מול המצלמה: רכב דורס עשרות מפגינים בלב קהיר

בעוד השקט ברחובות מצרים נשמר היום באופן יחסי, הגולשים מצליחים להעלות לרשת קטעי וידאו המתעדים את האלימות הקשה שהייתה מנת חלקם בשבועות האחרונים. אחד מהסרטונים הקשים לצפייה מתעד אירוע שהתרחש בסוף השבוע שעבר: רכב מסחרי מגיח לתוך ההפגנה במהירות, דורס עשרות מפגינים ונמלט בעוד הפצועים מוטלים על הכביש

שבועיים לאחר פרוץ המהומות במצרים, נחשפות עוד ועוד עדויות קשות מהעימותים האלימים ברחבי המדינה. כעת, כאשר אפשר כבר לדבר על רגיעה מסוימת במצב, מבקשים המפגינים נגד הנשיא מובארק להראות לעולם מה באמת קרה ברחובות של קהיר, אלכסנדריה, איסמעליה ויתר הערים בהן הניפו את נס המרד.

מיוחד: כל העדכונים על המהפכה במצרים 

אחד הסרטונים מתעד תקרית מזעזעת במיוחד שנקלטה בעדשת המצלמה של המפגינים, משתי זוויות שונות. קטע הווידאו, שהועלה לאתר יוטיוב וזכה כבר לאלפי צפיות, מציג את האירוע שהתרחש בקהיר ביום שישי לפני כשבוע. במהלך ההפגנה הסוערת הגיח לפתע לתוך רחוב בנסיעה מהירה רכב מסחרי בצבע לבן, שעל פי טענת הגולש שהפיץ את הסרטון - שייך לדיפלומט.

כאשר הבחין הנהג בהמון הזועם ברחובות, הוא דרך על הדוושה, דהר במהירות לעבר הקהל ודרס ללא הבחנה את העומדים בדרכו. לאחר מכן המשיך בנסיעה הפרועה כאשר הוא משאיר אחריו, על פי הדיווחים, לא פחות מ-20 נפגעים.

מול המצלמה: שוטר מצרי יורה למוות במפגין

מוקדם יותר היום פורסם ברחבי העולם סרטון תיעוד של מה שנראה כמפגין מצרי שנורה למוות בידי כוח משטרה בעיר אלכסנדריה. קטע הווידאו באורך שתיים וחצי דקות, צולם ממרפסת ברחוב צדדי בשכונת מנשייה בעיר השנייה בגודלה במצרים.

בסרטון נראית קבוצת מפגינים מנסה להקים מחסום דרכים מאולתר ברחוב. צמיג נראה עולה באש ואז אחד המפגינים ניגש למספר שוטרים שעומדים בהמשך הרחוב. המפגין פותח את מעילו כמו להראות לשוטרים - שכבר שלפו את כלי הנשק שלהם - שהוא אינו חמוש.

ואז, לאחר 30 שניות של מתח ברחוב, המפגין נופל לרצפה, מת, והסרטון נקטע. את הצילום מלווה כתובית: "ככל הנראה צולם ב-28 בינואר ברובע מנשייה באלכסנדריה".

למרות שלא ברורה מידת אמינותו של הסרטון, התיעוד הוא כנראה הראיה המצולמת הראשונה לירי הקטלני במהלך ההפגנות נגד שלטון מובארק במצרים, ששלטו במדינה במשך כמעט שבועיים. 

מדברים, אבל לא מסכימים

בינתיים, בעוד שנדמה כי המהומות מעט שככו ומצרים חוזרת לשגרה, מסרבים המתנגדים לשלטון לוותר על המאבק. היום נועדו גורמים באופוזיציה, בהם גם נציגי "האחים המוסלמים", עם אנשי הממשלה וסגן הנשיא עומר סולימאן, אך ציינו כי הדרישה העיקרית שלהם, קרי הדחת הנשיא לאלתר, לא נענתה.

פרשננו אהוד יערי דיווח היום כי בשיחות שנערכו היום בין גורמי אופוזיציה במצרים לסגן הנשיא עומר סולימאן, עלתה הצעת פשרה לפיה מובארק יעזוב את כס הנשיאות כבר בחודש יוני הקרוב. לאורך היום נועדו גורמי האופוזיציה במצרים, בהם גם נציגי "האחים המוסלמים", עם סולימאן, בניסיון למצוא פתרון למשבר. ההצעה שעלתה במהלך הדיונים היא להקדים את פרישתו של מובארק כבר לחודש יוני הקרוב ומיד לצאת לבחירות.

בתוך כך המשיכה היום הממשלה החדשה במצרים ללכת לקראת האזרחים ונציגי האופוזיציה, והחלה לבצע תיקונים בחוקה ולבטל באופן מדורג את תקנות החירום. על ידי צעדים אלה, מנסה הממשלה להחזיר את מצרים לשגרת חיים רגילה ושקטה.

עד כה, על פי דיווחים של גורמים רשמיים במצרים, נהרגו מהלך העימותים האלימים יותר מ-300 בני אדם. מספר הפצועים מוערך ביותר מ-2,000.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על מה שקורה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק