וושינגטון תמכה בהפלת מובראק?

תושבי מצרים, שראו ב-30 השנים האחרונות את הממשל שלהם מחזק את הקשרים עם וושינגטון ובוחר במערב, חושבים היום שארה"ב בוגדת בנשיא שנאבק על חייו הפוליטים. אך על פי ויקיליקס, הבגידה הזו לא החלה במהומות אלא במגעים שהחלו כבר ב-2008 עם אנשיו של הנשיא בוש הבן

וושינגטון תמכה בהפלת מובראק (חדשות 2)

ארה"ב תומכת בהדחתו של מובארק? מסמך נוסף שמתפרסם הלילה באתר ויקיליקס מתאר את מגעיו של פעיל אופוזיציה מצרי עם גורמים אמריקנים רשמיים בקהיר ובוושינגטון.

על פי הדיווח, וושינגטון, כביכול ידידתו הטובה של מובראק, ידעה ואפילו שיתפה פעולה להפלתו. פעיל אופוזיציה מצרי טען בפני פקידי ממשל בוש בסוף 2008 כי מפלגות שונות מכל הקשת הפוליטית במצרים הסכימו לשתף פעולה על מנת להדיח את מובארק מהשלטון לקראת הבחירות שהיו אמורות להיערך השנה.

האמריקנים לא האמינו שהישנוי במצרים אפשרי

על פי המסמך, אנשיו של הנשיא בוש הם אלו שהזמינו לווישנגטון את פעיל האופוזיציה, ששמו נמחק מהמסמך. "כמה ארגוני אופוזיציה, ביניהם אל וואפד החילוני‎, מפלגת קראמה המערבית, מפלגת א-תג'אמוע (ההתכנסות), האחים המוסלמים ותנועות סוציאליסטיות, כולם הסכימו להשתתף יחדיו בבחירות הדמוקרטיות שיביאו לקיצו של הנשיא מובראק", נכתב.

הפעיל נפגש בין היתר עם חברי קונגרס מהסנאט ומבית הנבחרים, רובם אנשי ממשל רפובליקנים ולמרות שזה לא נכתב במפורט במסמך. על פי התכנית, המפלגות ייצרו אופוזיציה מספיק חזקה, וינסו ליצור לעצמם נאמנות בצבא ובמשטרה וכך להפיל בסופו של דבר את מובראק.

עוד משתמע מלשון המסמך כי האמריקנים אכן היו רוצים לראות את מובארק מוחלף בבחירות חופשיות ומשטר פרלמנטרי, אך הביעו פסימיות באשר לסיכויים. "הצעדים שהציע הפעיל מציבות מטרות לא ריאליות להפלת הנשיא", נכתב.

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

יותר מ-100 הרוגים במהומות במצרים

הצבא מאיים: "נגיב במלוא החריפות"

צפו: אנרכיה, שוד וביזה ברחובות מצרים

משפחות הדיפלומטים הישראלים חולצו בטיסה מקהיר

עומר סלימאן מונה לסגן הנשיא

מוחמד אל בראדעי נחקר ושוחרר: "השינוי יבוא מהעם"

אירן למצרים: "לא לנהוג באלימות כלפי מפגינים"

מיוחד: ניתוח שפת גופו של מובארק

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק