"הכל בסדר": מטייל בנפאל שחולץ שוחח עם אמו. האזינו

אור מלכה, אחד מהישראלים שחולצו הבוקר מפארק לנגטנג בנפאל על ידי צוות של "הפניקס" שוחח עם משפחתו לראשונה מזה 10 ימים. "פינו אותנו במסוק, אנחנו בסדר", הוא אמר. אמו, מירה: "אוהבים אותך מאוד. תעדכן אותנו מה התכניות שלך"

רעידת האדמה החזקה בנפאל הותירה עשרות ישראלים המטיילים באזורים מרוחקים מנותקי קשר. מאז יום שבת האחרון סמוך ל-12:00 (שעון נפאל) לא שמעו משפחות רבות בישראל מיקיריהן, אך הבוקר (שלישי) באו אל קיצן שעות רבות של חרדה עבור חלק מהן עם תחילת מבצע חילוץ של מטיילים שנתקעו בפארק לנגטנג. אחד מהם, אור מלכה, שוחח לראשונה זה 10 ימים עם אמו מירה, דקות אחרי שפונה לבסיס צבאי.

רעידת אדמה בנפאל - עדכונים אחרונים

נפאל: החל חילוץ המטיילים התקועים

אם למטייל למשרד החוץ: "חלצו את הילדים"

תיעוד מהאוויר: נפאל לאחר האסון

אות מצוקה מההרים: "הנפאלים אלימים"

הרס בנפאל (עידן מונד)

מתוך השיחה בין אור לאמו

מירה: "אור'לה, נשמה שלי, איך אתה?"

אור: "אני בסדר גמור, הכל בסדר. אנחנו בסדר".

מירה: "איך עוברים הימים האלה? עם מי חילצו אותך?"

אור: "עם מסוק...נשארו שם שני ישראלים, אבל המצב שם בסדר גמור".

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר אחד מאנשי צוות החילוץ של חברת "הפניקס" כי הוא נמצא בבסיס צבאי באזור לנגטנג - צפון-מזרחית לקטמנדו. "בבוקר שכרנו שני מסוקים והתחלנו להוריד ישראלים שתקועים באזור הטרק הזה", הוא אמר. "בגלל רעידת האדמה הכבישים השתבשו והם נתקעו במקום".

לדבריו, הוא וחבריו טרם הצליחו להגיע אל המטיילים הישראלים שדיווחו על אלימות מצד המקומיים, אך אמר כי "הם במצב פיזי מצוין. ישנו ואכלו טוב. הם היו קצת מבוהלים, עברו חוויה לא נעימה - אבל הם בסדר גמור עכשיו".

מתוך השיחה בין אור לאמו

מירה: "הגעת לבסיס צבאי? אתה יחד עם תמר?"

אור: "כן, אני שם..."

מירה: "יופי אור. אתה מרגיש טוב? הכל בסדר?"

אור: "הכל בסדר".

מירה: "נשמה שלי, אוהבים אותך אור"

אור: "גם אני".

אמו של אור סיפרה כי התרגשה מאוד מהשיחה: "הוא היה בקבוצה של 10 מטיילים ולא שמענו ממנו מיום שבת שעבר. אני רוצה להודות לחדשות 2 Online ולכל המעורבים שקישרו ביני לבין אור. הוא נשמע טוב בשיחה", היא סיכמה. "ככה הוא תמיד. לא מקטר, עומד בזה יפה. בטוח שזה בזכות השירות הצבאי המפרך שעבר". 

דודו כרמון, אביה של תמר שגם היא מטיילת באזור הלנגטנג, סיפר כי שוחח עם בתו הבוקר. היא עדכנה אותו כי היא עדיין ממתינה לחילוץ במקום עם עוד מספר ישראלים. "היא אמרה שהיא מרגישה טוב ושיש להם מספיק מים ואוכל", הוא סיפר. "אני מקווה שזה אכן כך".

216 ישראלים בדרך לארץ (אינסטגרם)

עולים למטוס (משרד החוץ)

החל חילוץ המטיילים התקועים, 216 בדרך לארץ

216 ישראלים שיצאו לטייל בנופי ההימלאיה המרהיבים ומצאו עצמם בלב האסון ההומניטארי צפויים להגיע היום לישראל, לאחר מבצע חילוץ מורכב שלו שותפים הממשלה, צה"ל וחברת אל-על. מטוס אל-על צפוי לנחות סמוך לשעה 12:00 בנמל התעופה בן גוריון. במקביל, חולצו ישראלים מאזור האגמים הקפואים ולנגטנג.

התקדמות נרשמה במהלך הלילה והבוקר במאמצי החילוץ של הישראלים המבודדים באזור לנגטנג והאגמים הקפואים, שהתריעו אתמול על אלימות מצד המקומיים: משרד החוץ הצליח להשיג שני מסוקים מקומיים שיצאו על מנת לחבור ל-60 הישראלים שתקועים באזור לנגטנג והחלו בפינוי, כאשר חלק מהתרמילאים כבר פונו מהאזור. בנוסף, החילוץ הקרקעי של חברת הפניקס מאזור הבאנג'י, בו שהו 10 ישראלים תקועים, הושלם והם עושים את דרכם לקטמנדו.

משלחת צה"ל בנפאל (דובר צה"ל)

על פי נתוני משרד החוץ, כ-50 ישראלים בלבד מוגדרים בשלב זה כמנותקי קשר. לצד מאמצי החילוץ, גם הסיוע ההומניטרי למדינה מתרחב: משלחת הסיוע של צה"ל נחתה במהלך שעות הלילה והבוקר בנפאל, ו-260 החיילים והקצינים יקימו בית חולים שדה בקטמנדו. ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים בצהריים דיון עם נציגי משרדי החוץ, הביטחון והפנים בהמשך להערכת מצב טלפונית שקיים אמש במטרה להאיץ את חילוץ הישראלים מנפאל.

שר החוץ ליברמן שוחח הבוקר עם שר החוץ של נפאל, מהנדרה בהאדור פאנדיי, והביע בפניו את צערה של ישראל על האסון הקשה וההרוגים הרבים. "ישראל תמשיך לסייע ככל יכולתה", אמר ליברמן לעמיתו והודה לו על הסיוע בחילוץ הישראלים מהמדינה. ליברמן ביקש אישור לשימוש במסוקים ששכרה ישראל מהודו ומסין על מנת לחלץ את הישראלים התקועים, והשר הנפאלי נתן את אישורו לכך.