הרופאים לרה"מ: "ביבי, שים כתף מתחת לאלונקה"

אחרי שבשבוע שעבר עלו הרופאים בצעדת מחאה לירושלים, הבוקר הפגינו מאות רופאים, מתמחים וסטודנטים לרפואה מול הכנסת במחאה על הסחבת במו"מ עם האוצר. "ראש הממשלה יכול וחייב לשים כתף מתחת לאלונקה הזו", אמר יו"ר הסתדרות הרופאים, "אין ביכולתנו להמשיך ולשאת אותה לבד". מוקדם יותר נפגשו הרופאים עם הנשיא פרס

שביתת הרופאים נכנסה הבוקר ליומה ה-129, ופיתרון עדיין לא נראה באופק. הבוקר הפגינו מאות רופאים, מתמחים וסטודנטים לרפואה מול הכנסת במחאה על הסחבת במשא ומתן עם האוצר ובדרישה מראש הממשלה להתערב במשבר.

ראשון הדוברים היה יו"ר הסתדרות הרופאים, הד"ר ליאוניד אידלמן. בפתח דבריו התייחס אידלמן לסיבות בגללן, לדבריו, טרם הושג הסכם בין הרופאים והאוצר: "עדיין אין הסכם, מאותה סיבה שגרמה לנו להכריז על סכסוך עבודה, האוצר ממשיך לחסוך על הבריאות, על בריאותו של כל אחד מתושבי ישראל", אמר אידלמן.

בהמשך התייחס אידלמן ישירות לממשלה: "הממשלה טרם החליטה אחרת, האוצר ממשיך לחסוך על הרופאים, שעושים ימים כלילות כדי לתת למטופלים טיפול טוב, וטוב, ויותר טוב", לשמע ההתייחסות לממשלה, הגיב הקהל בקריאות בוז. בהמשך התייחס אידלמן למשא ומתן עם האוצר: "לא זנחנו את הדרישות העיקריות שלנו. אמנם התקדמנו בגיבוש ההסכם במספר לא קטן של נושאים אך טרם הצלחנו לגשר על הפערים בנושאים המרכזיים".

"מר נתניהו, התערב מיד"

"כך בחום של חודש יולי צעדנו 70 קילומטר ועלינו לירושלים להתיישב באוהל מול משרד ראש הממשלה", אמר אידלמן על צעדת הרופאים, "הרבה רופאים לקחו חלק בצעדה ואני רוצה להודות להם מקרב לב. לאורך כל הדרך לירושלים, ראינו את התמיכה הבלתי רגילה של הציבור הרחב, בכל מקום בו עצרנו ללילה, נאספו עשרות רבות של רופאים להביע את תמיכתם",אמר אידלמן.

אידלמן התייחס ללכידות הרופאים במאבקם: "כל הרופאים משפחה אחת. יש לנו מחנה משותף של אינטרסים גדול ורחב, כל מי שרוצה לפלג ולפצל אותנו, סופו להיכשל. אנו ממשיכים במאבקנו הצודק",

בסוף דבריו פנה יו"ר הסתדרות הרופאים לראש הממשלה: "נכנסנו לירושלים עם אלונקה שעליה מוטלת הרפואה הציבורית הגוססת. ראש הממשלה יכול וחייב לשים כתף מתחת לאלונקה הזו, אין ביכולתנו להמשיך ולשאת אותה לבד. כבוד ראש הממשלה, שר על-כלכלי, שר הבריאות, מר נתניהו - שים כתף, תן יד, הרפואה הציבורית קורסת, תתערב מיד", דברי אידלמן.

אחרי אידלמן, עלה לנאום סגנו ד"ר יצחק זיו נר, שהצטרף לטיעוניו של אידלמן לפיהם עם ישראל זקוק לרווחה ולרפואה טובה. "המדינה מתנערת מאחריותה לאזרחיה, משנה לשנה הדבר הולך ומחמיר" טען זיו נר, "ניתן לתקן את המצב הקיים, וצריך לעשות זאת מיד". זיו נר הצטרף לקריאתו של אידלמן ופנה להתערבות מצד ראש הממשלה: "זוהי שעת הפז בה נתניהו יכול להשפיע על איכות חיי הציבור בישראל, לרופאים מחכות הרבה משרות מעבר לים, ואנחנו מאבדים הרבה כאלה לארצות ניכר. נתניהו צריך לשמור עליהם בבית", דברי זיו נר.

לבני: "המאבק על בריאותה של המדינה"

בהמשך עלתה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני לשאת דברים: "המאבק של הרופאים אינו רק על שכר אלא על עתיד הרופאים במדינה, לא רק על עתיד הרפואה הציבורית אלא גם על עתידה של ישראל. הרופאים מייצגים את הישראליות במיטבה, את מעמד הביניים, אוהבי הארץ ששירתו בצבא, אלא שמוכנים לעבוד קשה וללמוד קשה, אם לרופאים לא מגיע לחיות בכבוד, למי כן?", קראה לבני.

"אם פעם חלום כל אם יהודיה היה שבנה יהיה רופא, היום היא יודעת שילד רופא יזדקק לעזרת הוריו שנים רבות", אמר לבני והוסיפה: "הממשלה צריכה להתבייש שתוחלת החיים בפריפריה קצרה יותר מאשר במרכז הארץ". לבני הוסיפה וקרא לרופאים שלא להיכנע: "צריך להיות ברור שלא מדובר בעוד 'תרופה לשיכוך כאבים' אלא תיקון עולם במובן הערכי, ניתוח עמוק שישנה סדרי עדיפויות במדינת ישראל - זהו המאבק על בריאותה של המדינה".

בהמשך נשא דברים ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג מסיעת העבודה: "עם ישראל אסיר תודה לכם והוא רוצה לומר שהוא דואג לכם הרופאים", אמר הרצוג והוסיף: "אנו צריכים להצדיע לרופאים ולחזק אותם". הרצוג קרא לראש הממשלה להתערב עכשיו: "אין לראש הממשלה ברירה, הוא לא יכול להסתתר יותר", דברי ח"כ הרצוג.

ח"כ רחל אדאטו מסיעת קדימה, רופאה בעצמה, עלתה לנאום לאחר מכן: "במשך יותר מ-100 ימים מערכת הבריאות מטלטלת, במדינה מתוקנת לא היה עולה על הדעת מצב שבו מערכת הבריאות מושבתת ולא הייתה ישיבת ממשלה אחת בנושא, במדינה מתוקנת שר הבריאות היה מודיע על כישלון", אמרה אדאטו והוסיפה: "כנראה שישראל אינה מדינה מתוקנת".

בהמשך התייחסה חברת הכנסת גם לשילובה של מחאת הרופאים בגל המחאות שסוחף את ישראל: "צדק חברתי הוא לא רק על הדיור אלא גם תנאים שווים למתגורר בקריית שמונה ולמתגורר בתל אביב, צדק חברתי הוא תוחלת חיים דומה לתושב ירוחם ותל אביב, צדק חברתי הוא פנסיה הולמת לרופאים". אדאטו סיימה את דבריה בקריאה "ראש הממשלה, התעורר! בסופו של דבר הרופאים ינצחו".

הבוקר: הנשיא נפגש עם הרופאים המוחים

מוקדם יותר הבוקר אירח נשיא המדינה במשכנו בירושלים את הרופאים השובתים ואת מנהיגם - ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, השובת רעב מזה שישה ימים ושוהה באוהל המחאה שהקימו הרופאים מול בית ראש הממשלה בירושלים.

"הבית הזה פתוח והוא חייב להיות מצויד באוזניים רגישות ולב פתוח", אמר הנשיא לד"ר אידלמן. "חובתי כנשיא היא להקשיב לכל קול שבא מהעם. אני בעל ניסיון ויודע שאפשר לסיים דברים בזמן קצר ביותר. אין מקום למריחה. אני פונה לממשלה ואליכם, וקורא להביא לסוף המשבר".

"מה שהרשים אותי זה לא הדאגה שלכם לעצמכם, אלא הדאגה לישראל", הוסיף פרס. "אדבר עם הממשלה כדי לזרז את קבלת ההחלטה. הגיעה שעת משבר וחייבים לעשות מעשה כדי לצאת מהמשבר הזה".

ד"ר אידלמן, שעומד בראש מחאת הרופאים מזה 129 ימים, אמר לנשיא כי "הגיעו מים עד נפש. למען הרפואה בישראל שווה להקדיש את כל מה שיש לך". אחד הרופאים האחרים שהצטרפו לפגישה הוסיף ואמר לנשיא: "אנחנו לא שווייץ, אסור לחכות. צריך לטפל בעניין הזה לא היום, אלא אתמול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק