בעקבות המהומות: אזהרת מסע ליוצאים ולשוהים במצרים

בעקבות המהומות במצרים, הוציא משרד החוץ אזהרת מסע ליוצאים ולשוהים במדינה הבוערת. מאז פרוץ המהומות נהרגו 6 בני אדם, עשרות נפצעו ואלפי בני אדם נעצרו. אתמול הפילו הרשויות את פייסבוק וטוויטר

בעקבות התמשכות המהומות במצרים, הוציא משרד החוץ אזהרת מסע ליוצאים ולשוהים במדינה. "לשוהים במצרים תשומת לב להפגנות רחבות היקף, במצרים שפרצו ב-25 בינואר 2011 ולאפשרות התמשכותן. מומלץ להתעדכן במתרחש, להישמע להנחיות הרשויות ולהתרחק ממוקדי ההפגנות", לשון ההודעה.

"משרד החוץ מבקש להדגיש כי ההחלטה באם לבקר באזור הנזכר לעיל ו/או לשהות בהם נתונה לשיקול דעתו של כל אדם ואדם והיא על אחריותו הבלעדית", נכתב בהודעה. "משרד החוץ מבקש להבהיר בהקשר זה כי מבחינת הדין הישראלי, לא קיים איסור לבקר באזורים המצוינים לעיל ו/או לשהות בהם".

עשרות פצועים, אלפי עצורים, לפחות 6 הרוגים

גם הלילה נמשכו ההפגנות במצרים, למרות שהשלטונות הטילו איסור להפגין ברחבי המדינה. אלפים יצאו לרחובות אמש סביב השעה 22:00 במחאה נגד שילטונו של הנשיא חוסני מובארק. מפגין ושוטר נהרגו אתמול בלילה בהפגנות האלימות והעלו את מניין ההרוגים לשישה. עד כה דווח על לפחות 70 נפגעים במהומות האלימות, 15 מהם שוטרים. בעיר סואץ השליכו המפגינים בקבוקי תבערה לעבר בניין ממשלה ולעבר בית מפלגתו של מובארק בעיר.

עדי ראייה דיווחו על מספר מפגינים שהציתו את בניין הפרלמנט המצרי ואף שרפו משרדים של מפלגת השלטון. האש התפשטה במהירות אך כוחות הכיבוי הצליחו לכבות את הלהבות במהירות והשתלטו על האש. מפגינים נוספים השליכו בקבוקי תבערה לעבר משרדי המפלגה הדמוקרטית, אך כוחות המשטרה הצליחו לפזר אותם באמצעות גז מדמיע לפני שהצליחו לגרום נזק.

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון התייחסה לאירועים. "אנחנו תומכים בזכויות האוניברסאליות של העם המצרי, ובהן הזכות להתבטא בחופשיות, הזכות להתאגד והזכות להתכנס. אנו מפצירים בשלטון המצרי לא למנוע מחאה שקטה או לחסום אמצעי תקשורת".

היום צפוי לחזור למדינה מוחמד אל ברדעי, ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית לשעבר, והמפגינים מקווים כי יעמוד בראש תנועת ההתנגדות.

אבטחה מוגברת למניעת הפגנות

"הרשויות הורו לבעלי העסקים לסגור את החנויות לאחר שהתקבלו מספר דיווחים על מעשי ביזה. בעקבות התגברות ההפגנות הממשלה החליטה להגביר את האבטחה באזור סואץ, מחשש להתפתחות מוקדי מהומות נוספים.

במהומות שהתרחשו אתמול במדינה, נהרגו לפחות ארבעה מפגינים ושוטר. לפי הדיווחים, בקהיר ניסתה המשטרה לפזר הפגנה שהתכנסה שם אחר הצהריים. עשרות תושבים יצאו לתהלוכה בגשר קסרנין במרכז העיר, סמוך לאותה כיכר שניסו המפגינים לכבוש אתמול כדי לקיים מחאת שבת ללא הגבלת זמן. המפגינים טוענים כי השוטרים הכו אותם באלות. עד כה נעצרו בקהיר לפחות 500 מפגינים.

הרשויות במצרים הפילו את טוויטר ופייסבוק

כלי תקשורת במצרים מדווחים כי הרשויות הפילו אמש והיום את הרשתות החברתיות "טוויטר" ו"פייסבוק", במטרה למנוע את המשך קריאות הגיוס לפעילים השונים להגיע ולהפגין נגד המשטר.

הרשויות הפילו את אתר 'טוויטר' בסביבות השעה 20:00", דווח בכלי תקשורת במדינה, ובכלי תקשורת נוספים ברחבי העולם העוסקים בתחום הטכנולוגי. גם רשת "אל-ג'זירה" הקטרית דיווחה כי חל איסור על כניסת גולשים לרשת "פייסבוק" במצרים. זאת ועוד, דיווחו גולשים מצריים ברשתות חברתיות אחרות כי הם נתקלים בקשיים להיכנס ל"טוויטר".

90 אלף מפגינים התארגנו בפייסבוק ובטוויטר 

מארגני ההפגנה ותומכי האופוזיציה כינו את ההפגנות הקשות אמש ברחבי המדינה, "יום של מהפכה נגד עינויים, עוני, שחיתות ואבטלה", וקראו להמונים להגיע תוך שימוש נרחב בפייסבוק ובטוויטר. לא פחות מ-90 אלף גולשים מצרים הודיעו כי יגיעו למוקדי ההפגנה השונים, רובם מוחים על המצב הכלכלי הקשה, וחלקם על מעבר הנשיאות הצפוי לבנו של הנשיא המכהן, גמאל מובארק.

בשלב הזה משטרו של מובארק אינו נמצא בסכנה, אולם במצרים לא זוכרים מהומות כאלה מאז "מהומות הלחם" נגד סאדאת ב-1977. כוחות הביטחון המצרים נתנו בתחילה להפגנות להתנהל ללא הפרעה, אבל הבינו - אולי מאוחר מדי - שחייבים לעצור את המפגינים. מחיר הדמים של ההפגנות אמש: שני מפגינים וקצין ביטחון מצרי אחד נהרגו.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק