ארה"ב תמכה באופוזיציה המצרית?

האם ארצות הברית תמכה בארגוני האופוזיציה המצרית? כך מפרסם היום אתר ההדלפות ויקיליקס. המסמכים חושפים את התמיכה של ארצות הברית בארגוני אופוזיציה במצרים, בין היתר גם כאלו שמשתתפים כעת בהפגנות, בניסיון לקדם את הדמוקרטיה במדינה. בתוך כך התייחס אמש אובמה לדברים ואמר: "מצרים חייבת לבצע רפורמות"

מסמך חדש שהודלף על ידי וויקיליקס ופורסם בעיתון הנורווגי אפטנפוסטן, מתעד את המאמצים האמריקנים תחת ממשל בוש לקדם דמוקרטיה ופתיחות שלטונית במצרים, למרות התנגדותו המובהקת של הנשיא חוסני מובארק. במסמך, שנשלח משגרירות ארה"ב בקהיר למחלקת המדינה בוושינגטון באוקטובר 2007, נכתב כי מטרתה העיקרית של ארה"ב במדיניותה מול מצרים היא קידום הדמוקרטיה. האמריקנים ניסו לקדם מעבר לשלטון דמוקרטי, הרחבה של חירויות פוליטיות הפלורליזם, זכויות האדם והעברת שלטון דמוקרטית ויציבה ליורשו של מובארק‎.

עוד נכתב במסמך כי תוכניות שונות של ממשלת ארה"ב פועלות על מנת לחזק את הקולות הקוראים לשינוי מהותי במצרים. תוכניות ספציפיות פעלו על מנת לקדם רפורמות פוליטיות, מלחמה בשחיתות, תקשורת עצמאית, זכויות אדם, השתתפות בתהליך הדמוקרטי וחיזוק של הקולות הדורשים יותר שקיפות ואחריות ממשלתית. במסמך גם מוזכרת תוכנית שמטרתה להגביר את השתתפותו של ארגון "האחים המוסלמים" בתהליך הדמוקרטי. מחברי המסמך טרחו לציין גם את התנגדותו המפורשת של הנשיא מובארק לתוכניות הדמוקרטיזציה השונות של ממשלת ארה"ב‎.

ארגון וויקיליקס פרסם היום באתר שלו יותר מארבעים מסמכים נוספים שנוגעים בנושאים שונים במצרים. ביניהם עינויים בחסות המשטר, שחיתות בקרב שרי ממשלה, אלימות משטרתית, הפרות זכויות אדם והשימוש הנרחב בתקנות החירום במדינה מאז 1967. נראה שראשי וויקיליקס נחושים לטביע את חותמם על כל מהפכה שעשוייה להתרחש במצרים‎.

אובמה: מצרים חייבת לקדם רפורמות

בתוך כך התייחס אמש נשיא ארצות הברית ברק אובמה לאירועים במצרים. "מצרים היתה בעלת ברית שלנו לגבי הרבה נושאים קריטיים", אמר אובמה. "הם חתמו על הסכם שלום עם ישראל והנשיא מובראק היה לעזר רב בניהול נושאים מורכבים במזרח התיכון", הוסיף הנשיא האמריקני.

"עם זאת, תמיד אמרתי לו שאני רוצה לוודא שהם מקדמים רפורמות פוליטיות, רפורמות כלכליות", הסביר אובמה. "זה קריטי מאוד לגבי עתידה של מצרים וניתן לראות את התיסכולים הללו שהצטברו וכעת הם צצים ועולים ברחובות", הוא הוסיף.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק