אובמה לתושבי החוף המערבי: "לא תגיע קרינה ברמה גבוהה"

בעוד שהמשבר ביפן רק מחריף - כינס הערב נשיא ארצות הברית ברק אובמה מסיבת עיתונאים מיוחדת בה התייחס להשלכות המשבר על תושבי החוף המערבי במדינתו. "איננו צופים קרינה ברמה גבוהה", הבטיח הנשיא האמריקני. "עלינו ללמוד מהמשבר החמור ביפן". סוכנות הגרעין הבינלאומית: הקרינה ביפן עלתה משמעותית ביממה האחרונה

מסר מרגיע לאמריקנים: נשיא ארצות הברית ברק אובמה אומר הערב כי הוא אינו צופה הגעתה של קרינה רדיואקטיבית ברמה גבוהה לחופיה המערביים של המדינה. בנאום קצר שנשא בבית הלבן, אמר הנשיא האמריקני בצל הבהלה במערב לקראת הגעת "ענן הקרינה" מיפן: "איננו מצפים לקרינה ברמה גבוהה בהוואי, אלסקה או באזורים אחרים תחת שליטה אמריקנית".

בנוסף, התייחס הנשיא האמריקני להשלכות האסון ביפן - על ארצות הברית. "מתקני הגרעין האמריקניים בטוחים", הבטיח אובמה. "כשאנו עדים למשבר שכזה ביפן, יש לנו אחריות ללמוד מהאירוע הזה. האזרחים האמריקניים ביפן חייבים להישמע להנחיות הרשויות והנציגויות האמריקניות במקום".

מוקדם יותר הודיעה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי המצב בכורים היפניים חמור, אך יציב. גראהם אנדרו, בכיר בסוכנות, אמר במסיבת עיתונאים הערב כי כור מספר 4 בפוקושימה הוא "דאגה בטיחותית רצינית".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אנדרו הוסיף ואמר כי רמת הקרינה שנמדדה 30 קילומטרים מהכור בפוקושימה עלתה "משמעותית" בחלק מהאזורים ב-24 השעות האחרונות. באזור מסוים שבשמו לא נקט, אמר הבכיר שהרמה עלתה מ-80 ל-170.

לראשונה מאז פרוץ המשבר הגרעיני ביפן, הודה היום דובר מטעם תחנת הכוח בפוקושימה כי "המצב חמור", זאת למרות ניסיונות ההרגעה הבלתי פוסקים מטעם הממשל. "מתרחשת עכשיו תקרית חמורה", אמר הדובר במסיבת עיתונאים שהתרחשה הערב. "קיררנו והשתמשנו במי ים, לפי תכנית החירום, אך זהו מצב חמור ביותר".

בכיר במשרד ההגנה השוודי הזהיר מוקדם יותר היום כי "חלקיקים רדיואקטיביים עושים דרכם מיפן לכיוון ארה"ב ומשם לאירופה בתוך ימים, כנראה ברמה לא מסוכנת לבני אדם". לדבריו של לארס-אריק דה גיר, רמת החלקיקים הרדיואקטיביים תהיה "לא רגילה", כלשונו, אך לא ברמה מסוכנת. עוד הוא אמר כי בסופו של דבר החלקיקים יכסו את כל חצי הכדור הצפוני.

מניין ההרוגים ממשיך לעלות והמספר הרשמי עומד על 5,429 בני אדם. 9,594 בני אדם מוגדרים נעדרים ו-2,404 פצועים. אלו הם המספרים הרשמיים וההערכות הן כי כמות ההרוגים תעלה עוד.

חשש: טוקיו תוחשך

בבירה טוקיו חוששים כי עם רדת ערב תתרחש הפסקת חשמל כללית בשל הביקושים לחשמל לעומת הפגיעה ביכולת הייצור בשל הפגיעה בכורים. שר בכיר בממשלת יפן ציין היום כי הביקושים לחשמל הבוקר הביאו את חברת החשמל המקומית לקצה גבול יכולת הייצור וכי בערב גובר הביקוש לחשמל.

שגריר ישראל ביפן ניסים בן שטרית אמר בראיון לחדשות 2, כי "המצב בטוקיו לא פשוט בכלל ומזג האוויר הקשה והקר לא תורם למצב".

בן שטרית מספר שעד כה פונו כ-200 אלף איש מהבירה ביניהם בעיקר משפחות עם ילדים ואלו שנשארו בבתיהם התבקשו שלא להפעיל כל מכשיר חשמלי. רמת הקרינה שהגיעה לטוקיו כבר לפני יומיים שנמדדה היא פי 10 מהרמה שנמדדת בדרך כלל. "המצב במדינה מאופק מצד אחד ועצוב מצד שני", אומר השגריר.

בנוסף, בן שטרית מציין שמזג האוויר הקשה והקר לא תורם למצב. "אני חרד שקט" אומר השגריר ומוסיף: "אין ברירה, צריך לטפל בנושאים רבים אבל הצוות עושה זאת בשקט, בשלווה וגם בחרדה. אנחנו לא כאלה גיבורים".

אתמול נהרגו חמישה עובדים בכורים שהתפוצצו, 22 נפצעו ושניים נוספים מוגדרים נעדרים. באיחוד האירופי לא מקלים ראש באסון המתחולל ביפן: נציב האיחוד לענייני אנרגיה גינתר אוטינגר, מזהיר כי בפוקושימה אבדה השליטה על הכור והדליפה לא ניתנת לתיקון. לדבריו, הוא צופה "אסון גדול וסכנה ממשית לחיי אדם בתוך שעות". עוד אמר: "הכל בידי האל".

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קיבלה פנייה מגורמים בממשל היפני שהביעו דאגה מהמצב ומהידרדרות אפשרית: "הרשויות ביפן הביעו חשש ממצב הדלק המועשר בו השתמשו במתקנים 3, 4 באתר פוקושימה דאיצ'י".

שרת הסביבה הצרפתית מודאגת גם היא ואומרת: "הגרוע מכל בלתי נמנע". גם ארצות הברית ממשיכה לנקוט באמצעים והערב היא קוראת לאזרחים אמריקנים השוהים ביפן ברדיוס של 80 קילומטרים מהכור בפוקושימה להישאר בבתיהם ולא לצאת החוצה מחשש לקרינה. האמריקנים לא מאמינים ליפנים ובכוונתם לשלוח מטוס ללא טייס שיחוג מעל הכורים כדי לקבל מידע אמיתי על המתרחש שם.

ביפן - ביקורת נגד הממשל על מחסור במידע והנחיות

שר ההגנה היפני ניסה, כמו הקיסר, להרגיע את המצב אבל הסביר שאנשי הביטחון צריכים לפנות חלק מההריסות באתר הגרעין, שניזוק בפיצוץ ב-14 במרס, עוד לפני שירכזו את מירב מאמצי הקירור.

עכשיו, על פי הדיווחים, רמת הקרינה סביב הכור היא עשירית מהרמה המסוכנת לאדם אבל התושבים בכל רחבי יפן לא לוקחים סיכונים. רבים נשארים סגורים בבתים ומשרדים בערים הגדולות ובהן טוקיו - לא נפתחו.

התקשורת היפנית מדווחת על ביקורת הולכת וגוברת נגד הממשל ונגד משרדי האנרגיה במדינה שלא מצליחים לספק אינפורמציה והנחיות ברורות לתושבים. עבור יפנים רבים סוגיית הגרעין היא סוגיה רגישה מאוד אחרי הפצצת הירושימה ונגאסקי בפצצות גרעין ב-1945.

אסון ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

אחרי 3 ימים: תינוקת חולצה בחיים מההריסות

צפו: הרגע בו הכה הצונאמי בערי יפן

צילומי הלווין חושפים את החורבן ביפן

יפן: ניצול חולץ מלב ים אחרי יומיים

צפו: יונית לוי מדווחת מטוקיו

יפן: "חשש מצונאמי נוסף בימים הקרובים"

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

צפו: האדמה הרעידה את גורדי השחקים של טוקיו

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

כיצד נוצר צונאמי?

רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק