בדיקת חדשות 2 Online: רוב בממשלה נגד ועדת החקירה של האו"ם

הוועדה של האו"ם שתבדוק חשד לפשעי מלחמה בעזה טרם החלה לעבוד, אך כבר זוכה לכתף קרה מצד ממשלת ישראל. 14 שרים מתוך 22 הצהירו כי הם מתנגדים לשיתוף פעולה עם הוועדה בראשות פרופ' וויליאם שאבאס. יו"ר הבית היהודי בנט: "הוועדה היא קרקס אנטישמי". ומי התחמק?

הממשלה נגד שיתוף פעולה (רויטרס)

מבצע "צוק איתן" טרם הסתיים, אך ועדת הבדיקה הבינלאומית של האו"ם היא כבר עניין מוגמר: לקראת תחילת פעילות הוועדה בראשות וויליאם שאבאס, ערכנו היום (ד') בדיקה בקרב כל שרי הממשלה ושאלנו אותם האם הם תומכים בשיתוף פעולה עם הוועדה. מהבדיקה עולה כי רוב השרים - 14 מתוך 22 - סבורים שיש להחרים את פעילות הוועדה ולא לשתף איתה פעולה, כפי שישראל פעלה מול ועדת גולדסטון, שחקרה את מבצע "עופרת יצוקה". רוב השרים הבכירים, בהם לפיד ולבני, לא היססו לגנות את הקמת הוועדה ואת עמדותיה, אך אחרים - כגון שר הביטחון משה (בוגי) יעלון - סירבו להגיב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר סיעת "הבית היהודי" ושר הכלכלה נפתלי בנט אמר לחדשות 2 Online כי אסור לישראל לשתף פעולה עם הוועדה: "ועדה שעומד בראשה אדם שקרא להעמדתם לדין של נתניהו ופרס היא קרקס אנטישמי. וועדה אמיתית צריכה היתה לחקור את המימון של חמאס, ואת התרומה של מדינות כמו קטאר להתעצמות הארגון".

בנט קרא לוועדה לחקור "את מעורבות אונר"א במתן מחסה ותמיכה בחמאס ואת השימוש שעשה חמאס באזרחים ובמבנים קהילתיים בזמן הלחימה ומעורבות של ארגוני 'זכויות אדם' בטרור החמאסי כולל כאלו המגיעים ממדינות אירופה. צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, גם במבצע צוק איתן פעל כדי להמנע ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים, זאת בזמן שהחמאס עשה שימוש פחדני וציני באזרחיו כמגן אנושי". השר אורי אורבך הצטרף לדבריו: "זו ועדה פיקטיבית ואסור להיכנס למסלול הזה בכלל", אמר אורבך לחדשות 2 Online. השר השלישי ממפלגתם, שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, סירב להגיב לנושא.

המתנגדים לשיתוף הפעולה (חדשות 2)

גם שרים ממרכז המפה הפוליטית מתנגדים לפעילות הוועדה: שר האוצר יאיר לפיד אמר אתמול בריאיון לחדשות 2 על עמדותיו של שאבאס, כי "רק על זה צריך לפסול אדם", וטען שמדובר ב"ועדה מגוחכת של נציבות מגוחכת וחרפה על האו"ם". שר הרווחה מאיר כהן, ממפלגתו של לפיד, הסביר את עמדתו: "יש להחרים את הוועדה עם ייצור אלטרנטיבה שכוללת ועדת בדיקה פנימית מקיפה וקמפיין בינלאומי נגד הוועדה והיעדר האובייקטיביות שלה".

שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה) הביעה התנגדות לפעולת הוועדה עוד מתחילתה וקראה למועצת זכויות האדם "חפשו אותי". לבני הוסיפה כי ההחלטה על הקמת הוועדה "מעודדת את הטרור". גם השר עמיר פרץ ממפלגתה תומך בהחרמת שיתוף הפעולה עם הוועדה: "אני מתנגד לשיתוף פעולה, מכיוון שאין בדיקה מאוזנת ולא נבדקות פעולות החמאס", הסביר. 

השרים שסירבו להשיב

כל שרי סיעת "ישראל ביתנו" הסכימו עם עמדת ראש המפלגה ליברמן, שהדגיש היום כי "הוועדה הזו, שנוסדה על ידי המועצה לזכויות אדם, היא סימפוניה של צביעות. אנחנו צריכים להתמודד איתם, אבל לא לתת לגיטימציה לעוכרי ישראל. מי ששמע את ההתבטאויות של יו"ר הוועדה נגד ראש הממשלה נתניהו והנשיא לשעבר פרס מבין שאדם כזה לא יכול לעמוד בראש הוועדה. שאף אחד לא יבוא בטענות לישראל שהיא לא משתפת פעולה עם אדם כזה, הטעות היא של מי שמינה אותו. אסור שהוא ידרוך במדינת ישראל".

גם שר התחבורה ישראל כץ מהליכוד הדגיש כי הוא מתנגד לשיתוף פעולה עם ועדת שאבאס, וכך גם שר הפנים גדעון סער. חברם למפלגה השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ הדגיש: "ישראל אינה צריכה לשתף פעולה עם הוועדה".

שוב חקירה בינלאומית, ההרס בעזה (רויטרס)