"הראשונה לזהות": הבקרית שזיהתה את חדירת מחבלי הקומנדו לזיקים משחזרת

היא עוד לא בת 19, אבל כבר יכולה לרשום לעצמה הישג מבצעי מרשים. רב"ט נועה טייטל הייתה הראשונה לזהות את דמויות מחבלי הקומנדו הימי של חמאס בחוף זיקים והעבירה את הדיווח שהוביל לחיסולם. בריאיון לחדשות 2 היא משחזרת את הרגעים ההם ומספרת על תחושת השליחות שמלווה אותה ואת חברותיה הבקריות לאורך הגבול עם עזה

בין הסיכולים המוצלחים שרשם צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן", ניתן למנות גם את חיסול חוליית הקומנדו הימי של חמאס שהסתננה אל חוף זיקים. בזמן שלוחמים מכוח גבעתי פגעו במחבלים ונטרלו אותם, הגיבורה האמיתית של הפעולה עקבה אחר ההתפתחויות כל העת ממוצב צה"ל הסמוך כשהיא לא מסירה לרגע את עיניה ממסכי המחשב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד טרם מלאו לה 19 שנים, הפכה רב"ט נועה טייטל לבקרית שליטה ימית שחתומה על אחת מפעולות ההגנה והסיכול המוצלחות ביותר של צה"ל במערכה האחרונה. את משמרת הצהריים ההיא בחמ"ל היא לעולם לא תשכח. קו החוף היה שגרתי לגמרי, עד שבסוף המשמרת היא הבחינה לפתע בתנועה במים.

"ברגע הראשון שראיתי אותם צחקתי", היא נזכרת. "לקח לי זמן לקלוט שזה באמת חמור, כי זה מקום שבוודאות לאף אחד אסור להיות בו, אז הבנתי שמשהו לא טוב כאן. במצב כזה אתה מכניס את עצמך לחדות וריכוז".

מיד לאחר שהבחינה בדמויות החשודות, דיווחה נועה על הממצאים בקשר החמ"ל. כוחות של גבעתי איתרו את חמשת חברי החוליה והפגיזה אותם דקות ספורות לאחר שעלו אל החוף. "בכל השירות שלי לא חשבתי שיהיה כזה אירוע", היא אומרת. "אני שמחה שיצא לי לקחת חלק באירוע כזה גדול, ושמחה שעכשיו מבינים יותר טוב את מהות התפקיד".

"הבנתי שמשהו רע קורה כאן", רב"ט טייטל בח (חדשות 2)

מתחקיר האירוע עולה כי המחבלים נשאו על גופם אמצעי לחימה רבים, שנועדו ככל הנראה לשמש אותם במתקפה על מוצב צה"ל הסמוך שבו ישבה נועה ולאחר מכן גם על בתי האזרחים בקיבוץ זיקים. מאז תום האירוע ועד לאחר הפסקת האש, נועה מספרת כי הדריכות בגזרה לא ירדה. היא וחברותיה המשיכו לקבוע את עיניהן במסכי המחשב כדי לזהות כל הפתעה.

מאז אותה התקרית הוציא חמאס לפועל מספר ניסיונות חדירה, בהם גם אירוע ניסיון החדירה לאזור נחל עוז, שם נהרגו חמישה חיילים בפשיטה של מחבלים על מוצב צה"ל.