קיסר יפן בהופעה טלוויזיונית נדירה: "אל תאבדו תקווה"

אקיהיטו, קיסר יפן בן ה-77, חרג ממנהגו בעקבות משבר הגרעין הפוקד את מדינתו, ונאם לאומה בהופעה טלוויזיונית נדיר. "מספר הנפגעים והנעדרים רק עולה, ואיני יודע כמה קורבנות עוד יהיו", אמר הקיסר. "כולי תקווה שיימצאו כמה שיותר בני אדם בחיים"

הקיסר מצטרף לקרב ההישרדות: קיסר יפן אקיהיטו ערך היום הופעה טלוויזיונית נדירה במהלכה הביע דאגה ממשבר הגרעין שפוקד את המדינה בעקבות רעידת האדמה וגלי הצונאמי שפגעו בה בשבוע שעבר. "הבעיות במתקני הגרעין היו בלתי צפויות, כמו גם עוצמת רעידת האדמה. אני מאוד מודאג", אמר הקיסר בן ה-77 במבט חושש.

"אני חושש מאוד מהמצב באזורים הפגועים", אמר הקיסר. "מספר הנפגעים והנעדרים רק עולה, ואיני יודע כמה קורבנות עוד יהיו. כולי תקווה שיימצאו כמה שיותר בני אדם בחיים". לאחר מכן המשיך: "אני מקווה מעמקי לבי, שהתושבים ישלבו ידיים, יתייחסו זה לזה בסובלנות ויתגברו על התקופה הקשה. אני פונה לניצולים וקורא להם שלא לאבד תקווה".

בכור בפוקושימה חזרו למאמצי הבלימה

על אף החשש הגובר מפני קרינה במתקן הגרעין בפוקושימה, עובדי הכור שפונו לפנות בוקר חזרו לפעילות. מוקדם יותר החליטה יפן לעצור את הניסיונות לצנן את הכורים הגרעיניים בפוקושימה, מחשש שתתרחש התכה בליבת הכור. כחלק ממאמצי הקירור של הכור, ניסו היפנים להפעיל גם מסוקים כדי לשפוך מי ים על הכור, אולם בשל רמת הקרינה באוויר - המסוקים שבו לאחור ולא ביצעו את המשימה.

על פי הדיווחים במדינה, עובדי הכור פונו לפנות בוקר בשל רמות קרינה גבוהות שנמדדו במתחם בפוקושימה. בנוסף דווח כי ברחבי טוקיו נמדדה קרינה של פי 40 מהתקן, אם כי מתקבלים דיווחים שונים הסותרים את המידע.

ראש הקבינט הביטחוני ביפן התייחס להפסקת העבודה הזמנית של העובדים ואמר כי רמת הקרינה הרדיואקטיבית שנמדדה באזור היתה גבוהה מאוד ורחוקה מהרמה הממוצעת. עוד הוסיף ראש הקבינט כי "העובדים לא יכלו לבצע אפילו פעילות מינימלית".

לטענת מומחים, רמת הקרינה שנמדדה באזור הכור מסוגלת לגרום לבעיות רפואיות ולכן הוחלט לא לקחת כל סיכון. במהלך הלילה התקבלו דיווחים על עשן לבן שייצא מאחד הכורים בפוקושימה. בנוסף התקבל דיווח כי אש פרצה בכור מספר 4, אך כובתה כחצי שעה לאחר מכן.

יותר מ-10,000 נעדרים

אתמול אישרה לראשונה ממשלת יפן, כי חומר רדיואקטיבי אכן דלף בכורים. החשש הוא שפגיעה במעטפת הפלדה במתקן הכור יכולה לגרום לאסון בסדר גודל של צ'רנוביל.

אזרחים רבים שפנו להיבדק נחשפו לרמת קרינה מסוכנת והופנו לקבלת עזרה רפואית. בנוסף, הממשלה החליטה להגדיל את האזור שבו מוגבלת תנועת התושבים בעקבות התפשטות הקרינה הרדיו אקטיבית לרמה שמסכנת את בריאות הציבור.

רבבות בני אדם שניצלו מהאסון מאכלסים את המתקנים הציבוריים שהוקמו מבעוד מועד לשימוש במקרים כאלה של אסון לאומי. ואילו מבקרים זרים פנו דרומה לעיר הבירה טוקיו. התושבים צמאים למידע ולעדכונים וצמודים למקלטי הטלוויזיה בכדי לקבל הנחיות מהממשלה שלטענתם כלל לא מעדכנת במה שבאמת קורה. ואילו הסוכנות העולמית לאנרגיה אטומית נשענת על הדיווחים של ראש ממשלת יפן, דבר שלא מוסיף לאמון האזרחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

פיצוץ בבניין מספר 2 בכור בפוקושימה, חשש שהקרינה תגיע לטוקיו

יפן: הותכו מוטות הדלק ב-3 הכורים בפוקושימה

צפו: הרגע בו הכה הצונאמי בערי יפן

חיילים אמריקנים ספגו קרינה גבוהה

משרד החוץ יצר קשר עם כל הישראלים ביפן

צפו: פיצוץ נוסף בכור הגרעיני בפוקושימה

צילומי הלווין חושפים את החורבן ביפן

יפן: ניצול חולץ מלב ים אחרי יומיים

צפו: יונית לוי מדווחת מטוקיו

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה