חשש למנותקי הקשר: "נואשים למידע"

תשעה מטיילים ישראלים עדיין לא אותרו, והחשש בקרב המשפחות גובר. במשרד החוץ קוראים למטיילים לשוב לישראל גם באמצעות הטיסות המסחריות ועל חשבונם. התרמילאים שאוימו על ידי מקומיים חולצו בשלום. צה"ל פתח הבוקר בקטמנדו בית חולים שדה שנועד לסייע לתושבים

ארבעה ימים לאחר האסון הכבד בנפאל, מצבם של תשעה ישראלים עדיין לא ידוע: בשל קריסת הרשתות הסלולריות בנפאל, טרם אותרו תשעה ישראלים שמוגדרים כ"מנותקי קשר". בני משפחותיהם סיפרו כי הם "מיואשים ומייחלים לכל מידע על גורל יקיריהם". במקביל, החל הפינוי המוסק של עשרת התרמילאים בשמורת לנגטנג, מדובר בקבוצה שהיתה מאוימת על ידי מקומיים שכפרם נהרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עומר זכאי, אחיו של שחר שחולץ הבוקר סיפר לתכנית הבוקר של רשת: "אח שלי יצר קשר ודיווח שהם ירדו מההר אחד אחרי השני. ההתרגשות אדירה. דמעות גדולות. אנחנו לא יודעים מתי יחזור, אבל אנחנו יודעים שהפעילו כוחות רבים כדי לחלץ את יתר הקבוצה שהייתה על ההר".

הבוקר פתחה משלחת הסיוע של צה"ל את שעריו של בית חולים שדה שהוטס מישראל. בית החולים עתיד להעניק טיפול רפואי לכ-200 מטופלים ביום, מרחבי נפאל ומבתי חולים אחרים. המתקן הרפואי הנייד נשען על תשתיות עצמאיות, הוא כולל 50 טון ציוד רפואי ויכלול מגוון מחלקות רפואיות שיופעלו על-ידי 125 אנשי הסגל הרפואי.

אמו של אור אסרף בשדה, אתמול (עומרי ארנטל)

במשרד החוץ קראו לישראלים שעדיין נמצאים בנפאל לשוב לישראל, והודיעו להם כי הם יכולים לשוב גם באמצעות הטיסות המסחריות שיוצאות מנמל התעופה בקטמנדו. אתמול ושלשום הוחזרו למעלה מ-200 ישראלים, ובמשרד החוץ הסבירו כי "מי שרוצה לחכות ולהצטרף לטיסות שלנו שייצאו מנפאל יוכל לעשות זאת, אבל איננו יודעים מתי הצוותים שלנו ישובו לישראל".

מנותק קשר. אור אסרף

"אמרו לי שראו אותו לפני הרעידה"

אחד ממנותקי הקשר הוא אור אסרף, צעיר שלחם במבצע "צוק איתן" ומשפחתו עדיין אינה יודעת בוודאות היכן הוא נמצא אך מעריכה כי סייר באזור לנגטנג בעת רעידת האדמה. אמו אורית הגיעה אתמול לנמל התעופה בן גוריון, הרימה שלט עליו נכתב "מישהו ראה את אור אסרף?" ושאלה את החוזרים מנפאל האם פגשו אותו.

בשיחה עם חדשות 2 Online הסבירה אתמול אסרף מדוע הלכה לשדה: "אני מודאגת - ציידתי אותו בטלפון לווייני אבל הוא לא יצר קשר מאז רעידת האדמה. אני מנסה לברר עם כל אחד ואחד אם ראה את אור שלי. אני חוששת ומודאגת אבל אופטימית". השיחה האחרונה עם אור נערכה ביום שישי האחרון, לפני רעידת האדמה - וכנראה שהטלפון הלווייני שבידיו נותק מאיזושהי סיבה.

"הגעתי לכאן כי אני מקווה שאחד מהצעירים שחזרו יכול למסור מידע ולעזור. ידענו מהצוות הרפואי שיש אנשים שמחפשים אותו", הוסיפה. "במשרד החוץ סירבו לתת לי את רשימת השמות והטלפונים אז באתי בעצמי לכאן וכמה אנשים אמרו לי שראו אותו לפני רעידת האדמה".

אתמול אותרו באזור הפארק הלאומי לנגטנג 7 ישראלים נוספים שטיילו במדינה. מדובר בישראלים שכלל לא ידעו שהם נמצאים בנפאל כיוון שלא הצליחו לשלוח אותות מצוקה. צוות החילוץ של חיליק מגנוס הצליח לאתרם במקרה במהלך החיפושים באזור, ולסייע בהעברתם לבסיס צבאי נפאלי.