האם יש קשר בין האסונות השונים?

בארבע מדינות אירעו בשנה האחרונה אסונות קשים כתוצאה מרעידת אדמה - יפן, ניו זילנד, האיטי וצ'ילה. האם יש קשר בין האירועים השונים? בעוד שאנשים רבים מעדיפים לחשוב שכן, מזהירים המומחים מפני קפיצה מוקדמת למסקנות

האיטי, צ'ילה, ניו-זילנד ועכשיו יפן - בכל המקומות האלה אירעו רעידות אדמה קשות מאוד במהלך השנה האחרונה שהובילו בסופו של דבר לנזקים כבדים. הדבר מעורר כמובן מיד תיאוריות בנוגע ל"יום דין" עולמי ולניסיונות למצוא קשר בין הרעידות השונות, אך מומחים מזהירים מפני תיאוריות אלו וקובעים - אין קשר בין כל הרעידות.

"רעידת אדמה נוצרת כתוצאה מתזוזה של לוחות טקטוניים וכל האירועים האלה טבעיים לגמרי ולא יוצאי דופן", אומר ד"ר דניאל מקנמרה, חוקר במכון הססמולוגי בארה"ב. "התזוזה של הלוחות קורית אלפי עד עשרות אלפי פעמים בשנה, בכל העולם, רק שבדרך כלל מדובר בתוצאות לא הרסניות", הוא מוסיף.

"זה בסך הכול חוסר מזל משווע שכל האירועים האלה קרו בסמיכות ובאזורים עם ריכוז אוכלוסיה גבוה", טען מקנמרה והוסיף כי זהו רק הטבע האנושי שמנסה למצוא קשר בין אירועים שונים ולא קשורים, מתוך ניסיון למצוא היגיון בתוך הטרגדיה הקשה.

"אנחנו מחפשים כל הזמן אחרי דפוסים, אבל בסופו של דבר החיפוש הזה מוביל אותנו למסקנות שגויות", טען מקנמרה. "באופן חד משמעי אני יכול לקבוע שאין קשר בין הרעידות השונות", סיכם את דבריו.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא

הרגע שבו האדמה רעדה: כך זה נראה מבפנים

נחשול אדיר של מים: הצונאמי מכה ביפן

עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים

גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון


כיצד נוצר צונאמי?

רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק