נפתח בית החולים הישראלי בקטמנדו

בקטמנדו בירת נפאל נפתח הבוקר בית החולים הצה"לי שנועד להעניק סיוע מיידי לנפגעי רעידת האדמה ההרסנית שהכתה במדינה. ראשוני המטופלים כבר הגיעו למקום וגם ראש הממשלה המקומי שהתרשם מהסיוע הישראלי. "נעשה הכל על מנת להציל חיים", אמר מפקד המשלחת

לאחר שנחתו בקטמנדו בתחילת השבוע, הצליחו אנשי הרפואה של צה"ל לסיים תוך זמן קצר את כל ההכנות הלוגיסטיות ולפתוח הבוקר (רביעי) את בית החולים בתנאי שדה שהוקם בבירת נפאל. הרופאים הספיקו כבר לקבל את המטופלים הראשונים, מקומיים שחלקם לא זכו לקבל טיפול רפואי מאז שהתרחשה רעידת האדמה ההרסנית ביום שבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקצינים והחיילים זכו גם למחווה יוצאת דופן, כשראש ממשלת נפאל סוסיל קוריאלה הגיע לבקר בבית החולים הארעי על מנת להתרשם ממאמצי הסיוע הישראלים. ראש הממשלה המקומי סייר במקום עם מפקדי צבאו וקיבל הסברים מהצוות הרפואי הישראלי באשר לטיפול שיקבלו התושבים במקום.

מפקד בית החולים, אל"מ טאריף באדר, אמר עם פתיחת בית החולים למטופלים: "הקמנו בשעות האחרונות, על אדמת נפאל שהוכתה לפני מספר ימים באסון טבע אכזר, בית חולים שדה. המרחק הגיאוגרפי, קשיי ההגעה וחסמי השפה לא עיכבו בעבר ולא עיכבו גם הפעם את ההחלטה לשגר משלחת סיוע ישראלית למטרת חילוץ וטיפול רפואי להצלת חיים".

"נטפל בכל השוהים על אדמת נפאל, ללא קשר למוצאם או אזרחותם. אני נרגש לעמוד בכניסה למקום שהוקם תוך שעות ספורות. בית חולים המסוגל לקלוט, לטפל, לנתח, לאשפז ולהציל חיים", אמר לאנשי הצוות והוסיף: "אני סומך עליכם שתעשו את המיטב, תביאו את ניסיונכם, מקצועיותכם, ואהבת האדם שבכם לידי ביטוי במקום הזה".

שלבי ההקמה, אמש (דובר צה"ל)

בישראל מקווים שהסיוע יצליח להקל ולו במעט על הסבל של המקומיים, חמישה ימים אחרי רעידת האדמה שזרעה חורבן במדינה ההררית. בינתיים, ההלם ששורר במדינה ממימדי האסון מתחיל להתחלף בייאוש ובזעם על הרשויות. בקטמנדו החלו היום מאות בני אדם להפגין ולהתעמת עם שוטרים במחאה על אזלת היד בטיפול באלפי התושבים שזקוקים לסיוע.

גופותיהם של יותר מ-5,000 בני אדם שנהרגו ברעידת האדמה כבר אותרו, אבל אלפים נוספים עדיין נעדרים וחייהם של רבים מהם תלויים במהירות וביעילות של כוחות החילוץ. כפרים רבים עדיין לא זכו לסיוע ומנותקים מתשתיות חיוניות ומתקשורת מאז יום שבת. גם בבירה קטמנדו מרבית התשתיות שניזוקו קשות עדיין לא תוקנו. התושבים חוששים מהתפרצות מחלות כמו כולירה, שכבר הכתה במדינה בעבר.