החל מבצע חילוץ התינוקות מנפאל

3 תינוקות כבר המריאו לישראל, עוד 12 פגים ימריאו הערב בטיסה של "הפניקס" ומד"א ומחר יגיע מטוס נוסף שיחזיר את שאר התינוקות שנולדו לישראלים בהליך פונדקאות. מספר הישראלים שמוגדרים מנותקי הקשר ירד‎

בדרך הביתה: שלושה תינוקות פונדקאות שנולדו להורים ישראלים בנפאל עלו היום (ראשון) על מטוס עם משפחותיהם והם בדרכם ארצה. 12 משפחות ישראליות של הורים ופגים יוחזרו הערב לישראל. חברת הביטוח הפניקס ומד"א ישיבו את המשפחות לארץ באמצעות מטוס המיועד לחילוץ נפגעים. הטיסה צפויה להגיע לנפאל הערב ב-19:00 (שעון ישראל) והיא תשוב לישראל מחר בבוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטוס נוסף ייצא הערב ב-22:00 מישראל לכיוון נפאל. המטוס הזה יביא לישראל את שאר תינוקות הפונדקאות. המטוס ימריא כשעליו אינקובטורים, רופאים ואחיות שיוכלו לדאוג לכך שהתינוקות יובאו לארץ בתנאים הנדרשים.

ממתינים לחזור ארצה. ההורים הטריים, אתמול (פייסבוק)

בתוך כך, גם בעיריית תל אביב נערכים לסיוע להורים הטריים ולתינוקות הפונדקאות שיגיעו ארצה. בפיקוד העורף גיבשו את רשימת הציוד הנדרש להבטחת שלומם של התינוקות, וחבר מועצת העיר איתי פנקס גייס תרומה שתאפשר לאסוף את הציוד ההכרחי.

"בשונה מהישראלים האחרים שמטיילים בנפאל, אנחנו לוקחים בחשבון אפשרות לפיה חלק מהמשפחות הטריות עלולות להישאר בהודו תקופה נוספת בעקבות צרכי הטיפול בפגים וחשוב לנו להיות כתובת עבורם לכל בקשת סיוע מיוחדת שעשויה לצוץ", אמר פנקס, בעצמו אב לשלוש בנות שנולדו בהליך פונדקאות במזרח הרחוק.

"כולנו מקווים שההורים והתינוקות יגיעו לישראל ביממה הקרובה אבל גם אם לא, העירייה תעמיד לרשותם מענה מלא" הוא הוסיף. "האסון הזה רק מוכיח את הצורך האקוטי בפונדקאות שוויונית בישראל. כרגע המדינה מאלצת זוגות מהקהילה הגאה לצאת להליך פונדקאות במזרח או בארה"ב, ופעם אחר פעם הדבר יוצר מורכבות וסיבוכים".

ינחתו בנתב"ג מחר בבוקר

"הצבא המקומי הלאים את המסוקים"

בחברת הביטוח הראל ששלחה אף היא צוות חילוץ למוקד האסון, מתכוונים להוציא מחר מסוקים שיסייעו בפינוי המטיילים הישראלים. "אנחנו זה לא הסיפור המרכזי, אלא הנזק העיקרי שנגרם כאן למקומיים, לכן הצבא הלאים את המסוקים, אז קשה מאוד לקחת מסוקים, לעלות להרים ולהוריד חבר'ה ישראלים", אמר לחדשות 2 Online יוחאי ליליאור, מצוות החילוץ של חברת הביטוח.

"יש פה משפחות עם ילדים מפונדקאות, תינוקות בני יומם, אז המטרה הייתה לפחות להם להסדיר ולדאוג לאוהלים שלא יעברו לילה קר", הוסיף ליליאור. "אנחנו בקשר עם חלק מהישראלים, בעיקר בזה שאנחנו מקבלים אותות מצוקה".

"המצב הוא של כאוס", תיאר ליליאור את המצב הנוכחי באזור מוכה האסון בנפאל. "הרשת הסלולרית נפלה, היא עולה וחוזרת. הרשת האינטרנטית, קשה מאוד להוציא ולהכניס נתונים או מידע".