צפו: כוחות הביטחון הסוריים פותחים באש על מפגינים בדרעא

נשיא סוריה הודיע הערב כי ממשלו שוקל לבטל את תקנות החירום שנחקקו מיום עליית מפלגת השלטון, אך הכוחות בשטח פועלים אחרת. תיעוד וידאו חדש מהמתרחש בדרעא מספק הצצה על האופן בו מגיבים כוחות הביטחון למפגינים בעיר. צפו בכוחותיו של אסד פותחים באש על המפגינים בעיר

לילה מתוח יורד על העיר דרעא שבחבל החוראן בסוריה. אחרי יום הפגנות סוער נוסף, בו נהרגו מספר בני אדם ונפצעו עשרות, הצליחו כוחות הביטחון של הנשיא אסד להשתלט על המתרחש בעיר. בשלב זה העיר מכותרת על ידי הכוחות, וגורמי ביטחון מסתובבים גם ברחובותיה, לרבות באזור מסגד אל-עמרי שיהווה בימים האחרונים את מוקד המהומות.

ואולם, ברשת האינטרנט ממשיכה לצבור תאוצה המחאה נגד משטרו של נשיא סוריה. עשרות תיעודי וידאו עולים לרשת מדי יום, רובם מספקים הצצה למתרחש בעיר - מה שלא מספק עד כה המשטר עצמו. תיעוד וידאו חדש שהפיץ הערב אחד המפגינים באינטרנט, מתעד את התנהלותה של אחת ההפגנות נגד אסד, היום בדרעא.

בתיעוד נשמעות קריאות ההמונים נגד הנשיא המכהן - כשלפתע נפתחת לעבר המפגינים אש חיה. בעקבות הירי, נראים ההמונים נמלטים על נפשם מהירי - ונסוגים מרחובות העיר. לאחר זמן מה, הם שבים להפגין. קטע הווידאו הזה מצטרף לעשרות קטעי וידאו שהופצו היום ברשת, בהם ניתן לראות מפגינים פצועים ואף גופות הרוגים ברחובות דרעא - בעקבות היד הקשה של כוחות הביטחון.

מוקדם יותר פרסם פרשננו לענייני ערבים אהוד יערי תיעוד מיוחד של תושב דרעא, המספר על המתרחש בעיר בימים האחרונים. "דרעא מכותרת על ידי הצבא כולו", סיפר התושב בהקלטה מיוחדת שהגיעה לידי חדשות 2. "מסביב לדרעא הצבא הטיל מצור וגם בתוך העיר יש מצור. כוחות הביטחון מסתובבים בעיר".

צו נשיאותי: המשכורות עולות

"אסור לאף אחד לצאת לרחובות וכוחות הביטחון מפטרלים ליד בנייני הממשל", ממשיך התושב המקומי להעיד. "מי שיוצא - מיד יורים בו. יש הרבה הרוגים ועוד יותר נעדרים. אף אחד לא יודע מה המספרים המדויקים. מדובר בעשרות. אם אומרים לך חמישה-שישה הרוגים זה לא נכון, מדובר בעשרות הרוגים. הצבא וכוחות הביטחון פינו את כולם. כוחות הביטחון והצבא משתמשים בנשק כבד, מקלעים של 500 כדורים בשנייה".

בתוך כך כינסה הערב היועצת של נשיא סוריה בשאר אסד, בוסיינה שעבאן, מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיעה כי הממשל שוקל לבטל את תקנות החירום שנחקקו בשנת 1963, עם עליית מפלגת השלטון. "העם שלנו ייטול חלק בקבלת ההחלטות. הנשיא לא נתן הוראה לפתוח באש על מפגינים", אמרה שעבאן. בהמשך הערב פורסם צו נשיאותי מיוחד, בו הוחלט רשמית להעלות את משכורותיהם של עובדי המדינה ולספק יותר מקומות עבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק