחר", זאת לאחר 48 שנה מאז כניסתם לתוקף.

לדבריו של הנשיא, יציבות המדינה היא העדיפות העליונה של ממשלתו אך "יש צורך ברפורמות כדי לחזק את החזית הפנים-סורית". הנשיא התייחס לשפיכות הדמים במדינה ואמר: "כל הרוג הוא שאהיד".

חשש מהחרפת העימותים

ההפגנות אתמול יצאו בתום תפילות יום השישי, כשברקע חששם של כוחות הביטחון הסוריים מפני החרפת העימותים בעקבות קריאה להגביר את עוצמת המרד מצדו של הסמכות הסונית העליונה בעולם הערבי, השייח' יוסוף אל-קרדאווי.

השבוע פרסמה רשת החדשות האמריקנית NBC מסמך מודיעיני שחיבר לכאורה בכיר בדמשק, ולפיו קיים מתווה מתוכנן של כוחות הביטחון הסוריים לחדור לשורות המפגינים, לרצוח ולעצור את מנהיגים ולנסות להטיל את האחריות לפרוץ המהומות על גורמים חיצוניים, ובמרכזם - גם ישראל.

"להפיק את הלקחים"

את המסמך הפיצו אנשי האופוזיציה הסורית ולטענתם הוא מהווה ראיה לאכזריות משטרו של בשאר אסד. "זה מפחיד מאוד. זו עבודה של מדינת מאפיה", רדוואן זיידה, פעיל זכויות אדם סורי בולט וחוקר באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון האמריקנית. הוא טען כי קיבל לידיו את המסמך ממקורות בתוך סוריה בלילה שבין שלישי לרביעי, המהווה פרוטוקול מישיבה מיוחדת של "ועדת הביטחון הכללי" של סוריה, שהתכנסה לנוכח החרפת הסערה שם.

באותה הישיבה הודגש הצורך "להפיק את הלקחים הנכונות של הטעויות שאפשרו את המהפכות במצרים ובתוניסיה", וכן עלו שם מסקנות מהדיכוי האכזרי של ניסיון האחים המוסלמים להשתלט על סוריה ב-1982, על ידי אביו של אסד – חאפז.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק