מצרים: הפסקת אש מ-19:00, ישראל אישרה

הפלגים הפלסטינים ומקורות במצרים מדווחים כי הפסקת אש תוכרז כבר הערב, וישראל העבירה את הסכמתה ליוזמה המצרית החדשה. בשעות שלפני הפסקת האש נמשך הירי לעוטף עזה: ישראלי אחד נהרג מפגיעת פצצת מרגמה באשכול ושניים נוספים נפצעו קשה

הפסקת אש קבועה תיכנס לתוקף עוד היום? לאחר שבכירים בחמאס, בג'יהאד ובמצרים אישרו כי הושגו הסכמות, שרי הקבינט עודכנו הערב (ה') בהתפתחויות המדיניות וראש הממשלה מסר לשרים כי ישראל מקבלת את היוזמה המצרית החדשה להפסקת אש ללא הגבלת זמן, שתחל בשעה שבע בערב. לא התקיימה הצבעה בקבינט על הפסקת האש, אך השרים ליברמן ואהרונוביץ' הביעו התנגדות. גורם ביטחוני מסר כי "ישראל מקבלת את ההצעה המצרית להפסקת אש לא מוגבלת בזמן, ובתוך חודש ידונו הצדדים בסוגיות שונות", וחמאס הודיע בשעה שבע בערב כי הפסקת האש נכנסה לתוקפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לקראת השעה הנקובה נמשך הירי מרצועת עזה: שבעה בני אדם נפצעו במועצה האזורית אשכול ממטח הירי. לאחר מאמצי החייאה נקבע מותו של אחד מהפצועים, אדם נוסף נפצע אנוש ושלישי נפצע קשה, ומצבם של הפצועים האחרים הוגדר בינוני וקל. זמן קצר לפני השעה שבע בערב, בכירי חמאס שיבחו את "הניצחון הגדול" שהושג. שני מקורות מצריים אישרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי בסמוך לשעה שבע בערב יוצג הסכם חדש להפסקת אש. כמו כן דווח כי בכירים פלסטיניים הודיעו לאסירים על שחרורם הקרוב, למרות שהדבר לא מופיע בהסכם המתגבש.

על פי הדיווחים, המתווה המסתמן במגעים המדיניים הוא: הפסקת אש שאינה תחומה בזמן, לצד פתיחת המעברים והכנסת חומרי בנייה עם בקרה בידי ישראל. כמו כן יורחב מרחב הדיג בחופי עזה, ושאר הסוגיות - בהן פירוז ונמל - יועברו לדיון בהמשך. כשבוע לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף צפוייה להתקיים ועידה בקהיר, בתיווך נורווגי ומצרי, שתדון בשיקום עזה. גורם פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי הצעת הפסקת האש המצרית הנוכחית דומה ככל הנראה להצעות הקודמות, אך עם תיקונים קלים, והפלסטינים הסכימו לדחות זמנית את הדיונים על הקמת נמל תעופה ונמל ימי ועל שחרור האסירים.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כינס הערב ישיבת חירום על מנת לדון בהתפתחויות, בה הוא צפוי להציג בהמשך את היוזמה הפוליטית המפתיעה שלו. עוד בטרם ההודעה המצרית הרשמית, התייחס אבו מאזן בנאומו להפסקת האש ואמר: "ההנהגה הפלסטינית מקבלת את ההצעה המצרית, אנחנו צריכים לטפל בפצעים שלנו", וקרא לסיוע הומניטרי ופעולות שיקום. כמו כן הודה אבו מאזן למצרים על הסיוע והבטיח הפתעה מדינית.

במקביל להמשך הירי על ישראל, צה"ל תוקף בארטילריה את חאן יונס ואת ביתו של השייח' נאפז עזאם מהג'יהאד ברפיח, ומשרד הפנים הפלסטיני הזהיר את התושבים "לקראת כניסת הפסקת האש לתוקף". כמו כן הותקף בניין רב קומות בעיר עזה.

עזאם אל אחמד, איש פת"ח העומד בראש המשלחת הפלסטינית, התייחס היום להתפתחויות: "אמרתי בצורה ברורה שהגענו להסכם בכתב, במסמך שהועבר אלינו לאחר דיונים משר החוץ הקטרי, על שלוש נקודות עיקריות. אין צורך להתייחס לשתי הנקודות האחרות, אבל הנקודה השלישית נוגעת לרגיעה לפי ההסכם שהושג. לאור זאת, ערכנו דיונים בקהיר והגענו להסכם", הוסיף אל אחמד, שמתח ביקורת על התנהלות משעל. "מצרים הוציאה את ההודעה שלה, שבה היא קראה לחזור לשולחן המשא ומתן, ואז הופתענו כשהאח חאלד משעל אמר 'אין צורך במשא ומתן'".

"יש הבנות". הנייה

הנייה: "על סף הבנות מדיניות"

מוקדם יותר היום, הצהיר גם יו"ר ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה: "אנחנו על סף הבנות מדיניות, שיקשרו כתרים לעמידה האיתנה שלנו". הנייה, שמכהן כיום כסיו"ר הוועד הפועל של חמאס, העביר את הדברים באמצעות הודעה כתובה לתחנת הטלוויזיה אל אקצה. רוח הדברים של הנייה נוגדים את רוח דבריו של יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס בקטאר, חאלד משעל.

אולם גם מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס השוהה בשיחות המשא ומתן בקהיר, אישר כי ישנן הבנות על הפסקת אש. "המשא ומתן הסתיים, הגענו להבנות", הוא הודיע. "אנחנו מחכים להודעה שתקבע את שעת ההתחלה של הפסקת האש‎". חמאס עזה ככל הנראה עקף את הווטו שהטיל חאלד משעל בקטאר, ויצר מצב של עובדה מוגמרת בלי לחכות למשעל.

עמדתו לא ברורה. משעל (AP)

"הכדור נמצא במגרש של ישראל"

אמש, לאחר שישראל הסירה את הכפפות והגבירה את התקיפות ברצועה, גברו הקולות בחמאס שקראו לחזור למתווה המצרי ולחתור להפסקת אש מיידית. בריאיון לרשת אל-ג'זירה אמר דובר ארגון הטרור העזתי כי המשא ומתן המתקיים בין הצדדים מתקדם יותר מכל המגעים שקדמו לו. "עד עכשיו לא קיבלנו תשובה ישראלית לנוסחה שהוצגה למצרים", טען אמש אבו-זוהרי.

לדברי דובר חמאס, "הכדור נמצא כעת במגרש של ישראל". לטענתו הארגון מחפש להשיג הסכם שיביא להפסקת הסבל של העם הפלסטיני, אך הוא לא חשש לשגר מסר מאיים לעבר ההנהגה בירושלים: "אם האויב רוצה להמשיך את המשא ומתן תחת אש אנחנו מוכנים גם לאפשרות הזו, אנחנו מעדיפים שהמגעים יגיעו לכדי מיצוי ושתהיה הפסקת אש".

חאלד אל-בטש, בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה הצטרף לדברים של עמיתו מהחמאס והוסיף: "תושבי רצועת עזה מקווים שתסתיים התוקפנות נגדם, שיפסיקו נגדם את מעשי הרשע ושהמטוסים הישראלים יפסיקו להמטיר עליהם אש וגופרית". מי שעמדתו עדיין לא ברורה הוא ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שעל פי מספר דיווחים טרפד בעבר הפסקות אש, והוא בעל המילה האחרונה בארגון.