מנהיגי המחאה לנתניהו: "אל תקים ועדה, דבר איתנו"

"רה"מ מתקשה להאזין לכאבים ולתביעות של העם אותו הוא מתיימר לייצג, ומקים עוד ועדה", קראו ראשי המחאה החברתית במסיבת עיתונאים. "נתניהו, תבין שהידברות תתקיים בשקיפות, מול כולנו ולא מול מליאת שרים"

עשרות אלפים גדשו אמש את רחובות ערי ישראל במחאה על יוקר המחייה, מנכ"ל משרד האוצר הודיע על התפטרותו ומחיר הדלק לא יועלה בינתיים - אבל ראשי המחאה החברתית מסרבים להיכנע. בשעה זו נערכת מסיבת עיתונאים במתחם מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב. את האירוע העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

דפני ליף, יוזמת המחאה, פתחה את הדברים: "אדוני ראש הממשלה, הידברות תוכל להתקיים רק בשקיפות מול כולנו, כל הציבור, ולא רק מול מליאת שרים".

סתיו שפיר הוסיפה על דבריה, "אתמול בעצרת הכרזנו על דרישותינו, מה שאנחנו מגדירים כצדק חברתי. הדרישות האלה הן יותר חלומות מדרישות, אבל זה יכול להתגשם ולהפוך את המדינה למדינה חברתית אמיתית שלכולנו יהיה טוב לחיות בה: דיור - בית זה לא רק נדל"ן, המדינה חייבת להתערב בשוק הדיור כדי להגן על האזרחים. אנו דורשים דיור הוגן לכולם. המדינה צריכה לפקח על שכר הדירה ועל תנאי ההשכרה".

"חינוך - בית ספר הוא לא בית עסק. אנו דורשים מערכת חינוך שוויונית בכל רחבי הארץ. חינוך חינם מגיל אפס וסיוע למי שזקוק לכך בלימודים אקדמיים", הוסיפה שפיר. "בריאות - אנו מזדהים עם מאבק הרופאים ומצטרפים לכל דרישותיהם הצודקות. מגיע להם ולנו יותר, זו הבריאות של כולנו. המדינה צריכה לשמור על שלום האזרחים, זה לא תפקידן של עמותות. על המדינה לדאוג לכל המגזרים שאחראים לטיפול והגנה בכלל הציבור".

היא המשיכה לפרוס את דרישות מנהיגי המאבק: "שכר הוגן - העסקה קבלנית היא רק חלק מהרעות החולות המונעות מהאזרחים את זכויותיהם הבסיסיות ביותר. אנו מצפים שדרישותינו יתקבלו במהירות האפשרית. זו המדינה שאנחנו רוצים לחיות בה".

רגב קונטס אמר כי, "במסיבת העיתונאים הבוקר חזר ראש הממשלה שוב ושוב על המילה אחריות, אולם גישתו כלפי המפגינים אינה אחראית ואינה נושאת עימה כל בשורה חדשה. ראש הממשלה מנסה להלך אימים בציבור. עליו לפקוח את עיניו ולהבין שהקריסה הכלכלית של רוב העם כבר בעיצומה. השיטה קורסת. היא זו שמוציאה את האזרחים לרחובות. העם דורש שינוי עומק וראש הממשלה משיב בהצעה מניפולטיבית שלופה מהשרוול וחסרת אחריות. הוא לא לוקח אחריות על המצב אלא מקים ועדה, עוד ועדה. ראש ממשלת ישראל עדיין אינו מבין אחריות מהי".

"אנו תובעים מראש הממשלה להיכנס איתנו להידברות, כשבבסיסה עקרונות הצדק החברתי ועיקרם - בניית חברה צודקת, שיוויונית ואחראית", אמר יגאל רמב"ם. "עליו למשוך לאלתר את חוק הוד"לים". הוא פנה לרה"מ: "אנו מודיעים בזאת שאם תבחר להעלות להצבעה את חוק הוד"לים ביום רביעי, הציבור כולו ייצא לרחובות ויתייצב מולך, עם כוח המחאה שרק מקצתו חווית בשבוע האחרון. ביבי, תתעשת".

שטייניץ: "לא נהפוך את בעלי ההון לאויבי האומה" 

מוקדם יותר היום התייחס שר האוצר שטייניץ למחאה הגוברת. "נטפל בריכוזיות אך לא נהפוך את המשקיעים, את התעשיינים ואת בעלי ההון לאויבי האומה", אמר שטייניץ.

בישיבת הממשלה השבועית הוסיף שר האוצר כי "הממשלה קשובה למצוקת הדיור ולתלונות על יוקר המחיה ותטכס עצה כדי להקל על הציבור. עם זאת, יש לי אחריות שישראל לא תגיע למצב של אנרכיה כלכלית".

ראש הממשלה נתניהו התייחס גם הוא למחאה החברתית, שהגיעה לשיאה אמש כש-150 אלף מפגינים יצאו לרחובות הערים. "הממשלה מחויבת לעשות שינויים בסדרי העדיפויות. מדינת ישראל מצויה בעיתוי מורכב ומאתגר", לדברי ראש הממשלה.

נתניהו: "להימנע מצעדים פופוליסטיים"

"על הממשלה לפעול בדרך אחראית ושקולה", הדגיש נתניהו. "הכלכלה צומחת ואיתנה ועובדה זו תאפשר לנקוט צעדים נחושים. עם זאת, יש להימנע מלבצע צעדים פופוליסטיים משום שהם עלולים להביא את ישראל למצב של מדינות באירופה, שהן על סף פשיטת רגל".

שר החינוך גדעון סער כינה את התפטרותו של מנכ"ל משרד האוצר חיים שני, "מצערת". "יש להפחית את המיסוי העקיף", אמר סער, "להפחית את יוקר המחיה ולהגדיל את ההוצאה בתחומים החברתיים והאזרחיים".

גם שר הפנים אלי ישי מתח ביקורת על התנהלות הממשלה. "נעשו דברים טובים בקדנציה הזאת אבל לא מספיק", לדברי ישי. "הזעקה היא צודקת והכאב הוא אמיתי ונכון, על הממשלה לעשות עוד שורה של צעדים".

צוות שרים יבחן את הורדת יוקר המחייה של מעמד הביניים 

מוקדם יותר היום הודיע נתניהו על הקמת צוות להורדת יוקר המחייה של מעמד הביניים. הצוות יורכב משרים ואנשים מקצוע, אולם בשלב זה טרם נקבע מי יאייש את הוועדה. "נזמין נציגים ממגזרים שונים, נשמע את הטענות ונשמע את הפתרונות, ואז נביא תכנית לביצוע כדי להקל על הנטל הכלכלי של אזרחי ישראל", אמר נתניהו.

ראש הממשלה אמר את הדברים בישיבת פורום שרי הליכוד, שהתכנס הבוקר לפני ישיבת הממשלה. בישיבה חזרו השרים על טענת נתניהו, לפיה המחאה החברתית היא פוליטית. השר בני בגין אמר: "אי אפשר להסוות את המהלך הפוליטי של ההפגנה. תקראו את העיתונים - מי שקורא 'ביבי הביתה' מוכיח שזה פוליטי".

השר מיכאל איתן שב ואמר שמדובר במצוקה אמיתית, שהמחאה לא פוליטית ודרושה הידברות עם נציגי המאבק. נתניהו השיב לאיתן ואמר שזו בדיוק מטרת הצוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק