צה"ל ביצע ירי הרתעתי לעבר סירה פלסטינית

בעיצומה של הפסקת האש נפתחה אש לכיוונה של סירה פלסטינית שלטענת צה"ל ניסתה לפרוץ את הסגר הימי על הרצועה. לא דווח על נפגעים, והסירה שבה על עקבותיה

ארכיון (דובר צה"ל)

ירי בהפסקת האש: לוחמי חיל הים ביצעו בצהריים ירי הרתעתי לכיוונה של סירה פלסטינית בעזה. לא דווח על נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות פלסטיניים דיווחו כי חיל הים ביצע ירי לעבר סירות דייגים מול חופי רפיח. בדובר צה"ל טענו כי מדובר בסירת מנוע פלסטינית שניסתה לפרוץ את הסגר הימי שמוטל על רצועת עזה. הסירה שבה לאחור.

היום (שלישי) התחדשו הדיונים בקהיר בין המשלחות הישראלית והפלסטינית בתיווכם של המצרים. גורם מדיני רשמי בישראל טען כי הפערים בין הצדדים - עדיין נותרו גדולים למדי. לטענת הגורם, בעקבות הפערים - אין התקדמות במשא ומתן המתנהל בין הצדדים. מנגד, דיווח אתר "אל קודס" כי תיתכן הארכה נוספת של הפסקת האש ב-72 שעות נוספות. על פי הדיווח, הארכת ההפוגה נועדה לאפשר לצדדים לגשר על הפערים ביניהם במסגרת הדיונים.

מוקדם יותר במהלך הלילה, אמר בכיר חמאס השוהה בקטאר כי בארגונו לא ויתרו על הדרישות שהוצגו עד כה בעניין הנמל הימי והקמת שדה התעופה בעזה. הבכיר, איסמאעיל רדוואן, השוהה בימים אלה בקטאר, התנער מהדיווחים לפיהם בחמאס הסכימו לוותר על הדרישות שהציגו אנשי הארגון בדבר הקמת נמל ושדה תעופה ברצועה. בריאיון לכלי תקשורת ערבים טען רדוואן כי הארגון אף סירב להצעה לדחות את הדיון בדרישות חמאס.

אתמול, עם חזרת המשלחות לשולחן המו"מ עלו עיקרי המתווה להסכם אפשרי, על בסיס הבנות עמוד ענן, שיבטיח הפסקת אש ארוכת טווח. אלה הם עיקרי המתווה המתגבש בתיווך מצרים:

הדרישות הישראליות:

• הפסקת מעשי האיבה והירי מרצועת עזה.
• פיקוח ישראלי על המעברים שייפתחו במסגרת ההסכם.
• העברת כספים ומשכורות לאנשי עזה רק באמצעות הרשות הפלסטינית.

הדרישות הפלסטיניות:

• הרחבת תחום הדיג שישראל מתירה להם.
• פתיחה מחודשת של מעבר רפיח.
• הגדלה משמעותית של הסחורות שמועברות מישראל.

במקביל דיווחו אמש כלי תקשורת ערבים על מו"מ עקיף המתנהל על השבת שרידי גופות החיילים סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול. בחמאס דורשים מישראל בתמורה את שחרורם המחודש של משוחררי עסקת שליט שנעצרו, ואת הסגרת שמות הסוכנים הפועלים בגדה המערבית. הדרישה האחרונה נראית מופרכת, כזו שראש השב"כ יורם כהן הנמצא במצרים לא יוכל להסכים לה.