יממה לפני תום הפסקת האש: "אין כוונה להיגרר למלחמת התשה"

המצרים הציעו לישראל ולחמאס להאריך את ההפוגה שמסתיימת מחר בחצות ולדון בהמשך בהסכם קבע. בחמאס מדגישים כי לא יקבלו הסכם ללא הסרת המצור ואילו בצה"ל נערכים בכוחות מתוגברים סביב הרצועה על מנת להגיב על כל ירי

נערכים בכוחות מתוגברים סביב הרצועה (רויטרס)

שעות לפני תום הפסקת האש, טרם הושגה הסכמה בקהיר - וצה"ל נערך בכוחות מתוגברים סביב רצועת עזה: בישראל מדגישים כי לצה"ל אין כוונה להיגרר למלחמת התשה, ולכן כל ירי מעזה יגבה מחמאס "מחיר הפסד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיל האוויר ערוך תוך דקות ספורות לשוב ולפעול מעל שמי הרצועה, אם חמאס ישוב לירות לעבר ישראל, למרות שבשלב זה ארגון הטרור לא מאיים לחדש את הירי עם תום הפסקת האש הלילה (ב') או לאחריה.

ניסיון העבר בשבועות האחרונים מוכיח כי כשחמאס לא מאיים בחידוש הירי, השקט נשמר בצל ההתפתחויות המדיניות. אתמול התחדשו השיחות בקהיר, והמתווכים המצרים מודעים לכך שהסיכוי להגיע להסדר על פי ההצעה המצרית קטן מאוד - אם יוכנסו שינויים, ההצעה תהפוך להיות בלתי קבילה מבחינת ישראל, שמסרבת להיענות לחלק מהדרישות הפלסטיניות ובהן הקמת נמל והסרה מוחלטת של הסגר.

חיל האוויר ערוך לחידוש התקיפות (AP)

לכן, הציעו המתווכים המצרים לצדדים להכריז על הפסקת אש עד להסדרה ולקבוע תאריך בהמשך, ככל הנראה בחודש הבא, על מנת לשוב לשולחן השיחות העקיפות. ישראל צפויה להסכים למתווה זה ואבו מאזן כבר הסכים לכך, אך בחמאס עוד מתלבטים. במקביל, נידונה האפשרות שאבו מאזן יקבל את הנוסחה המצרית, ובכך יהיה צד בהסכם. 

חמאס: "נמשיך להילחם על ירושלים"

בהיעדר הסכמה על הפסקת אש רשמית, ישראל תהיה חופשיה לפעול באופן יזום אם יזהו חפירה מחודשת של מנהרה למשל. שום דבר לא ימנע מצה"ל לפעול כנגד החופרים גם אם לא יתחדש הירי מכיוון שחמאס נחלש.

בחמאס מדגישים מנגד כי ללא הסרת המצור ותנועה חופשית לרצועה, הם מעדיפים לא להגיע להסדר כלל. לקראת חידוש המגעים נערכה אתמול עצרת ברפיח, וסאמי אבו זוהרי היה דובר חמאס היחיד בעצרת.

אבו זוהרי הדגיש בפני קהל המפגינים הרב וטען: "או שיהיה משא ומתן והסכם לפי התנאים שלנו, או שלא יהיה הסכם. או שההסכם יענה על הדרישות שלנו ויכבד אותנו, או שלא יהיה הסכם, ועליהם להיות מוכנים להשלכות של אי הגעה להסכם".

שב לאיים על תושבי הדרום. אבו זוהרי

לדברי דובר חמאס, "חמאס מבקש את הסדרת המעברים והנמל כמטרה שלבית - אנחנו נמשיך להילחם על ירושלים, והקרב הבא יהיה באשקלון. תושבי ישראל לא ייהנו מביטחון עד שאנשינו יחושו ביטחון והמצור יוסר. תושבי הדרום יחזרו לבתיהם רק כאשר חמאס יתיר להם, ולא כאשר נתניהו יכריז על כך".