בעקבות מחאת הדיור: 40 מנדטים צפים

אחרי שבועות ארוכים של מחאה חברתית שמטלטלת את הארץ, מצביע סקר שנערך עבור המהדורה המרכזית כי הציבור תומך בהמוניו בהמשך ההפגנות ומזדהה עם המסר שהן מעבירות. 40 מנדטים "צפים" שמצביעיהם אינן יודעים לאיזו מפלגה יצביעו באים משלוש המפלגות הגדולות, אך בעיקר מקדימה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל בימים האחרונים חיזוק נגד מובילי מחאת הדיור, הן מצד יו"ר ההסתדרות וגם מבחינת גורמים רבים בליכוד. חוק הוד"לים, שלו התנגדו נחרצות הפעילים נגד יוקר הדיור, אושר בכנסת - וגם אם בציבור לא תמיד יודעים מה משמעות הדבר, אזרחי ישראל, למורת רוחו של ראש הממשלה, תומכים בהמוניהם בהמשך ההפגנות - מה שמתבטא גם במחיר פוליטי כבד מאוד שהוא עלול לשלם.

סקר מיוחד שנערך עבור המהדורה המרכזית של חדשות 2 על-ידי מכון "שריד" מצביע על כך ש-87% מהציבור תומכים בהמשדך ההפגנות. ההשלכות הפוליטיות של המחאה עדיין אינן ברורות - אבל ניתן לקבוע כי איום נשקף ליציבותה של ממשלת נתניהו. על השאלה האם יש להקדים את הבחירות, השיבו 49% כי הם מעדיפים ללכת אל הקלפיות במועדן המקורי - ו-41% תומכים בהקדמתן.

רוב ה"מתלבטים" מגיעים מקרב מצביעי שלוש המפלגות הגדולות: קדימה, ישראל ביתנו והליכוד - אם כי הירידה בתמיכה ניכרת בעיקר בקדימה. פרט לכך, בולט מבין הנתונים שהמצביעים בעיקר ממתינים לראות איך סאגת הדיור תסתיים עד שיקבלו הכרעה באשר למפלגה שלה יתנו את כולם. נתניהו עצמו, בשיחות סגורות, אמר בשיחות סגורות לנוכח הנתונים כי ניתן להבין את התמיכה הגורפת במאבק הדיור, אבל הביע אמון בחוסן ממשלתו ובכך שתוכל להמשיך ולכהן.

בליכוד דאגו ליידע את כל הח"כים בכל פרטי החוק

בניגוד לאזרחים, נבחרי הציבור מטעם סיעת השלטון מיהרו להפיץ מאחורי הקלעים דף מסרים חדש ומפורט שהגיע לידי חדשות 2 באינטרנט, המפרט את מטרותיו. דפי המסרים מעדכנים במפלגה בתכיפות מאז החלה המחאה החברתית בשלושת השבועות האחרונים. הפעם, יש שם בעיקר הסברים מנומקים מדוע חוק הוד"לים נחוץ ובנוסף, מדוע המתנגדים - הטוענים כי החוק יביא בעיקר להעברת קרקעות לבעלי ההון תוך חוסר התחשבות בצרכים הסביבתיים והחברתיים - טועים, ובגדול.

גורמים בליכוד אומרים היום לחדשות 2 באינטרנט כי יש "מסר פנימי" שמועבר בליכוד, על כך שבריאיונות לתקשורת צריך להדגיש שני דברים בד בבד: גם שמדובר במחאה חברתית מוצדקת, ושרוב המפגינים הם צעירים מכל שכבות העם - אבל גם שיש בה מנגד גורמים קיצוניים. זאת, על רקע ההתבטאויות בימים האחרונים של חלק מחברי הכנסת והשרים, על כך שהמחאה היא של "הזויים" או "מעשני נרגילות".

הנה כמה מהדוגמאות שנועדו לשכנע את הציבור, בראיונות לתקשורת של חברי הכנסת והשרים, אולי חלק מהם כבר שמעתם היום:

1) המתנגדים לחוק הוד"לים מציעים להנציח את המצב הקיים בו אישור תכנית לבנייה למגורים בישראל נמשך יותר מחמש שנים (ההדגשה במקור).

2) המדינה מחזיקה ב-90 אחוז מהקרקע, וחוק הודלי"ם ישחרר את הפלומבה מעל הברז ויאפשר שטף של בנייה באופן מהיר יותר.

3) המחסור בדירות בשוק נע בין 80,000-100,000 יחידות דיור, והוא הגורם העיקרי לעלית מחירי הדיור - רכישה והשכרה. הפתרון היחיד להגדלת היצע הדירות בישראל הוא על ידי שיווק אדמות המדינה באמצעות הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל ותכנון מואץ באמצעות ועדות התכנון הלאומיות.

4) הוד"לים יהוו מסלול מהיר לאישור תוכניות ציבוריות למגורים ותוכניות יאושרו תוך שנה לעומת 5 שנים היום.

5) בחוק הוד"לים נקבעו הוראות שיבטיחו את איכות התכנון והשמירה על הסביבה (נשמר מעמד הוועדה לקרקע חקלאית ולשטחים פתוחים וכן מעמד הוועדה לשמירה על הסביבה החופית).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק