ארה"ב פועלת להשארת מובארק בשלטון לתקופה קצובה

בוושינגטון חוששים מהתחזקות האחים המוסלמים ככוח פוליטי מוביל במצרים, ולכן החליטו, למרות הצהרות קודמות, לתמוך בהשארת הנשיא מובארק בתפקידו - לפחות עד להשלמת התיקונים לחוקה. על פי התכנית החדשה, ימשיך מובארק בתפקידו כנשיא, אך לא יהיו לו סמכויות בפועל כדי למנוע את זעם ההמונים

האם התחילה ארה"ב לזגזג? כתב אתר "דיילי ביסט" האמריקני חשף היום כי למרות הצהרות קודמות, החל הממשל בוושינגטון לפעול להשארת מובארק בתפקידו כנשיא מצרים, אך ללא סמכויות בפועל. על פי הפרסומים, נועד הצעד לעכב את התיקונים בחוקה ולמנוע מתנועת "האחים המוסלמים" להתחזק ולהפוך לכוח פוליטי מוביל.

כל העדכונים על המהפכה במצרים 

המטרה החשובה שעומדת לנגד עיניה של ארה"ב היא להניע מעבר מידי לדמוקרטיה פלורליסטית ופרוצדוראלית במצרים. עם זאת, כאמור, במדינה מודאגים כי ההמונים עשויים להביא לעליית האחים המוסלמים לשלטון, זאת על רקע המהומות במדינה וההתלהטות ברחובות.

על פי התכנית, אמור מובארק להישאר בתפקיד הנשיא לתקופה קצובה, כשהוא עדיין יוגדר כראש המדינה. עם זאת, מרבית סמכויותיו של מובארק יועברו ממנו, עד להשלמת התיקונים לחוקה והתהליכים הפרוצדורלים שאמורים להבטיח שהדמוקרטיה במצרים תמשך לזמן רב.

"מובארק הוא כבר חלק מההיסטוריה, אבל התפיסה שאם הוא ילך תיפתר הבעיה - בעיתית", אמר לאתר בכיר בוושינגטון. "צריך להגיע לתוצאה יציבה שתשמור על עקרונות דמוקרטיים ולא תשאיר פתח לאחים המוסלמים, כך שנצליח לייצב את המדינה", הוסיף אותו גורם.

רק לפני יומיים: אובמה הפציר ממובארק לעזוב את מצרים

בסוף השבוע שעבר המשיכו הדיווחים כי ארצות הברית מפעילה לחץ על על המשטר המצרי הנוכחי. עיתון הניו יורק טיימס דיווח כי האמריקנים מקיימים דיונים עם הממשל על חילופי שלטון שקטים ומידיים מידי מובארק לידי שלטון הכולל את כל הכוחות הפוליטיים במצרים. בהצעה זו היה אמור השלטון לעבור לידי סגן הנשיא עד לבחירות בספטמבר.

ביום שבת האחרון נשיא הנשיא האמריקני ברק אובמה נאום בשידור חי וקרא למובארק לעזוב מיד את המדינה. "מצרים שייכת לעם המצרי", אמר אובמה. הנשיא גם קרא לצבא המצרי שלא להפעיל אלימות נגד מחאה שקטה.

בריאיון לרשת ABC אמר האדמירל מייקל מאלן, העומד בראש כוחות הצבא האמריקנים, כי לארצות הברית אין כל כוונה להתערב בנעשה במצרים. "אנחנו במצב של עירנות מוגברת, אבל לא העלנו את רמת הכוננות", סיפר מאלן. האדמירל הוסיף כי שוחח עם מפקד הכוחות הצבא במצרים שהבטיח כי החיילים לא יפתחו באש נגד המפגינים.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על המהפכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהפכה במצרים - סיקור מיוחד:

מול המצלמה: רכב דורס עשרות מפגינים בלב קהיר

מסתמנת פשרה: מובארק יפרוש ביוני מכס הנשיאות

אזרחי מצרים: "תודה למי שהמציא את הפייסבוק"

המון זועם תקף את שגרירות ישראל בקהיר

צפו: הקרב האלים על הגשר בקהיר

מי אתה, מוחמד אל בראדעי?

צפו: סיור וירטואלי במוקדי המהפכה

"המודיעין לא צפה את ההפיכה במצרים"

נתניהו: "נשמור על השלום עם מצרים"