רה"מ: יש מצוקות שצריך לפתור בדרך אחראית

ראש הממשלה נאם במליאת הכנסת בעקבות גיוס 40 חתימות של חברי כנסת. נתניהו טען בדיון: "היכולת שלנו לתת מענה לצרכים החברתיים תלויה במידה רבה בהמשך הצמיחה". במהלך הדיון הופרע נתניהו על ידי חברי האופוזיציה. צפו בדבריו

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם במליאת הכנסת בעקבות גיוס חתימות של 40 חברי כנסת. נתניהו התייחס לחוק הוד"לים ולמצוקות בישראל ואמר: "במדינת ישראל יש מצוקות, אך יש לפתור אותן באופן אחראי". מנגד קראו חברי מפלגת קדימה: "איפה היית עד עכשיו?".

ראש הממשלה ציין במהלך נאומו: "היכולת שלנו לתת מענה לצרכים החברתיים תלויה במידה רבה בהמשך הצמיחה. לפני 63 שנה היינו בתוצר לנפש זהה למצרים, סוריה והמדינות סביבנו שהאוכלוסיה שלהן יותר גדולה", הוסיף נתניהו.

"אלמלא הגדלנו את התוצר לנפש לא היינו יכולים לעמוד בנטל הכלכלי שלנו, ולכן המנשא הכלכלי הוא חשוב ביותר ואוי לנו אם במציאת הפתרונות ותיקון העיוותים שיש לתקן, אנו נגדע את המנשא הזה. אז נהיה במצוקה הרבה יותר גדולה", טען ראש הממשלה.

"אם יקרה לנו מה שקורה לאירופה, הנזק יהיה הרבה יותר גדול", אמר ראש הממשלה והמשיך: "אנחנו צריכים גם את התיקון הזה לעשות בצורה מושכלת ולהחדיר עקרונות שיעמדו לאורך שנים. נשאלה שאלה מה עשיתם עד עכשיו? חמישה תחומים חברתיים שטיפלנו בהם, החמישי רק בתחילתו ונצטרך לטפל בו בשבועות, חודשים ושנים הקרובות".

"טיפלנו באבטלה, בחינוך ובפריפריה"

"הראשון – העוולה החברתית הגדולה ביותר: שאלת האבטלה. יש בעיה חברתית אדירה. כשאתה מובטל קשה לך להתחיל את החודש. היינו במצב כזה כמה פעמים כאן, כשהתחלתי להיות שר האוצר היו פה 12% אבטלה. בשעה שהאבטלה עולה בכלכלות המערב, אצלנו היא ירדה".

לאורך כל הנאום הופרע ראש הממשלה בקריאות ביניים, מה שלא מנע ממנו להמשיך: "מערכת החינוך בישראל הייתה בשבר גדול, בייחוד ההשכלה הגבוהה. לא הייתה הזרמה של כספים, הייתה בריחה של אנשים לחו"ל ועכשיו אנחנו השקענו 7 מיליארד שקל בתכנית רב שנתית שמביאים חזרה אנשים מהאוניברסיטאות הטובות בעולם".

"הוספנו 100 אלף שעות הוראה, תקשוב שזה מכוון לפריפריה, הדברים הללו חשובים מאוד כצעדים מתקנים במישור החברתי. ביבשת לידנו בפינה הצפון.. טוב נו אני אגיד, אנגליה, יש שוני עצום בין ישראל למערב. חלקן לא עשו את מה שאנחנו עשינו".

"פיתחנו את הנגב והגליל"

"הקצבנו כמעט 30 מיליארד שקל לכבישים, רכבות, אנחנו עושים את זה. מברך את ידידי ישראל כץ שמנצח על העבודה הזו במרץ", המשיך נתניהו למנות את הישגיו. "זה פותח ספר שלם לבנייה, התיישבות, הורדת מחירים. גם בתוך המרכז זה פותח יכולת להיות סטודנט באוניברסיטת תל אביב ולהגיע לשם תוך דקות מיבנה, מלוד, מכל מקום".

"הצעד החברתי הרביעי: הורדת צה"ל לנגב, השקענו בזה 17 מיליארד. קצינים, נגדים, משפחות, 10,000 אנשי צה"ל שיחזקו את הנגב. הקידום ופיתוח בי"ס לרפואה בצפת, זה לא רק רפואה. מדיניות הקרקעות – מפתחים את הנגב והגליל בדרך שלא נעשתה", אמר ראש הממשלה.

נמוך בהכנסה, גבוה ביוקר המחייה

"הדבר החמישי – בנוסף להורדת האבטלה, הרפורמה בחינוך, תחבורה ופיתוח הגליל והנגב, יש את אזרחי ישראל שאומרים: אוקיי, השכר שלנו עלה וההכנסה לנפש עלתה, ועדיין, אם אני זוג צעיר עובד עם שני ילדים קשה לי לגמור את החודש. והשאלה למה? התשובה היא שאנחנו לא ברמת המחירים של אירופה. שם רוב המחירים וחלק לא קטן של השירותים יותר נמוך גם אם מורידים את המס".

"המחיר שהאזרח הישראלי משלם על מוצרים בסיסיים בסל הקניות שלו הם יותר גבוהים מהמדינות במערב", אמר נתניהו והוסיף: "אנחנו מדורגים במקום 40 ברמת הכנסה לנפש בעולם אבל ברמת יוקר המחייה ב-20 הראשונים".

"זו שאלה שמעסיקה את רוב האנשים שזועקים את הזעקה האמיתית שאנו שומעים. אני יכול להביא שלוש סיבות ליוקר המחייה המופרז בישראל", אמר נתניהו ומנה את הסיבות: "זה לא יותר מדי תחרות, אלא פחות מדי תחרות בשווקים שונים. כלומר אחד הדברים שאנו רואים שזה ששוק שנפתח לתחרות ואח"כ כתוצאה מחסמים וקרטליזציה התחרות נבלמת וזה תמיד לרעת האזרח. הרשות להגבלים עסקיים תפקידה להבטיח תחרות וזו בעיה כרונית במדינת ישראל".

"העם יצא לרחובות עם מסר אחד: בעד - צדק חברתי ונגד - ביבי נתניהו"

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני עלתה לדוכן הנואמים בתום נאומו של נתניהו במליאה. "לפני מספר חודשים עמדתי כאן והקראתי מכתב של טל מבאר שבע שתיארה את מצב רוב הצעירים ומעמד הביניים בישראל, ואמרתי 'אל תראו במכתב הזה איום אלא קול זעקה'. ואתם ישבתם כאן לעגתם, צחקתם", אמרה לבני והוסיפה: "כמה חודשים אחרי, ועדיין אתם מנסים ללעוג, להאשים, לגמד את עוצמת הכאב של הציבור. הם פופוליסטים? אתה פופוליסט".

"התוצאה של הצבעת אי האמון האחרונה השבוע הייתה מאה חמישים אלף נגד הממשלה שישים וחמישה בעד, נכון זאת לא הייתה התוצאה על לוח התוצאות האלקטרוני במליאה", ציינה לבני והדגישה: "תמיד לוקח זמן עד שהקולות מבחוץ מתורגמים טכנית על לוח ההצבעה אבל זה רק עניין טכני ועניין של זמן, כי ההכרעה המוסרית כבר נפלה. ממשלה שהעם נגדה אינה ממשלה לגיטימית. זוהי הדמוקרטיה האמיתית אם אתה מבין את המשמעות של המילה הזו!".

"הציבור מבין שהממשלה הזאת מייצגת את כל מה שמכוער החל מיומה הראשון, לידתה בתחבולה, גודלה המנופח על חשבון הציבור ושריה וסגני שריה המיותרים, זריעת פחד מאיומים מבחוץ, הפניית חקיקה נגד האזרחים, סתימת פיות, התנהלות מהפה ולחוץ בתחום המדיני והחברתי ממשלה אטומה ומכל הסיבות הללו יצא העם לרחובות עם מסר אחד מסיבות שונות: בעד -צדק חברתי ונגד -ביבי נתניהו", קראה יו"ר האופוזיציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק