משבר הדיור: מבקר המדינה יחקור

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס הורה לאנשי משרדו לאסוף ראיות הנוגעים למצוקת הדיור ולהתנהלות משרדי הממשלה והרשויות המקומיות שהובילו למשבר. הבדיקות החדשות יצטרפו לדוחות מבקר המדינה מהשנים הקודמות בהם הוקדש חלק לבעיות הדיור. ובינתיים, האוצר מסרב לדרישות ארגוני המחאה במגוון תחומים

מבקר המדינה יחקור את משבר הדיור (חדשות 2)

מבקר המדינה מתערב במשבר הדיור. בעקבות המחאה החברתית המתמשכת החליט מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס לטפל במשבר הדיור והורה לאנשי משרדו לאסוף ראיות ועדויות שהובילו למשבר הנוכחי, תוך מעקב אחר התנהלות משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

במשרד מבקר המדינה החלו כבר לאסוף מידע שיצטרף ל-50 העמודים מדוח המבקר של שנת 2010 העוסקים במחדלים של הממשלה והרשויות המקומיות בנוגע לבעיות הדיור שגרמו למחסור גדול בדירות ולעליית המחירים. גורם נדל"ני בכיר אמר כי "המבקר שוחה בחומר הדיור ודוחותיו האחרונים משמשים בסיס מצוין. רק ממה שלמדנו באחרונה אפשר ללקט חומר המלמד על המחדלים ועל אוזלת היד של הממשלה בשנתיים האחרונות".

בדוח המבקר של שנת 2011 התייחס לינדנשטראוס לכך ש-80% מקרקעות המדינה מוחזקות על ידי צה"ל בלי פיקוח ובלי בקרה. המבקר התייחס למתחם המוסד בגלילות שיושב על אחת הקרקעות היקרות במדינה, לבסיס תל השומר שהקרקע שלו יועדה לבניית כ-2,000 יחידות דיור ולמחנה צריפין שבמקומו אמורים להיבנות 14 אלף יחידות דיור. כמו כן בחן מבקר המדינה את סוגיית שכר הדירה ומצא כי הסיוע שניתן כיום לצורך שכירת דירה הוא נמוך מאוד ואיננו עונה על הצרכים.

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "משרד מבקר המדינה אכן מרכז מידע הקשור להיבטים שונים של בעיית הדיור. זאת לצורך קבלת החלטה לגבי ביקורת בנושא".

בינתיים - האוצר יסרב לרוב דרישות המפגינים

מהתייחסות ראשונה של אנשי משרד האוצר לתביעות של ארגוני המחאה עולה כי קיים פער עצום בין שני הצדדים. בשלב זה מוכנים באוצר להיענות לתביעות מעטות בלבד שהציגו המפגינים. להלן התייחסות האוצר לתביעות העיקריות:

מיסוי - מס ערך מוסך יופחת לכל היותר בחצי אחוז עד אחוז, העלאת מס רווח הון לא באה בחשבון ומס עיזבון לא יוטל בארץ.

דיור - חוק הווד"לים לא יבוטל, פיקוח על שכר דירה ייתכן שיופעל והגדלת הסיוע למשכנתאות תתבצע בזמן הקרוב.

חינוך - לא מתוכננת בלימה בתהליך הפרטת החינוך והדרישה לחוק חינוך חינם מגיל 3 חודשים לא צפויה להתקבל. כן מתוכננת הקטנה של מספר התלמידים בכיתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת