שפת גופו של מובארק: מותש אך לא מובס

למרות המהומות במצרים, הנשיא חוסני מובארק הסכים לצאת ממעונו ולהצטלם לכלי התקשורת. מניתוח שפת גופו ופניו של מובארק ניתן לשפוך מעט אור על מצבו לנוכח ניסיונות המהפך על ידי האזרחים. מומחה לניתוח שפת גוף מסביר כי למרות שמובארק נראה מותש, הוא עדיין לא מובס לחלוטין

ימים קשים במיוחד עוברים על נשיא מצרים חוסני מובארק, שעושה כל מאמץ על מנת להישאר על כסאו. בימים האחרונים הוא הופיע רק פעמים ספורות בפני כלי התקשורת, אך משפת גופו ניתן לנסות לשפוך אור על מצבו הנפשי.

בתמונה שצולמה היום נראה מובארק מותש ועגום, כאילו זיקנה קפצה עליו לפתע. הנשיא המצרי נראה כאילו יצאה לו הרוח מן המפרשים, אך עם זאת קשה להגיד שהאיש שעדיין עומד בראש המדינה - מובס לחלוטין.

את מה שמשתקף בפניו של הנשיא המצרי, אפשר לתאר כאדם שמתמודד עם משקל עצום שנחת על כתפיו, וכי הוא מודאג מאוד. על פי תמונה בודדת זו, קשה להגיד שהוא מיואש או מובס. עצם הופעתו בציבור והעובדה שהוא נותן לצלמים לצלם אותו, זוהי דרך נוספת שלו להכריז: "אני עדיין בעניינים".

בתמונות שצולמו אתמול בטקס השבעתו של עומר סלימאן לסגן הנשיא, נראה מובארק רשמי וקורקטי. הנשיא לא מסגיר בהן רגש או חולשה מבעד למצלמות. בתמונות הספורות והמהירות של מובארק שצולמו היום, הוא אמנם מחייך לרגע, אבל נראה רשמי וקורקטי ברוב הפעמים בהן תועד.

קשה לדעת מהתמונות מה בדיוק מרגיש הנשיא המצרי, אך ללא ספק ניתן לומר שהוא מתפקד ונראה כמו מובארק משכבר הימים. יחד עם זאת חשוב לזכור כי הוא אדם סגור מטבעו ואינו מסגיר את רגשותיו בקלות.

את הניתוח כתב גבריאל רעם, מרצה ומומחה לתקשורת אל-מילולית.
לאתר של גבריאל רעם:
www.sfatguf.co.il

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק